Logo
Logo
14
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Ziemia po pieczarkach – jak i czy warto stosować w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Niedaleko mojej miejscowości znajduje się pieczarkarnia, która świadczy usługę odsprzedaży zużytej ziemi po produkcji pieczarek. Zastanawiam się, czy takie podłoże nadaje się do uprawy roślin w ogrodzie? Chciałam użyźnić tym ziemię w warzywniku. Czy warto?

 

Ziemia, podłoże po uprawie pieczarek to odpad po produkcji grzybów, ale doskonale nadaje się do ponownego wykorzystania – np. do uprawy roślin w ogrodzie. Składa się przeważnie z końskiego obornika (lub innych oborników) odkwaszonego wapnem, dolomitem lub kredą, z dodatkiem innych składników – np. słomy pszennej lub żytniej, torfu wysokiego, włókna kokosowego (skład może się znacznie różnić w zależności od pieczarkarni!). W sytuacji, gdy z roku na rok coraz trudniej zdobyć świeży obornik podłoże popieczarkowe może stanowić doskonały jego zamiennik!

Obornik popieczarkowy jest bogaty w składniki pokarmowe (zwłaszcza azot oraz fosfor, potas, magnez, oraz wapń), a jego odczyn jest zbliżony do obojętnego – pH 6,5 -7,0.

Przeciętny skład* podłoża pieczarkowego

  • Substancja organiczna – ok. 65%
  • Azot – ok. 0,5-4%
  • Fosfor – ok. 0,4-3%
  • Potas – 0,2-4%
  • Wapń – 2,5-10%
  • Magnez – ok. 0,2-0,8%.

*Skład może się znacznie różnić, gdyż zmienna jest proporcja materiałów wyjściowych do produkcji podłoża.

Do czego można wykorzystać ziemię po pieczarkach w ogrodzie?

Ziemia po pieczarkach to doskonały nawóz, który można wykorzystać w ogrodzie. Warto traktować ją jak obornik i podobnie stosować – wczesną wiosną lub jesienią (lepiej!). Doskonale nadaje się jako:

  • Podłoże do uprawy – przekop ziemię w ogrodzie i dodaj do niego ziemię po pieczarkach w proporcjach 1:1. Nie stosuj jej jednak pod uprawę roślin kwasolubnych.
  • Nawóz organiczny – dodaj nie więcej niż 1-2 kg ziemi pieczarkowej na 1 m2 gleby i dobrze przekop. Z uwagi na wysoką zawartość azotu nie stosuj pod uprawę nowalijek.
  • Naturalna ściółka – rozsyp cienką warstwę ziemi pieczarkowej pod roślinami, jednak nie w bliskim sąsiedztwie pędów.
  • Dodatek do kompostu – dodaj solidną porcję ziemi pieczarkowej do pryzmy kompostowej. Przyspieszy to jej rozkład i wzbogaci w materię organiczną i minerały.

Podłoże po uprawie pieczarek jest wolne od grzybów chorobotwórczych i bardzo rzadko się zdarza, aby gdzieniegdzie wyrosła pieczarka. Wielu ogrodników twierdzi, że podłoże to zachowuje się wręcz nawet jak mikoryza.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Szabolcs Molnar / Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!