Logo
Logo

Kupiłaś cebulki, bulwy i kłącza w Lidlu lub Biedronce? Uważaj na 1 rzecz i nie śpiesz się z ich sadzeniem

W lutym i marcu, kiedy zima jeszcze nie odpuszcza, a my już marzymy o kolorowym ogrodzie, warto zwrócić uwagę na ofertę sieci handlowych takich jak Lidl i Biedronka, które oferują cebulki, bulwy i kłącza kwiatów. Te rośliny mogą stać się podstawą naszego wiosennego ogrodu. Jednak pojawia się pytanie: czy warto inwestować w te rośliny już teraz? Jak je przechowywać, aby nie straciły swojej żywotności przed posadzeniem? I kiedy właściwie jest najlepszy czas na to, aby je zasadzić? 

Czy warto kupować cebulki, bulwy i kłącza przed sezonem?

Zakup cebulek, bulw i kłączy kwiatów już w lutym i marcu otwiera przed ogrodnikami szereg możliwości i korzyści. Jedną z najważniejszych zalet jest możliwość wcześniejszego zaplanowania ogrodu. Decydując się na zakup w tym okresie, mamy więcej czasu na przemyślenie kompozycji kolorystycznej, doboru gatunków pod kątem okresu kwitnienia oraz wymagań uprawowych. To także okazja do skorzystania z atrakcyjnych cen, ponieważ wiele sklepów ogrodniczych i dyskontów oferuje promocje, aby szybko zrobić miejsce na nowe dostawy.

Zalety i wady zakupów przed sezonem

Zalety

 • Szeroki wybór gatunków i odmian.
 • Atrakcyjne ceny.
 • Możliwość lepszego zaplanowania ogrodu.

Wady

 • Ryzyko złego przechowania, co może wpłynąć na jakość i żywotność cebulek.
 • Ograniczona możliwość oceny stanu cebulek w momencie zakupu.

Ważne! Po zakupie cebulek, bulw i kłączy kwiatów kwitnących latem, ważne jest, aby nie śpieszyć się z ich sadzeniem, szczególnie w miesiącach takich jak luty i marzec. Wczesna wiosna to czas, kiedy ryzyko wystąpienia przymrozków jest nadal wysokie, a większość kwiatów cebulowych kwitnących latem jest na nie szczególnie wrażliwa. Sadzenie ich zbyt wcześnie może skutkować uszkodzeniem lub zniszczeniem delikatnych pąków i młodych roślin przez niskie temperatury.

 

Jednakże, aby zakupione rośliny mogły pomyślnie rozwinąć się w sezonie, kluczowe jest odpowiednie przechowywanie oraz dostosowanie terminu sadzenia do specyficznych wymagań każdej rośliny. To wymaga od ogrodników pewnej wiedzy i przygotowania.

Jak przechowywać cebulki, bulwy i kłącza?

Przechowywanie cebulek, bulw i kłączy wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków, aby uniknąć ich przedwczesnego kiełkowania lub zgnicia. Idealne miejsce przechowywania to chłodne (ale nie mroźne), suche i dobrze wentylowane pomieszczenie. Temperatura powinna oscylować w granicach 5-10°C dla większości gatunków. Ważne jest, aby miejsce to było również z dala od bezpośredniego światła, które może stymulować rośliny do wzrostu przed właściwym czasem.

Cebulki i bulwy najlepiej przechowywać w przewiewnych pojemnikach, takich jak kartonowe pudełka lub siatkowe worki, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Można również użyć torfowca lub piasku, aby zapobiec wysychaniu materiału sadzeniowego, ale należy to robić z umiarem, aby nie zachęcić do rozwoju pleśni.

Dodatkowo, warto regularnie sprawdzać stan przechowywanych roślin, usuwając te, które wykazują oznaki gnicia lub choroby. Takie działanie pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się problemów na zdrowe cebulki i bulwy.

Wybór dużych, zdrowych jędrnych cebul, bulw i kłączy to pewność, że kwitnienie będzie obfite.
Fot. Olga / AdobeStock
Przy zakupie cebulek, bulw i kłączy przed sezonem, kluczowe jest zwrócenie uwagi na ich stan i jakość. Upewnij się, że są one twarde i zdrowe, bez widocznych oznak pleśni, gnicia czy uszkodzeń mechanicznych. Ponadto, warto również sprawdzić daty pakowania i zalecane terminy sadzenia, aby zapewnić, że rośliny będą miały optymalne warunki do wzrostu i kwitnienia w nadchodzącym sezonie.
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Jakie cebulki, bulwy i kłącza można kupić wiosną?

W ofercie supermarketów i dyskontów znajdziemy szeroki wybór roślin, od popularnych tulipanów, narcyzów i hiacyntów, które są symbolem wiosny, po rośliny kwitnące latem, które stanowią kolorowy akcent w każdym ogrodzie. Zakup cebulek, bulw i kłączy kwiatów kwitnących latem to doskonała okazja, aby zapewnić sobie bujne i kolorowe kwitnienie przez całe lato aż do wczesnej jesieni. Oto niektóre z gatunków kwiatów cebulowych kwitnących latem, które warto rozważyć:

 • Dalie: Znane ze swoich imponujących kwiatów w różnorodnych kolorach i kształtach, dalie są jednymi z najbardziej spektakularnych roślin letnich. Kwitną od wczesnego lata aż do pierwszych przymrozków.

 • Lilie: Oferujące kwiaty o pięknych barwach i intensywnym zapachu, lilie są łatwe w uprawie i mogą być sadzone wiosną dla letniego kwitnienia.

 • Mieczyki: Charakteryzują się długimi, sztywnymi łodygami, na których rozwijają się kolorowe kwiaty. Są idealne do cięcia i tworzenia bukietów.

 • Begonie bulwiaste: Z ich jaskrawymi, często dwubarwnymi kwiatami, begonie bulwiaste świetnie nadają się do pojemników, donic oraz jako rośliny rabatowe.

 • Kanny: Z ich tropikalnym wyglądem i dużymi, kolorowymi liśćmi oraz kwiatami, kanny dodają egzotycznego uroku każdemu ogrodowi.

 • Agapanty: Często nazywane "kwiatami miłości", agapanty prezentują kuliste kwiatostany w odcieniach niebieskiego i fioletu.

 • Eukomis (ananasówka): Z charakterystycznymi, ananasopodobnymi kwiatostanami, eukomis jest niezwykłą rośliną, która przyciąga wzrok w każdym ogrodzie.

 • Frezje: Znane ze swojego słodkiego zapachu i delikatnych, kolorowych kwiatów, frezje są doskonałym wyborem na letnie rabaty.

 • Gloksynie: Chociaż częściej uprawiane jako rośliny domowe, gloksynie mogą być również sadzone na zewnątrz w cieplejszym klimacie, oferując swoje wspaniałe, dzwonkowate kwiaty.

 • Krokosmie: Z ich jaskrawymi, mieczowatymi kwiatami, krokosmie są doskonałe do dodania koloru i struktury do letnich ogrodów.

Te i wiele innych gatunków kwiatów cebulowych kwitnących latem można znaleźć w ofercie supermarketów i dyskontów już od wczesnej wiosny. Wybierając różnorodne gatunki, można zaplanować ogród tak, aby cieszył oko kwitnieniem przez całe lato. Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić specyficzne wymagania każdej rośliny, takie jak preferencje dotyczące stanowiska, gleby i wilgotności, aby zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia.

Kwiaty cebulowe kwitnące latem sadzi się wiosną na słonecznym miejscu i w żyznej glebie.
Fot. Sappheiros / AdobeStock
Kwiaty cebulowe kwitnące latem zazwyczaj wymagają stanowiska słonecznego oraz dobrze przepuszczalnej, żyznej gleby. Ważne jest również zapewnienie im odpowiedniej ilości wody, szczególnie w okresach suchych, ale bez ryzyka zalewania cebulek, co mogłoby prowadzić do ich gnicia. Te rośliny cenią sobie stabilne warunki uprawy, które pozwalają im na obfite kwitnienie przez całe lato.

Kiedy i jak sadzić różne gatunki roślin?

Cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedni moment do sadzenia nie tylko zwiększa szanse na sukces i obfite kwitnienie, ale także pozwala uniknąć rozczarowań związanych z utratą roślin. Pamiętajmy, że każda roślina potrzebuje odpowiednich warunków do wzrostu, a przestrzeganie zaleceń dotyczących terminów sadzenia jest kluczowe dla osiągnięcia najlepszych wyników w ogrodzie.

Oto szczegółowe zalecenia dotyczące sadzenia popularnych kwiatów cebulowych kwitnących latem:

 • Begonia bulwiasta: Sadzenie do donic w pomieszczeniu w marcu i kwietniu; wysadzanie ukorzenionych sadzonek do ogrodu w połowie maja.
 • Dalia: Sadzenie do donic w pomieszczeniu pod koniec marca i w kwietniu; sadzenie cebul wprost do gruntu w pierwszej połowie maja; wysadzanie ukorzenionych sadzonek do ogrodu również w połowie maja.
 • Lilia: Sadzenie cebul wprost do gruntu od marca, jak najszybciej po uzyskaniu; niezahartowane rośliny uprawiane wcześniej w donicach wysadzamy w połowie maja.
 • Mieczyk: Sadzenie cebul wprost do gruntu od połowy kwietnia do połowy czerwca.
 • Agapant, Eucharis, Eukomis, Frezja, Iksja, Inkarwilla, Ismena, Jaskier, Kosaciec holenderski, Krokosmia, Sparaksis, Śniedek wiechowaty, arabski, Sandersa, Tygrysówka pawia: Dla tych roślin zaleca się sadzenie cebul wprost do gruntu w pierwszej połowie maja (uwaga na przymrozki) lub w drugiej połowie kwietnia, w zależności od gatunku.
Zakup cebulek, bulw i kłączy w Lidlu i Biedronce przed sezonem to doskonała okazja do zaplanowania i przygotowania ogrodu. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim przechowywaniu zakupionych roślin oraz o dostosowaniu terminu sadzenia do wymagań poszczególnych gatunków. Dzięki temu nasze rośliny będą miały najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia, a my będziemy mogli cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.


Zdjęcie: Sappheiros, uslatar / AdobeStock

Autor
Kupiłaś cebulki, bulwy i kłącza w Lidlu lub Biedronce? Uważaj na 1 rzecz i nie śpiesz się z ich sadzeniem
Kupiłaś cebulki, bulwy i kłącza w Lidlu lub Biedronce? Uważaj na 1 rzecz i nie śpiesz się z ich sadzeniem
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi