Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
14
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Ziemia po pieczarkach – jak i czy warto stosować w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Niedaleko mojej miejscowości znajduje się pieczarkarnia, która świadczy usługę odsprzedaży zużytej ziemi po produkcji pieczarek. Zastanawiam się, czy takie podłoże nadaje się do uprawy roślin w ogrodzie? Chciałam użyźnić tym ziemię w warzywniku. Czy warto?

 

Ziemia, podłoże po uprawie pieczarek to odpad po produkcji grzybów, ale doskonale nadaje się do ponownego wykorzystania – np. do uprawy roślin w ogrodzie. Składa się przeważnie z końskiego obornika (lub innych oborników) odkwaszonego wapnem, dolomitem lub kredą, z dodatkiem innych składników – np. słomy pszennej lub żytniej, torfu wysokiego, włókna kokosowego (skład może się znacznie różnić w zależności od pieczarkarni!). W sytuacji, gdy z roku na rok coraz trudniej zdobyć świeży obornik podłoże popieczarkowe może stanowić doskonały jego zamiennik!

Obornik popieczarkowy jest bogaty w składniki pokarmowe (zwłaszcza azot oraz fosfor, potas, magnez, oraz wapń), a jego odczyn jest zbliżony do obojętnego – pH 6,5 -7,0.

Przeciętny skład* podłoża pieczarkowego

  • Substancja organiczna – ok. 65%
  • Azot – ok. 0,5-4%
  • Fosfor – ok. 0,4-3%
  • Potas – 0,2-4%
  • Wapń – 2,5-10%
  • Magnez – ok. 0,2-0,8%.

*Skład może się znacznie różnić, gdyż zmienna jest proporcja materiałów wyjściowych do produkcji podłoża.

Do czego można wykorzystać ziemię po pieczarkach w ogrodzie?

Ziemia po pieczarkach to doskonały nawóz, który można wykorzystać w ogrodzie. Warto traktować ją jak obornik i podobnie stosować – wczesną wiosną lub jesienią (lepiej!). Doskonale nadaje się jako:

  • Podłoże do uprawy – przekop ziemię w ogrodzie i dodaj do niego ziemię po pieczarkach w proporcjach 1:1. Nie stosuj jej jednak pod uprawę roślin kwasolubnych.
  • Nawóz organiczny – dodaj nie więcej niż 1-2 kg ziemi pieczarkowej na 1 m2 gleby i dobrze przekop. Z uwagi na wysoką zawartość azotu nie stosuj pod uprawę nowalijek.
  • Naturalna ściółka – rozsyp cienką warstwę ziemi pieczarkowej pod roślinami, jednak nie w bliskim sąsiedztwie pędów.
  • Dodatek do kompostu – dodaj solidną porcję ziemi pieczarkowej do pryzmy kompostowej. Przyspieszy to jej rozkład i wzbogaci w materię organiczną i minerały.

Podłoże po uprawie pieczarek jest wolne od grzybów chorobotwórczych i bardzo rzadko się zdarza, aby gdzieniegdzie wyrosła pieczarka. Wielu ogrodników twierdzi, że podłoże to zachowuje się wręcz nawet jak mikoryza.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Szabolcs Molnar / Pixabay

Warto przeczytać
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT