Logo
Logo
18
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Ziemia po pieczarkach – jak i czy warto stosować w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Niedaleko mojej miejscowości znajduje się pieczarkarnia, która świadczy usługę odsprzedaży zużytej ziemi po produkcji pieczarek. Zastanawiam się, czy takie podłoże nadaje się do uprawy roślin w ogrodzie? Chciałam użyźnić tym ziemię w warzywniku. Czy warto?

 

Ziemia, podłoże po uprawie pieczarek to odpad po produkcji grzybów, ale doskonale nadaje się do ponownego wykorzystania – np. do uprawy roślin w ogrodzie. Składa się przeważnie z końskiego obornika (lub innych oborników) odkwaszonego wapnem, dolomitem lub kredą, z dodatkiem innych składników – np. słomy pszennej lub żytniej, torfu wysokiego, włókna kokosowego (skład może się znacznie różnić w zależności od pieczarkarni!). W sytuacji, gdy z roku na rok coraz trudniej zdobyć świeży obornik podłoże popieczarkowe może stanowić doskonały jego zamiennik!

Obornik popieczarkowy jest bogaty w składniki pokarmowe (zwłaszcza azot oraz fosfor, potas, magnez, oraz wapń), a jego odczyn jest zbliżony do obojętnego – pH 6,5 -7,0.

Przeciętny skład* podłoża pieczarkowego

  • Substancja organiczna – ok. 65%
  • Azot – ok. 0,5-4%
  • Fosfor – ok. 0,4-3%
  • Potas – 0,2-4%
  • Wapń – 2,5-10%
  • Magnez – ok. 0,2-0,8%.

*Skład może się znacznie różnić, gdyż zmienna jest proporcja materiałów wyjściowych do produkcji podłoża.

Do czego można wykorzystać ziemię po pieczarkach w ogrodzie?

Ziemia po pieczarkach to doskonały nawóz, który można wykorzystać w ogrodzie. Warto traktować ją jak obornik i podobnie stosować – wczesną wiosną lub jesienią (lepiej!). Doskonale nadaje się jako:

  • Podłoże do uprawy – przekop ziemię w ogrodzie i dodaj do niego ziemię po pieczarkach w proporcjach 1:1. Nie stosuj jej jednak pod uprawę roślin kwasolubnych.
  • Nawóz organiczny – dodaj nie więcej niż 1-2 kg ziemi pieczarkowej na 1 m2 gleby i dobrze przekop. Z uwagi na wysoką zawartość azotu nie stosuj pod uprawę nowalijek.
  • Naturalna ściółka – rozsyp cienką warstwę ziemi pieczarkowej pod roślinami, jednak nie w bliskim sąsiedztwie pędów.
  • Dodatek do kompostu – dodaj solidną porcję ziemi pieczarkowej do pryzmy kompostowej. Przyspieszy to jej rozkład i wzbogaci w materię organiczną i minerały.

Podłoże po uprawie pieczarek jest wolne od grzybów chorobotwórczych i bardzo rzadko się zdarza, aby gdzieniegdzie wyrosła pieczarka. Wielu ogrodników twierdzi, że podłoże to zachowuje się wręcz nawet jak mikoryza.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Szabolcs Molnar / Pixabay

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu