Ziemia po pieczarkach: jak i czy warto stosować w ogrodzie?

ziemia po pieczarkach fot. Szabolcs Molnar - Pixabay

Pytanie czytelnika: Niedaleko mojej miejscowości znajduje się pieczarkarnia, która świadczy usługę odsprzedaży zużytej ziemi po produkcji pieczarek. Zastanawiam się, czy takie podłoże nadaje się do uprawy roślin w ogrodzie? Chciałam użyźnić tym ziemię w warzywniku. Czy warto?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
19
Spis treści
Czy warto wykorzystać ziemię po uprawie pieczarek? Przeciętny skład podłoża pieczarkowego Do czego nada się ziemia po pieczarkach w ogrodzie?

Czy można wykorzystać ziemię po uprawie pieczarek?
Obornik popieczarkowy

Ziemia po uprawie pieczarek to odpad po produkcji grzybów, ale doskonale nadaje się do ponownego wykorzystania w ogrodzie. Podłoże to składa się przeważnie z końskiego obornika (lub innych oborników) odkwaszonego wapnem, dolomitem lub kredą, z dodatkiem innych składników – np. słomy pszennej lub żytniej, torfu wysokiego, włókna kokosowego (skład może się znacznie różnić w zależności od pieczarkarni!).

Obornik popieczarkowy jest bogaty w składniki pokarmowe (zwłaszcza azot oraz fosfor, potas, magnez, oraz wapń), a jego odczyn jest zbliżony do obojętnego – pH 6,5-7,0.

W sytuacji, gdy z roku na rok coraz trudniej zdobyć świeży obornik podłoże popieczarkowe może stanowić doskonały jego zamiennik.

 

Przeciętny skład* podłoża pieczarkowego

*Skład może się znacznie różnić, gdyż zmienna jest proporcja materiałów wyjściowych do produkcji podłoża.

  • Substancja organiczna – ok. 65%
  • Azot – ok. 0,5-4%
  • Fosfor – ok. 0,4-3%
  • Potas – 0,2-4%
  • Wapń – 2,5-10%
  • Magnez – ok. 0,2-0,8%.

Do czego nada się ziemia po pieczarkach w ogrodzie?
4 sposoby wykorzystania

Ziemia po pieczarkach to doskonały nawóz, który można wykorzystać w ogrodzie. Warto traktować ją jak obornik i podobnie stosować – wczesną wiosną lub jesienią (lepiej!). Doskonale nadaje się jako:

  • Podłoże do uprawy – przekop ziemię w ogrodzie i dodaj do niego ziemię po pieczarkach w proporcjach 1:1. Nie stosuj jej jednak pod uprawę roślin kwasolubnych.
  • Nawóz organiczny – dodaj nie więcej niż 1-2 kg ziemi pieczarkowej na 1 m2 gleby i dobrze przekop. Z uwagi na wysoką zawartość azotu nie stosuj pod uprawę nowalijek.
  • Naturalna ściółka – rozsyp cienką warstwę ziemi pieczarkowej pod roślinami, jednak nie w bliskim sąsiedztwie pędów.
  • Dodatek do kompostu – dodaj solidną porcję ziemi pieczarkowej do pryzmy kompostowej. Przyspieszy to jej rozkład i wzbogaci w materię organiczną i minerały.

Podłoże po uprawie pieczarek jest wolne od grzybów chorobotwórczych i bardzo rzadko się zdarza, aby gdzieniegdzie wyrosła pieczarka. Wielu ogrodników twierdzi, że podłoże to zachowuje się wręcz nawet jak mikoryza.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Szabolcs Molnar / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Jak wyglądać stylowo tej jesieni? Sprawdź nową kolekcję dla prawdziwej Jesieniary
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści