Logo
Logo
12
Do góry

Biota wschodnia 'Justyna'

Biota wschodnia, nazywana dawniej żywotnikiem wschodnim (Thuja orientalis), to drzewo nagonasienne naturalnie występujące na terenach północnych Chin, Korei i Japonii. W Europie roślina była notowana w uprawie już na początku XIX wieku. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się jej odmiany karłowe, u których zwraca uwagę charakterystyczne równoległe ułożenie gałęzi, przypominające ułożenie kartek w otwartej książce. Stąd wzięła się potoczna nazwa rośliny – „tuja książkowa”.

Biota wschodnia (Platycladus orientalis) 'Justyna', syn. 'Justynka', jest jedną z ciekawszych, dostępnych w krajowych szkółkach odmian bioty wschodniej. To odmiana wyselekcjonowana w latach 80 XX wieku przez Bolesława Wituszyńskiego, polskiego ogrodnika i uznanego hodowcę róż. Jest to zwarty, wielopędowy, wolno rosnący krzew o jajowatym pokroju, osiągający po 10 latach uprawy około 1 m wysokości.

Roślina charakteryzuje się jasnozieloną barwą łusek oraz równoległym ułożeniem gałązek. Pędy są wzniesione, gałązki delikatne, wachlarzowato rozgałęzione w jednej płaszczyźnie, ustawione pionowo, pokryte płaskimi łuskami. Ich intensywna barwa utrzymuje się przez cały rok, także w okresie zimy.

Na dorosłych egzemplarzach, zwykle dopiero po wielu latach uprawy, mogą pojawić się okrągławe szyszki zbudowane ze sztywnych łusek z charakterystycznie odgiętymi, hakowatymi wyrostkami na wierzchołkach. Szyszki te przed dojrzeniem są ozdobne, zielone, przyciągają uwagę oryginalnym kształtem. Po dojrzeniu brązowieją i wysychają, uwalniając drobne nasiona.

Biota wschodnia Justyna Fot. Grzegorz Falkowski-ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych biot

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Justyna' jest nieco bardziej odporna na mróz od najpopularniejszej odmiany bioty wschodniej – żółtolistnej 'Aurea Nana'. Może być sadzona niemal na całym obszarze kraju, z wyjątkiem Suwalszczyzny i rejonów podgórskich, gdzie w ostre zimy młode egzemplarze są narażone na przemarzanie.

Na skutek silnych opadów mokrego śniegu gałązki mogą uginać się i łamać, dlatego późną jesienią rośliny warto lekko związać sznurkiem, co zabezpieczy krzewy przed deformacją.

Biota wschodnia preferuje gleby wapienne, stanowiska ciepłe i słoneczne, jest rośliną o niewielkich wymaganiach pokarmowych i wilgotnościowych, dobrze znosi upały. Zwykle rośnie zdrowo i nie jest atakowana przez szkodniki. Ze względu na wolne tempo wzrostu nie wymaga cięcia.

Gdzie posadzić?

Biota wschodnia 'Justyna' nadaje się do tworzenia niewysokich żywopłotów. Najlepiej prezentuje się w ogródkach przydomowych, sadzona na rabatach pomiędzy innymi roślinami iglastymi oraz na wrzosowiskach. Nadaje się do sadzenia na cmentarzach. Pośród gęsto ułożonych pędów doskonałe warunki lęgowe znajdują ptaki.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (9)
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu