Logo
Logo

Najlepsze przetwory warzywne i z owoców | Dwie nowe książki Katarzyny Gubały

W czasach kiedy najważniejsze okazuje się zdrowie – robienie przetworów, kiszenie warzyw czy robienie własnych soków to prawdziwy luksus. Katarzyna Gubała w swoich dwóch najnowszych książkach „Najlepsze przetwory warzywne” oraz „Najlepsze przetwory z owoców” postawiła na sprawdzone receptury, szybkie wykonanie i wartościowe porady eksperckie.

Spis treści
W jaki sposób Katarzyna Gubała promuje zdrowe żywienie? Dlaczego i jak warto robić domowe przetwory? Co znajdziesz w książkach Katarzyny Gubały? Kim jest autorka książek "Najlepsze przetwory warzywne" i "Najlepsze przetwory z owoców"?

Katarzyna Gubała – ekspertka kulinarna

Katarzyna Gubała jest ekspertem kulinarnym, wydaje książki o zielonej diecie i nagrywa programy o zdrowym żywieniu. Jest ambasadorką ogólnopolskiego festiwalu dla KGW „Polska od kuchni”. Na co dzień szkoli szefów i szefowe kuchni z kuchni roślinnej i diet wykluczeniowych, zmienia menu na bardziej zdrowe w restauracjach i hotelach. Pomaga branży HoReCa trenując dostawców, a nawet zakłady mięsne.

Katarzyna Gubała jest autorką idealnego dziecięcego menu w restauracji. Uwielbia warsztaty kulinarne z dziećmi i seniorami. Organizuje warsztaty z ziołolecznictwa i zdrowego żywienia dla Kół Gospodyń Wiejskich i działkowców. Jej ulubionym tematem są jadalne chwasty, czyli dobroczynne zioła i dania roślinne.

Zależy mi na tym, żeby pokazywać ludziom, jak proste i zdrowe mogą być przetwory z warzyw i owoców – tłumaczy Katarzyna Gubała. Powoli zapominamy o babcinych recepturach czy tradycyjnych przepisach. Nie mamy czasu, kupujemy gotowe dania, odżywiamy się kiepsko, chorujemy. Zwykle rozwiązaniem większości dolegliwości jest lepszy sposób żywienia. Chciałabym w moich książkach zachęcać Polaków do powrotu do naturalnych składów i tego, że czasami pożywne dania można stworzyć w przysłowiowy kwadrans. Szklanka domowego zakwasu z buraków czy odrobina własnoręcznie zrobionego octu jabłkowego może mieć ogromny wpływ na nasze jelita, sylwetkę oraz odporność.

Magia przetwarzania owoców i warzyw

Przygotowywanie przetworów w moim domu to magiczny czas – wyjaśnia Katarzyna Gubała. – Wspólna praca ramię w ramię. Zajmujące rozmowy podczas obierania warzyw przy kuchennym stole. Marzenia o zimowych potrawach, gdy upał za oknem. Planowanie pracy, sortowanie słoików, odrzucanie nadgryzionych zakrętek. Tak zapewne wygląda praca każdego, kto zdecydował się w tym sezonie na zamknięcie w słoikach aromatów lata.

Chociaż nie wyobrażamy sobie sałatki bez marynowanych ogórków, a pomidorowej bez przecieru to coraz trudniej nam stworzyć takie przetwory samemu. Powodem zwykle jest brak czasu, brak umiejętności lub błędne wyobrażenie o skomplikowanym procesie produkcji domowych słoików. A to zdolność i wiedza przekazywana przez pokolenia. Warto do niej wracać, próbować tworzyć nawet po kilka słoiczków na sezon. Korzyści zdrowotne mogą okazać się nieocenione.

Przetwory to też sposób na wspólne spędzanie czasu. Bo przecież przetwory można robić wielopokoleniowo, rodzinnie, ze znajomymi. To nie musi być pracochłonny i nużący czas. Katarzyna Gubała zachęca do wykonywania przetworów w gronie rodziny lub przyjaciół. Warto zrobić z tego małe przyjęcie, skoro najcenniejszy mamy czas spędzony z bliskimi.

– Dawniej kapustę kisiło się w kilka osób, podobnie robiło owocowe przetwory. Warto do tego wrócić – zachęca Katarzyna Gubała. – To może być naprawdę miło spędzony czas. Ja zwykle zapraszam do robienia słoików bliskich i przyjaciół. To czas, kiedy możemy się zobaczyć, razem coś stworzyć, a przy okazji porozmawiać. Kiedy na działce obrodzi mi cukinia czy wiśnie to jest to prawdziwa „klęska urodzaju”. I wtedy dzielę się nadmiarem z bliskimi. Każdy przynosi swoje słoiki i zaczynamy proces tworzenia.

Smaki lata zamknięte w słoikach

„Najlepsze przetwory warzywne" i „Najlepsze przetwory z owoców" to książki, które mają zachęcać Polaków nie tylko do przygotowywania tradycyjnych marynat czy kiszonek, ale także do odkrywania tych nieznanych. Każdą propozycję można przygotować w domu, z łatwo dostępnych składników. Moc witamin zamknięta w warzywnych czy owocowych przetworach będzie wsparciem dla każdego z nas.

Książki z przepisami Katarzyny Gubały nie tylko dla entuzjastów kuchni, ale także tych, którzy chcieliby skorzystać z bogatego doświadczenia autorki Katarzyny Gubały i zamknąć w tym sezonie smaki lata w słoikach.

Obie książki to zbiory sprawdzonych przepisów pochodzących z polskiej tradycyjnej kuchni. Zawierają porady od czego zacząć własną produkcję słoików do spiżarni, jak wybierać warzywa czy owoce oraz w jaki sposób tworzyć przetwory, aby nie straciły swoich walorów zdrowotnych.

Polskie warzywa i owoce to prawdziwa skarbnica witamin, źródło zdrowia i bomba dobrego smaku. Wystarczy odrobina soli, szklanka octu, trochę przypraw, cukier, kilka słoików i można wyczarować moc witamin zamkniętą na dłużej, niż tylko trwa sezon.

Przetwory z polskich warzyw i owoców to niezwykła głębia smaku i moc aromatów zamknięte w słoikach.

Niech tworzenie przetworów to będzie dla was przyjemny czas. Spędźcie go wspólnie na rozmowach, snuciu planów i marzeń. Zapomnijcie o troskach. Bo przecież tworzenie przetworów to zamykanie w słoikach smaków, aromatów, ale także uczuć i emocji. Twórzcie od serca pyszności, które otworzycie w zimie. Niech moc witamin zawarta w tych szklanych pojemnikach sprawi, że wasze dania będą zdrowsze, smaczniejsze, bardziej kolorowe i roślinne.

Kim jest Katarzyna Gubała?

Katarzyna Gubała promuje zdrowy styl życia w telewizji śniadaniowej, występuje jako kucharz i ekspert w „Pytaniu na śniadanie”. Współpracuje z najlepszymi kucharzami, dietetykami i przedstawicielami świata kulinarnego. Przeszkoliła ponad 100 restauracji z kuchni wege i diet wykluczeniowych. Jako diet coach doradza szefom kuchni w układaniu roślinnego menu.

W wege biznesie pomaga wielkim koncernom (także zakłady mięsne), sieciom hoteli, restauracjom, barom sushi, cateringom dietetycznym, a nawet barom mlecznym. Ambasadorka ogólnopolskiego festiwalu dla KGW „Polska od kuchni”.

W Kołach Gospodyń Wiejskich organizuje warsztaty ze zdrowego odżywiania. Uczy zielonej kuchni działkowców, seniorów i dzieci. Jest autorką bestsellerowych książek, m.in. Wege w kwadrans i Wege energia, redaktorką naczelną lifestylowego magazynu „Dobrostan” i prowadzi bloga www.katarzynagubala.pl

Źródło: materiały prasowe

Autor
Najlepsze przetwory warzywne i z owoców | Dwie nowe książki Katarzyny Gubały
Najlepsze przetwory warzywne i z owoców | Dwie nowe książki Katarzyny Gubały
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)