Większość z was bardzo martwi się o chwasty, które zasiedlają rabaty oraz klomby. Wykonujecie prace związane z mozolnym układaniem agrowłókniny, która ma za zadanie odciąć chwasty od promieni słonecznych. To dobre rozwiązanie, jednak nie zawsze z pożytkiem dla gleby. W innych przypadkach stosujecie korę, która ma również utrudnić rozrost wszelkich chwastów, w tym ziół: podagrycznika, glistnika jaskółcze ziele, pokrzywy czy też innych, nieco mniej znanych. Podpowiem wam, co zrobić, aby zapomnieć o korze czy agrowłókninie i zmniejszyć występowanie chwastów nawet o połowę. Kluczowa jest jedna roślina.
Czym zastąpić korę na rabatach, aby było o połowę mniej chwastów?
Jak wspomniałam wcześniej, można zastąpić wysypywanie korą, aby pozbyć się większości chwastów. Dodatkowo nie myślcie o dekoracyjnych kamyczkach, które nie zawsze korzystnie wpływają na inne rośliny rosnące wokół.
Jest to jeden z gorszych pomysłów, na przykład w przypadku borówki amerykańskiej. Nagrzewające się kamienie bardzo szybko wysuszają glebę, powodując znaczne straty wody. Ziemia paruje bardzo szybko i sprawia, ze z korzeni odlatuje tak bardzo potrzebna wilgoć.
Zapomnijcie o tym rozwiązaniu czym prędzej. Jak w takim razie wyłożyć inne rabaty i nie wysypywać ich korą drzewną? Posiejcie lub posadźcie barwinka pospolitego. To przepiękna roślina, która świetnie zadarnia wszelkie połacie. Bardzo dobrze rozkrzewia się na całej połaci wokół innych roślin.
Nie rywalizuje z nimi o promienie słoneczne czy składniki mineralne, gdyż jest bardzo niewymagająca odmianą. Możecie tak zaaranżować przestrzeń, aby wystawały z niego nieco wyższe, bardziej okazałe rośliny.
Barwinek pospolity świetnie sobie radzi w stanowiskach półcienistych, dlatego nie martwcie się, gdy przykryją go niektóre z innych roślin ozdobnych. Nie możemy jednak zapomnieć o całkowitym braku słońca - wtedy istnieje ryzyko, że pąki nie rozwiną się i pozostaną skórzaste liście o lekko woskowatej strukturze. Doskonale rosną w kwaśnym i zasadowym podłożu.
Niewymagająca roślina, która może odwdzięczyć się małymi kwiatuszkami o barwie fioletowej, różowej lub białawej.
Czy chwasty na rabatach można wyplewić szybciej? Jest sposób
Chwasty, które pojawiają się na waszych rabatach można wyplewić znacznie szybciej. Wystarczy pamiętać o jednej mieszance. Rozcieńczcie 2 łyżki octu jabłkowego oraz łyżeczkę kwasku cytrynowego w 3 szklankach wody.
Odstawcie na około godzinę przygotowaną miksturę i polewajcie delikatnie w miejscach występowania chwastów. To pomoże w szybszym schnięciu i niszczeniu ich rozgałęziających się korzeni.
Natomiast w przypadku podagrycznika - zrywajcie listki regularnie - po kilkukrotnym wyrywaniu roślina słabnie i zaczyna wypuszczać coraz mniej nowych pędów. Nie ma sensu wyrywać jej wraz z korzonkami.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock