Biota wschodnia 'Justyna'

Biota wschodnia Justyna Fot. Grzegorz Falkowski-ZSzP

Biota wschodnia, nazywana dawniej żywotnikiem wschodnim (Thuja orientalis), to drzewo nagonasienne naturalnie występujące na terenach północnych Chin, Korei i Japonii. W Europie roślina była notowana w uprawie już na początku XIX wieku. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się jej odmiany karłowe, u których zwraca uwagę charakterystyczne równoległe ułożenie gałęzi, przypominające ułożenie kartek w otwartej książce. Stąd wzięła się potoczna nazwa rośliny – „tuja książkowa”.

Posłuchaj
00:00
38
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Biota wschodnia (Platycladus orientalis) 'Justyna', syn. 'Justynka', jest jedną z ciekawszych, dostępnych w krajowych szkółkach odmian bioty wschodniej. To odmiana wyselekcjonowana w latach 80 XX wieku przez Bolesława Wituszyńskiego, polskiego ogrodnika i uznanego hodowcę róż. Jest to zwarty, wielopędowy, wolno rosnący krzew o jajowatym pokroju, osiągający po 10 latach uprawy około 1 m wysokości.

Roślina charakteryzuje się jasnozieloną barwą łusek oraz równoległym ułożeniem gałązek. Pędy są wzniesione, gałązki delikatne, wachlarzowato rozgałęzione w jednej płaszczyźnie, ustawione pionowo, pokryte płaskimi łuskami. Ich intensywna barwa utrzymuje się przez cały rok, także w okresie zimy.

Na dorosłych egzemplarzach, zwykle dopiero po wielu latach uprawy, mogą pojawić się okrągławe szyszki zbudowane ze sztywnych łusek z charakterystycznie odgiętymi, hakowatymi wyrostkami na wierzchołkach. Szyszki te przed dojrzeniem są ozdobne, zielone, przyciągają uwagę oryginalnym kształtem. Po dojrzeniu brązowieją i wysychają, uwalniając drobne nasiona.

Biota wschodnia Justyna Fot. Grzegorz Falkowski-ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych biot

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Justyna' jest nieco bardziej odporna na mróz od najpopularniejszej odmiany bioty wschodniej – żółtolistnej 'Aurea Nana'. Może być sadzona niemal na całym obszarze kraju, z wyjątkiem Suwalszczyzny i rejonów podgórskich, gdzie w ostre zimy młode egzemplarze są narażone na przemarzanie.

Na skutek silnych opadów mokrego śniegu gałązki mogą uginać się i łamać, dlatego późną jesienią rośliny warto lekko związać sznurkiem, co zabezpieczy krzewy przed deformacją.

Biota wschodnia preferuje gleby wapienne, stanowiska ciepłe i słoneczne, jest rośliną o niewielkich wymaganiach pokarmowych i wilgotnościowych, dobrze znosi upały. Zwykle rośnie zdrowo i nie jest atakowana przez szkodniki. Ze względu na wolne tempo wzrostu nie wymaga cięcia.

Gdzie posadzić?

Biota wschodnia 'Justyna' nadaje się do tworzenia niewysokich żywopłotów. Najlepiej prezentuje się w ogródkach przydomowych, sadzona na rabatach pomiędzy innymi roślinami iglastymi oraz na wrzosowiskach. Nadaje się do sadzenia na cmentarzach. Pośród gęsto ułożonych pędów doskonałe warunki lęgowe znajdują ptaki.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Powiązane rośliny

Żywotnik zachodni 'Totem Smaragd' Thuja occidentalis 'Totem Smaragd'

Żywotnik zachodni 'Sunkist' Thuja occidentalis 'Maria'

Żywotnik zachodni 'Sunny Smaragd' Thuja occidentalis 'Sunny Smaragd'

Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści