Logo
Logo
5
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Jak pielęgnować chryzantemy, by długo kwitły?

Chryzantemy to prawdziwe gwiazdy jesieni! Wszędzie gdzie się pojawiają, wprowadzają pozytywną energię. Przekonaj się do nich! Posadź w ogrodzie, udekoruj nimi balkon lub zabierz do domu. Kwiaty chryzantem zachwycają różnorodnością kolorów, kształtów i rozmiarów. To rośliny pięknie kwitnące, mało wymagające, odporne i łatwe w uprawie.

Chryzantemy to typowe kwiaty jesieni – kwitną, gdy dzień staje się krótszy od nocy – kwiaty wczesnych odmian pojawiają już od sierpnia, a ostatnie kończą swój kolorowy spektakl wraz z nadejściem pierwszym przymrozków.

chryzantemy na rabacie w ogrodzie fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland
Każdy zakątek jesiennego ogrodu zyska na urodzie, jeśli posadzisz w nim kilka kolorowych chryzantem. Będą dekoracyjne nawet do połowy listopada (jeśli wcześniej nie zważy ich pierwszy przymrozek). Doskonale wyglądają wśród łanów traw ozdobnych lub jako niskie obwódki rabat kwiatowych.

Sterowana uprawa

By zakwitły „na czas” sadzone są w szklarniach od końca kwietnia do połowy czerwca – wtedy najlepiej rosną, a ich uprawę można kontrolować.

Ogrodnicy sztucznie skracają dzień do 10 godzin i wydłużając noc do 14, poprzez odpowiednie cieniowanie i doświetlanie roślin. Ze względu na krótki czas wzrostu rośliny są silnie nawożone, by dobrze się krzewiły i obficie kwitły. Dodatkowo są skarlane (odpowiednimi hormonami – retardantami wzrostu) by miały ładny, kompaktowy, kulisty i gęsty pokrój.

Żałobna symbolika

Choć w centrach ogrodniczych bez problemu można je kupić już od końca lata, to największą popularnością cieszą się zwykle dopiero przed listopadowym Dniem Wszystkich Świętych. Od wielu lat są to ozdoby cmentarne, ale powoli to się zmienia, bo niesłusznie przypięto im łatkę żałoby! Tylko w Polsce kojarzą się ze smutkiem i przemijaniem, a radosna symbolika z zachodu i wschodu zmienia ich oblicze.

Historia uprawy chryzantem w Azji sięga już ponad 2000 lat, jednak kwiaty te w Europie pojawiły się dopiero 300 lat temu, bo Chińczycy i Japończycy przez wiele wieków zabraniali ich wywozu za granicę. Szybko jednak zyskały popularność i dzisiaj są jednymi z najpopularniejszych kwiatów jesieni.

W Chinach do dziś uważa się je za symbol dobrobytu, zdrowia i długiego życia. W Japonii popularne jest powiedzenie: „Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości – pielęgnuj ogród chryzantemowy”. W Europie Zachodniej są to pełne radości kwiatki, będące przedłużeniem lata i częstym elementem kolorowych dekoracji domów, tarasów i bukietów, także ślubnych.

chryzantema fot. Flora Dania
fot. Flora Dania
Niech Cię nie zmyli żałobna symbolika chryzantemy!
Spójrz tylko na jej otwierające się kwiaty – wyglądają przecież jak radosne fajerwerki. Wszędzie gdzie się pojawiają, wprowadzają pozytywną energię. Przekonaj się do nich! Posadź w ogrodzie, udekoruj nimi balkon lub zabierz do domu.

Jesienne stokrotki

Niech Cię nie zdziwi podobieństwo kwiatów chryzantem do dalii, stokrotek, czy astrów! Wszystkie te kwiaty należą do wielkiej rodziny roślin astrowatych (Asteraceae) dawniej do rodziny złożonych (Compositae). Kwiatostany chryzantem, nazywane przez botaników koszyczkami, składają się z dwóch rodzajów kwiatów – języczkowatych (płatki) oraz rurkowatych (środek).

Łacińska nazwa Chrysanthemum pochodzi od dwóch greckich słów: chryzos – co znaczy złoto oraz anthemon – kwiat, stąd też polska nazwa – złocień, jednak chryzantemy są nie tylko złociste, choć przed wiekami tylko takie były, zanim hodowcy zaczęli „dodawać” im kolorów. Dzisiaj ogromna różnorodność rozmiarów, kształtów i kolorów kwiatów może przyprawiać o zawrót głowy, a co roku pojawiają się nowe.

chryzantemy doniczkowe fot. Flora Dania
fot. Flora Dania
astry doniczkowe fot. Flora Dania
fot. Flora Dania
Nie pomyl chryzantem (po lewej) z popularnymi astrami, marcinkami (po prawej). Kwitną o tej samej porze roku i są łudząco do siebie podobne. To przecież bliscy kuzyni. Rozpoznasz je po liściach – astry mają je podłużne, a chryzantemy ząbkowane.

Doniczkowe chryzantemy (Chrysanthemum ×grandiflorum, spotykane także pod nazwą Dendranthema grandiflora) to mieszańce złocieni ogrodowych (Chrysanthemum indicum), które powstały w wyniku wielu lat hodowli i krzyżowanie między sobą różnych odmian. Najpopularniejsze są te, które tworzą tak dużo kwiatów, że nie widać spod nich liści. Są to zarówno rośliny jednoroczne, byliny niezimujące oraz zimujące w gruncie.

W uprawie doniczkowej i ogrodowej najpopularniejsze są niskie odmiany drobnokwiatowe, wyższe rośliny uprawiane są w ogrodzie, a te o kwiatach pełnych najlepiej sprawdzają się jako kwiaty cięte (w wazonie wytrzymują nawet 3–4 tygodnie).

chryzantema w doniczce fot. Monstar Studio - Fotolia.com
fot. Monstar Studio - Fotolia.com

Chryzantema w doniczce

Chryzantema doniczkowa potrzebuje światła, żeby pąki mogły się otworzyć, w cieniu będzie słabo kwitła. Najlepiej kwitnie podczas długiej, ciepłej i słonecznej jesieni. Gdy pogoda jest pochmurna i deszczowa często zapada na choroby grzybowe, objawiające się pleśnieniem i gniciem liści. Lepiej kwitnie na zewnątrz, ale można ją uprawiać w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze 10–16°C, nie powinna jednak stać w pobliżu kaloryferów, bo kwitnienie będzie znacznie krótsze.

Po zakupie przesadź ją koniecznie do większej doniczki i dodaj świeżego podłoża. Ziemia nie może być sucha (bo roślina ma płytki system korzeniowy), podlewaj więc ją regularnie, ale nie przelewaj, bo roślina szybko gnije. Nie musisz jej nawozić, jeśli traktujesz ją tylko jako sezonową dekorację. Aby przedłużyć jej dekoracyjność, należy usuwać przekwitłe kwiaty.

chryzantema w ogrodzie fot. Janni - Fotolia.com
fot. Janni - Fotolia.com

Chryzantema w ogrodzie

Chryzantemę możesz przesadzić na rabatę, jednak tylko nieliczne odmiany będą nadawać się do uprawy w gruncie i dobrze zimować, a nawet te będą potrzebowały solidnego okrycia. Zwykle chryzantemy doniczkowe spod cmentarzy (i nawet te z centrów ogrodniczych) nie są w większości mrozoodporne. Rośliny doniczkowe można wprawdzie przezimować, ale tylko w jasnym, chłodnym, ale bezmroźnym pomieszczeniu – najlepiej 4–6°.

Jeśli zależy Ci na bylinie, to przed zakupem (w centrum ogrodniczym) warto poprosić o radę sprzedawcy i wybrać odmianę mrozoodporną. Odmiany o drobnych kwiatach są odporniejsze na przymrozki, a w związku z tym będą kwitły dłużej niż rośliny o dużych, pełnych kwiatach.

Uprawa chryzantem na Święto Zmarłych


Źródło: Ogród bez tajemnic, Youtube
logo BudujemyDom.pl
Źródło: magazyn Budujemy Dom 10/2017,
tekst: Paweł Romanowski,
zdjęcie tytułowe: Flora Dania
Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (9)
Pielęgnacja ogrodu
Temat miesiąca
Pielęgnacja ogrodu
Partner:
Partner
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.