Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
Do góry

Kwazar: Naturalne metody zwalczania mszyc

Mszyce, choć mają zaledwie kilka milimetrów długości stanowią największe zagrożenie dla roślin. Ich zwalczanie jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Poznaj naturalne metody ich zwalczania.

Małe owady, duże szkody

Choć są bardzo małe, mogą doprowadzić do wyniszczenia ogrodu. Mogą zaatakować prawie każdą roślinę, zarówno w ogrodzie jak i w domu. Nie tylko szkodzą, ale też przenoszą choroby. Ich rozwój jest bardzo szybki, a w sezonie występuje kilka pokoleń - jedna samica wydaje po kilkadziesiąt nowych mszyc.

Pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić to poskręcane liście, brak wzrostu roślin, a także lepka spadź. Wysysając sok z roślin, doprowadzają do ich osłabienia, a w konsekwencji zahamowania rozwoju i osłabienia. Liście i pędy, na które dostały się mszyce są oblepione słodkimi odchodami zwanymi spadzią lub rosą miodową. To doskonałe pożywienie dla mrówek jak i grzybów. Uszkodzone rośliny są poskręcane, mają żółte liście, nie rosną i zaczynają usychać.

Zapobiegaj i zwalczaj naturalnie

Najprostszym sposobem na walkę z mszycami w ogrodzie jest zapobieganie ich występowaniu. Szkodniki uwielbiają chwasty. To na nich rozpoczynają swoją pierwszą ucztę, jednak szybko przenoszą się na rośliny ogrodowe. Ich rozwojowi sprzyja gęste sadzenie roślin. Możesz jednak zapobiegać ich pojawieniu, sadząc odpowiednie rośliny w odpowiednich miejscach i odległościach:

 • Mszyce nie lubią zapachu mięty, kolendry, szczypiorku, cebuli, czosnku, petunii, a nawet rzodkiewki. Wszystkie one działają na nie odstraszająco.
 • Warto zatem posadzić je między grządkami. Zachowując odpowiednią przestrzeń, aby nie robić skupisk.

Dobre warunki uprawne gwarantują zdrowe i silne rośliny, które są bardziej odporne na żerowanie szkodników jak i ich atak. Pomocne w zwalczaniu są również owady (naturalni wrogowie), dla których mszyce stanowią doskonałe pożywienie. Biedronki, gąsieniczniki, błonkówki, złotooki z pewnością ograniczą inwazję mszyc.

Jednak "naturalni ochroniarze" mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, dlatego warto zastosować opryski - oczywiście naturalne! Samodzielne opryskiwanie roślin, naturalnymi składnikami sprawia, że efekt jest widoczny już po kilku dniach. Napary, odwary, a nawet gnojówka z roślin działa trująco i odstraszająco na mszyce, nie niszcząc roślin ani owadów pożytecznych (pszczół, trzmieli).

Wystarczy przygotować np. 3 kg świeżych kwiatostanów wrotyczu pospolitego lub 0,3 kg suszonych i zalać 10 litrami wody. Przegotować, wystudzić, przecedzić a gotowym odwarem opryskać zaatakowane rośliny. Naturalne opryski nie tylko zwalczają szkodniki, ale również wzmacniają rozwój roślin. Najlepiej wykonywać je na zewnątrz, w miejscu osłoniętym od wiatru.

mszyce opryskiwacz plecakowy Neptune Super Kwazar
Na świecie występuje około 3,5 tys. gatunków tych niewielkich owadów, a każdy gatunek może mieć inne ubarwienie. Mają różne kolory - od czarnego po różowe, pomarańczowe, a nawet granatowe. Pojawiają się już na początku sezonu letniego, dlatego tak ważne jest, aby systematycznie sprawdzać czy szkodniki nie pojawiły się na najmłodszych pędach i liściach. Opryskiwacz plecakowy Neptune Super jest profesjonalnym urządzeniem o pojemności 15l, przeznaczonym do aplikacji płynnych środków ochronnych, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami.

Zwalczanie mszyc opryskiwaczami Kwazar

Aby, rozpylanie było odpowiednie warto zainwestować w dobry sprzęt ogrodniczy. Opryskiwacze Kwazar Mercury Super oraz Venus Super (dowiedz się o nich więcej). Sprawdzą się doskonale w domu i w małych ogrodach, a także w miejscach trudno dostępnych dla większych opryskiwaczy. Dzięki systemowi 360 pozwolą na proste i szybkie działanie. Oprysk cieczy następuje niezależnie od pozycji urządzenia, umożliwiając wygodną pracę również w miejscach trudno dostępnych.

Do większych ogrodów warto zastosować opryskiwacze plecakowe - np. Orion Super (dowiedz się o nim więcej) oraz Neptune Super (na zdjęciu). Doskonale sprawdza się w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz na wszelkiego rodzaju innych dużych uprawach rolno – ogrodniczych. Wygodny system nośny, podobny do tych stosowanych w plecakach turystycznych, zapewnia wysoki komfort nawet podczas wykonywania długotrwałych zabiegów. Wyposażony jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 do 1.2 m.

Źródło: Kwazar

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!