Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Zastąpcie korę na rabatach czymś znacznie efektowniejszym. Zadarnia i jest o 50% mniej chwastów

Wielokrotnie wspominałam wam, że mój ogród działkowy był aranżowany na wiele sposobów. Uwielbiam zmieniać go tak, aby była bioróżnorodność dla owadów oraz innych stworzeń, które go zamieszkują. Uważam też, że to wszystko z korzyścią dla roślin uprawnych, które zajmują większą część mojej działki. Jak mawiał dziadek - "spożytkuj przestrzeń tak, aby móc zapełnić spiżarnię na całą zimę, wtedy ogród spełnił swoje zadanie". Nie jestem w stanie się z nim nie zgodzić. Wszystko jest przemyślane i porozdzielane tak, aby zachować sąsiedztwo warzyw, którego tak bardzo przestrzegam. Są też inne aspekty, które chciałabym z wami dzisiaj poruszyć.

Większość z was bardzo martwi się o chwasty, które zasiedlają rabaty oraz klomby. Wykonujecie prace związane z mozolnym układaniem agrowłókniny, która ma za zadanie odciąć chwasty od promieni słonecznych. To dobre rozwiązanie, jednak nie zawsze z pożytkiem dla gleby. W innych przypadkach stosujecie korę, która ma również utrudnić rozrost wszelkich chwastów, w tym ziół: podagrycznika, glistnika jaskółcze ziele, pokrzywy czy też innych, nieco mniej znanych. Podpowiem wam, co zrobić, aby zapomnieć o korze czy agrowłókninie i zmniejszyć występowanie chwastów nawet o połowę. Kluczowa jest jedna roślina.

Czym zastąpić korę na rabatach, aby było o połowę mniej chwastów?

Jak wspomniałam wcześniej, można zastąpić wysypywanie korą, aby pozbyć się większości chwastów. Dodatkowo nie myślcie o dekoracyjnych kamyczkach, które nie zawsze korzystnie wpływają na inne rośliny rosnące wokół.

Jest to jeden z gorszych pomysłów, na przykład w przypadku borówki amerykańskiej. Nagrzewające się kamienie bardzo szybko wysuszają glebę, powodując znaczne straty wody. Ziemia paruje bardzo szybko i sprawia, ze z korzeni odlatuje tak bardzo potrzebna wilgoć.

 

Zapomnijcie o tym rozwiązaniu czym prędzej. Jak w takim razie wyłożyć inne rabaty i nie wysypywać ich korą drzewną? Posiejcie lub posadźcie barwinka pospolitego. To przepiękna roślina, która świetnie zadarnia wszelkie połacie. Bardzo dobrze rozkrzewia się na całej połaci wokół innych roślin.

Nie rywalizuje z nimi o promienie słoneczne czy składniki mineralne, gdyż jest bardzo niewymagająca odmianą. Możecie tak zaaranżować przestrzeń, aby wystawały z niego nieco wyższe, bardziej okazałe rośliny.

Barwinek pospolity świetnie sobie radzi w stanowiskach półcienistych, dlatego nie martwcie się, gdy przykryją go niektóre z innych roślin ozdobnych. Nie możemy jednak zapomnieć o całkowitym braku słońca - wtedy istnieje ryzyko, że pąki nie rozwiną się i pozostaną skórzaste liście o lekko woskowatej strukturze. Doskonale rosną w kwaśnym i zasadowym podłożu.

Niewymagająca roślina, która może odwdzięczyć się małymi kwiatuszkami o barwie fioletowej, różowej lub białawej.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Czy chwasty na rabatach można wyplewić szybciej? Jest sposób

Chwasty, które pojawiają się na waszych rabatach można wyplewić znacznie szybciej. Wystarczy pamiętać o jednej mieszance. Rozcieńczcie 2 łyżki octu jabłkowego oraz łyżeczkę kwasku cytrynowego w 3 szklankach wody.

Odstawcie na około godzinę przygotowaną miksturę i polewajcie delikatnie w miejscach występowania chwastów. To pomoże w szybszym schnięciu i niszczeniu ich rozgałęziających się korzeni.

Natomiast w przypadku podagrycznika - zrywajcie listki regularnie - po kilkukrotnym wyrywaniu roślina słabnie i zaczyna wypuszczać coraz mniej nowych pędów. Nie ma sensu wyrywać jej wraz z korzonkami.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock

Autor
Zastąpcie korę na rabatach czymś znacznie efektowniejszym. Zadarnia i jest o 50% mniej chwastów
Zastąpcie korę na rabatach czymś znacznie efektowniejszym. Zadarnia i jest o 50% mniej chwastów
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl