Wentylacja w pieczarkarni

Odpowiednia wentylacja ma za zadanie zapewnienie prawidłowego procesu wzrostu grzybów co bezpośrednio przenosi się na duże plony. Dowiedz się, jak zapewnić pieczarkom najlepsze warunki do wzrostu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
2

Mikroklimat wytworzony i utrzymany w pomieszczeniach hodowli musi mieć odpowiednie parametry – wilgotność, temperaturę i zawartość dwutlenku węgla.

Jako że pieczarka składa się głównie z wody – wilgotność musi być utrzymana na odpowiednio wysokim poziomie. Zależy on od danego etapu wzrostu i zawiera się w przedziale 80-95%. Temperatura powietrza również powinna być utrzymana we właściwym przedziale. Kolejnym ważnym elementem jest temperatura i zawartość wody w podłożu. Całość wymaga kontroli i sterowania poprzez automatykę z odpowiednio przygotowanymi algorytmami.

Dokładne parametry powietrza powinien opisywać oczywiście projekt technologiczny, w zależności od warunków technicznych budynku, wielkości uprawy czy ilości okresów hodowlanych.

Zalecenia odnośnie wentylacji obiektu przeznaczonego na hodowlę pieczarek

Zalecenia odnośnie wentylacji pieczarkarni można pogrupować następująco:

1. Utrzymanie i kontrolowanie stałego mikroklimatu - powtarzalność procesu.
2. Jednorodne warunki na całej powierzchni hali uprawnej – prawidłowo zaprojektowany system kanałów wentylacyjnych.
3. Zabezpieczenie przed niekontrolowanym przepływem powietrza z zewnątrz jak i z innych pomieszczeń w obiekcie (magazyny, pomieszczenia socjalne itp.) – gradacja nadciśnienia w pomieszczeniach.
4. Instalacja odporna na korozję ze względu na dużą wilgotność oraz częste dezynfekcje upraw.
5. System kontrolujący ciśnienie w kanałach wentylacyjnych – np. presostaty informujące o rozerwaniu lub zapchaniu filtrów.

Ważne jest żeby utrzymać odpowiednie temperatury na poszczególnych etapach hodowli oraz równomierny rozkład wewnątrz całej hali. Źródłem ciepła mogą być kanałowe nagrzewnice wodne z zaworami sterowanymi automatyką, chłód natomiast wytwarzany może być przez agregaty wody lodowej, które zapewniają ciągłą regulację poziomu chłodzenia.

Za równomierne rozprowadzenie powietrza odpowiada siec kanałów wentylacyjnych o właściwie dobranych przekrojach i wykonanych z właściwego materiału.

Kanały wentylacyjne pieczarkarni

Z doświadczeń naszej firmy wynika, iż najczęściej stosuje się kanały wentylacyjne z blachy kwasoodpornej z dodatkiem molibdenu – gatunek 316L wg AISI lub 1.4404 wg europejskiej EN 10088. Kanały o takiej specyfikacji stosowane są w najbardziej wymagających instalacjach przemysłowych – m.in. w pieczarkarniach gdzie występuje mocznik i amoniak. Obróbka blachy nierdzewnej wymaga doświadczenia i wysokiej klasy maszyn.

ALNOR produkuje kanały i kształtki Spiral® w średnicach 80 – 1250 mm, dzięki czemu możemy zaoferować alternatywę do kanałów prostokątnych z blachy nierdzewnej. Jeden z naszych klientów obniżył koszty instalacji o 30% decydując się na kanały okrągłe ze stali 316L.

Ponadto, pod kątem tej inwestycji, zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy do produkcji przepustnice wielopłaszczyznowe ze stali kwasoodpornej, opracowaliśmy nowy wzór trójnika oraz nowe filtry. Przepustnice powinny być wyposażone w siłowniki oraz umożliwiać szczelne zamknięcie, jak np. DSQW-A. Instalacja sterowania powinna być niskonapięciowa (24V) ze względu na środowisko pracy.

Filtracja powietrza zewnętrznego to również bardzo istotny element hodowli – zanieczyszczone w patogeny powietrze może doprowadzić do poważnych start.

Kompleksowe działania ochronne, jak filtracja powietrza, dezynfekcja hodowli i pomieszczeń stanowią o opłacalności procesu i są integralnym składnikiem technologii uprawy pieczarki. Środki zapobiegawcze powinny być podjęte już na etapie projektowania budynku i instalacji.

Materiały i osprzęt wbudowany w obiekt o wysokiej klasie antykorozyjności, posadzki o niskiej chropowatości z betonu zagęszczonego, łatwy dostęp do kratek kanalizacyjnych oraz rewizje na kanałach wentylacyjnych umożliwiające regularne czyszczenie.

wentylacja w pieczarkarni fot. ALNOR wentylacja w pieczarkarni fot. ALNOR

Wilgotność powietrza, również sterowana automatycznie, regulowana jest przez nawilżacze parowe dysze rozpylające mgiełkę wodną.

Ostatnim z parametrów technologicznych powietrza, poza wilgotnością i temperaturą, jest poziom stężenia dwutlenku węgla CO2. Rozmieszczone równomiernie mierniki z ustawionym progiem alarmowym wyślą sygnał do mikroprocesora sterującego pracą układu o przekroczonym stężeniu. Układ zareaguje otwierając proporcjonalnie przepustnice nawiewne i wywiewne lub zwiększy strumień świeżego powietrza poprzez zmianę wydajności wentylatorów.

Źródło: ALNOR


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Kalarepa 'Gigant'
Kalarepa 'Gigant'
Obserwuj
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści