Logo
Logo

Jak bezpiecznie zlikwidować gniazdo os i szerszeni z dachu i ogrodu?

Każdy z nas spotkał się z nieprzyjemnym brzęczeniem osy czy szerszenia w swoim ogrodzie czy domu. Te owady nie tylko potrafią uprzykrzyć nam spokojne chwile na świeżym powietrzu, ale również stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Ukąszenia mogą być nie tylko bolesne, ale w niektórych przypadkach nawet zagrażające życiu. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak bezpiecznie i skutecznie usunąć gniazdo, które stanowi źródło tego problemu. W tym artykule dowiesz się, jak zlikwidować gniazdo os i szerszeni, dbając jednocześnie o swoje bezpieczeństwo i otoczenie. Zanurz się w świat ekspertów i naucz się, jak radzić sobie z tymi uciążliwymi intruzami!

Spis treści
Dlaczego warto usunąć gniazda os i szerszeni? Charakterystyka gniazd: osy versus szerszenie Lokalizacja gniazd: gdzie najczęściej je znajdziemy? Metody usuwania gniazd z ogrodu Praktyczny przewodnik: usuwanie gniazd krok po kroku Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Czy należy pozbyć się gniazd os i szerszeni?
Niebezpieczne owady w ogrodzie 

Użądlenie osy powoduje bardzo nieprzyjemny ból i ukłucie, które skutkuje opuchlizną. Atak roju jest bardzo niebezpieczny, a często może być nawet śmiertelny. Do takiej sytuacji może dojść wówczas, gdy osoba jest uczulona. Wówczas to organizm reaguje silną reakcją układu odpornościowego. Pojawia się obrzęk, duszności, niepokój oraz nudności. Często tez spada ciśnienie, co może skutkować niedotlenieniem wszystkich narządów. W takiej sytuacji konieczne jest podanie adrenaliny. Ukąszenia nigdy nie należy bagatelizować, a gdy wystąpią niepokojące objawy warto czym prędzej udać się do lekarza.

Jak wygląda gniazdo os i szerszeni?
Konstrukcje z drewnianej miazgi

Gniazda tych owadów nie są trudne do rozpoznania. Są one zbudowane z wielu komórek wykonanych z cienkiej celulozy, którą to wytwarzają te owady przeżuwając drewno w miazgę.

Kryjówka szerszeni przypomina wyglądem wykonaną z papieru bryłę o bliżej nieokreślonym kształcie. Bardzo podobnie wygląda gniazdo os. Gniazdo os różni się zwykle od szerszeni specyficznym owalnym kształtem, zatem można ją łatwo zlokalizować.

Gniazda os i szerszeni, fot. kolaż Pixabay
Fot. PublicDomainImages, Sabine Fenner, mrosemann7192, Milan Ivkovic/Pixabay
Gniazda os i szerszeni

Świadomość, jak wyglądają gniazda tych owadów często pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności. Ważne jest, aby po odkryciu miejsca w którym mieszkają owady nie podchodzić bliżej i podjąć właściwe kroki mające na celu likwidacji gniazda.

Jak zlokalizować gniazdo os lub szerzeni?
Sprawdzaj drzewa, nory ziemne, poddasza i strychy

Gniazda os i szerszeni mogą mieścić się w wielu miejscach. Najczęściej znajdują się na drzewach, na krzewach, w opuszczonych norach, na poddaszach oraz na tylnych ścianach pomieszczeń gospodarczych.

Lokalizacja gniazd os jest w dużej mierze uzależniona od gatunku owadów je tworzących. Niektóre z nich preferują miejsca znajdujące się nad powierzchnią ziemi, a inne z kolei wykorzystują opuszczone nory gryzoni czy też systemy korzenne roślin. Gniazda podziemne, są w szczególności trudne do zauważenia, gdyż często znajdują się ponad 10 cm pod ziemią.

Aby wytropić gniazda os i szerszeni, najlepszą metodą jest śledzenie jednego osobnika z bezpiecznej odległości, który po łowach na pewno powróci do swojej kryjówki.

Warto pamiętać o tym, że pojedyncze pszczoły czy szerszenie nie oznaczają jeszcze tego, że owady te założyły w najbliższej okolicy gniazdo. Często bowiem przylatują na działki w poszukiwaniu pożywienia. Ważne jest zatem, aby usuwać resztki jedzenia oraz opadłe owoce czy nadgniłe warzywa.

HornetLu / YouTube


Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Co zastosować na gniazdo os czy szerszeni?
Likwidujemy gniazda z ogrodu

► Czy trzeba likwidować?
Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto zastanowić się czy usunięcie gniazda jest konieczne. Zarówno osy, jak i szerszenie odgrywają ważną rolę w ekosystemie i równowadze biologicznej. Biorą one udział w zapylaniu roślin oraz polują na mniejsze owady.

Owady te są bardzo łase na słodkie napoje, ciasta i słodycze. Jeśli w pobliżu naszego tarasu lub balkonu słyszymy charakterystyczne brzęczenie wielu osobników, to wówczas usunięcie gniazda staje się koniecznością.

► Czy używać ognia?
Usuwanie gniazd szerszeni czy os we własnym zakresie jest bardzo trudne i zawsze wymaga specjalnego przygotowania. Gniazda tych owadów wykonane są z łatwopalnej celulozy, zatem płoną błyskawicznie. Niemniej podpalenie nie jest najskuteczniejszą metodą, gdyż wówczas nie wszystkie owady giną, a można je rozjuszyć i zachęcić do ataku. Nieostrożne palenie gniazd może też skończyć się pożarem. Zamiast konstruować prowizoryczny miotacz ognia z zapalniczki czy dezodorantu warto postawić na bezpieczniejsze sposoby.

► Odstraszanie zapachami?
Warto spróbować odstraszyć te natrętne owady zapachami, których nie znoszą:

Preparaty na osy i szerszenie
Dobrym sposobem na osy i szerszenie, które to coraz częściej wpadają z nieproszoną wizytą, jest zastosowanie specjalnych pułapek. Są one powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych. Owady zwabione słodkim zapachem wpadają do pułapki i toną. Produkty te są bezpieczne dla pszczół, zatem można bez obaw ustawiać je w swoim ogródku.

Pułapka na osy i muchy, Sklep ZielonyOgrodek pl
Pułapka na osy i muchy
W pułapce zastosowano płyn wabiący o ulepszonej formule, który skutecznie wabi osy i muchy. Natomiast konstrukcja pułapki sprawia, że schwytany w nią owad nie ma możliwości ucieczki.
Sprawdź i kup online

Można też skorzystać z preparatów chemicznych. Regularne opryski w formie aerozolu zawsze skutecznie zniechęcą osy i szerszenie. Warto je zastosować w okolicach parapetów zewnętrznych, futryn, kratek wentylacyjnych oraz w pobliżu podbitki dachowej. Przy pomocy preparatów owadobójczych oraz zadymiających można skutecznie likwidować gniazda położone w ziemi.

 

Jak zlikwidować gniazdo os pod dachem lub ze strychu?
Likwidacja gniazda krok po kroku

1. Odpowiednie przygotowanie – odzież
Osy czy szerszenie bardzo często zakładają gniazda na strychach oraz pod dachem. Po ich zlokalizowaniu należy działać szybko, zdecydowanie, a przy tym bardzo rozważnie. Aby nie ryzykować swoim zdrowiem działania należy rozpocząć od założenia odpowiedniej odzieży ochronnej. Całe ciało, twarz oraz dłonie muszą być szczelnie zakryte. Odzież powinna składać się z kilku warstw, a w szczególności wówczas gdy planujemy walkę z szerszeniami, których grube i długie żądła potrafią ukłuć bardzo głęboko.

2. Odpowiednia pora – wieczór lub noc
Ważne jest, aby niszczenie gniazda przeprowadzić wieczorem lub w nocy, bowiem wówczas owady pozostają w uśpieniu, zatem nie rozjuszymy ich niepotrzebnie.

3. Likwidujemy gniazdo – gaśnica lub prysk innym preparatem
Sprawdzonym sposobem jest użycie gaśnicy. Zawiera ona bowiem trujący środek w aerozolu, a opakowanie pod ciśnieniem pozwala na precyzyjne skierowanie strumienia preparatu z większej odległości. Należy ustawić główny strumień w stronę gniazda i opryskiwać je przez ok. 10 sekund, a następnie czym prędzej oddalić się z miejsca.

Po odczekaniu 24 godzin i upewnieniu się że wszystkie owady zostały wybite zniszczone gniazdo należy zakryć grubą folią lub włożyć do mocnego worka. Ważne jest, aby po umieszczeniu w nim gniazda szczelnie go zamknąć i umieścić w koszu na śmieci ze szczelną pokrywą.

 

HornetLu / YouTube


Kto likwiduje gniazda os i szerszeni?
Likwidacja gniazd przy pomocy specjalistów

Gdy gniazdo znajduje się w miejscu, do którego nie mamy dostępu lub gdy podejrzewamy że zastosowane opryski nie przyniosły efektu warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Firmy dezynsekcyjne specjalizujące się w usuwaniu gniazd posiadają niezbędny sprzęt, środki ochronne oraz drabiny i rusztowania, zatem potrafią skutecznie zwalczyć owady.

Gniazda os i szerszeni często znajdują się w bardzo trudno dostępnych miejscach – na tylnych ścianach garażu, między płotem a budynkiem czy tez na nieużytkowych strychach. W sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym problemem warto wezwać straż pożarną. Strażacy zobligowani są bowiem do tego, aby usunąć gniazda znajdujące się blisko wszystkich zabudowań mieszkalnych.

Właściciele mieszkań w blokach oraz kamienicach mogą zgłosić fakt iż w pobliżu znajduje się gniazdo os lub szerszeni do spółdzielni mieszkaniowej, która zarządzi w jaki sposób je zwalczyć. Usuwanie gniazd wymaga posiadania wiedzy i doświadczenia, zatem by nie narazić zdrowia i bezpieczeństwa swych bliskich warto zasięgnąć pomocy u specjalistów.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T. zdjęcie tytułowe: Ante Hamersmit / Unsplash

Autor
Jak bezpiecznie zlikwidować gniazdo os i szerszeni z dachu i ogrodu?
Jak bezpiecznie zlikwidować gniazdo os i szerszeni z dachu i ogrodu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl