Logo
Logo

Aktinidia ostrolistna 'Weiki'

Pochodząca z krajów Dalekiego Wschodu aktinidia ostrolistna jest pnączem owocowym. Szybki wzrost, ładne liście i przede wszystkim bardzo smaczne owoce sprawiają, że warto bliżej zainteresować się tym łatwym w uprawie, ale ciągle jeszcze mało znanym gatunkiem.

Aktinidia 'Weiki' to bardzo plenna odmiana owocowa. Z jednego dorosłego egzemplarza można uzyskać nawet kilkanaście kilogramów owoców. Dowiedz się, jak ją uprawiać i gdzie sadzić.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) ‘Weiki’ została wyhodowana w Niemczech przez Hermanna Schimmelpfenga na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Pnącze to dorasta do 8-10 metrów wysokości, tworzy owalne, ciemnozielone, błyszczące liście o długości 10-18 cm, które jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na piękny, żółty kolor. Kwiaty rozwijają się w maju.

Aktinidia ‘Weiki’ jest rośliną dwupienną, na pojedynczym egzemplarzu tworzy wyłącznie kwiaty jednopłciowe. Niewielkie, białe kwiaty są osadzone pojedynczo lub zebrane po 2-3 sztuki.

U odmiany żeńskiej – ‘Weiki’ F żeńska – w centrum kwiatu widoczny jest duży słupek. Aby doszło do zapylenia w pobliżu musi rosnąć klon męski, czyli osobnik tworzący kwiaty męskie, produkujące pyłek – odmiana ‘Weiki’ M męska.

aktinidia ostrolistna 'Weiki'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Owoce aktinidii dojrzewają na początku października, przypominają agrest, są pękate, mają długość 2-3 cm oraz masę od 6 do 9 g. Od strony nasłonecznionej cienka i gładka skórka owoców pokryta jest czerwonym rumieńcem. Owoce są smaczne, mają słodko-kwaskowy, miodowy posmak i przyjemny aromat.

Odmiana ‘Weiki’ jest jedną z najpopularniejszych odmian w produkcji towarowej, charakteryzuje się dużą plennością, z jednej dorosłej rośliny można uzyskać kilka-kilkanaście kilogramów owoców. Owoce aktinidii są bogate w substancje odżywcze: minerały (szczególnie potas), witaminy (C, PP, A1, B1, B2) i mikroelementy (np. cynk). Spożywa się je na surowo, ale także można z nich przyrządzać szereg potraw i przetworów: galaretki, sałatki, nalewki, wina, doskonałe dżemy.

Uprawa i wymagania

Uprawa aktinidii ostrolistnej nie jest trudna. Pnącze należy sadzić na stanowiskach ciepłych, słonecznych, osłoniętych zimą od wiatru. Rośliny dobrze rosną na większości wilgotnych, przepuszczalnych gleb o odczynie od lekko kwaśnego do neutralnego. W okresach suszy wskazane jest podlewanie.

Aktinidia ostrolistna jest odporna na mróz, wytrzymuje zimowe spadki temperatur do -30 °C ale jej młode wiosenne pędy, w tym pąki kwiatowe i kwiaty, są wrażliwe na późne przymrozki. Aby uzyskać owocowanie należy w pobliżu żeńskich egzemplarzy posadzić zapylacz, czyli osobnik męski (na przykład męska odmianę ‘Weiki’ M). Wystarczy 1 roślina męska na 5-8 żeńskich.

Aktinidię najlepiej przycinać późną jesienią lub zimą, przed rozpoczęciem wegetacji, albo latem po częściowym zdrewnieniu nowych przyrostów. Unikać należy cięcia wiosną, bo silnie 'płacze'. Aktinidia owocuje na pędach 2 i 3 letnich, które po wydaniu owoców usuwa się zimą, pozostawiając pędy następcze. Aktinidia ostrolistna jest gatunkiem długowiecznym, może być z powodzeniem uprawiana nawet przez 50 lat.

Gdzie posadzić?

Aktinidię 'Wiki' należy sadzić przy mocnych podporach, np. przy konstrukcji z drutu rozpiętego między słupkami lub przy ażurowym ogrodzeniu (siatki, metalowe płoty) oraz odpowiednio ciąć, tak aby uzyskać pionowy przewodnik i odchodzące od niego poziomo silne pędy.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Aktinidia ostrolistna 'Weiki'
Aktinidia ostrolistna 'Weiki'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny