Logo
Logo

Osy w ogrodzie: jakie ubranie dla alergika ogrodnika?

Pytanie czytelnika: Jestem początkującym ogrodnikiem jak i niestety alergikiem. Boję się, że mogę być uczulony na jad os. Na co zwracać uwagę i jak się ubierać, by zapobiec użądleniu przez osę pracując w ogrodzie?

Spis treści
Co powinno charakteryzować ubrania ogrodowe dla alergików? Jak zachowywać się w obecności os? Uważaj na gniazda!

Co powinno charakteryzować ubrania ogrodowe dla alergików?

Gruby materiał, długie rękawy

Osoby z alergią kontaktową do prac ogrodowych powinny zakładać długie, grube rękawice ogrodowe i odzież z długimi rękawami i nogawkami. Warto też pamiętać o tym, by nie nakładać koszul i bluz z luźniejszym kołnierzem, za który przez pomyłkę może wlecieć przypadkowa osa.

Zabudowane buty

Nie wolno też zapominać o stopach i pomimo ciepłej pogody wybierać buty zabudowane i dość grube – niektóre gatunki os zakładają gniazda w ziemi i pod kamieniami, skąd mogą szybko "dobrać się" do skóry pomiędzy paskami sandałów.

Proste czapki

Lepiej unikać czapek lub kapeluszy z większym rondem, ponieważ owad może wlecieć pod nie szukając cienia – gdy zaczniemy się wtedy gwałtownie ruszać, zwierzę może się przestraszyć i użądlić! Warto jednak zaznaczyć, że na użądlenia jesteśmy mniej narażeni w okolicy głowy i twarzy, ponieważ łatwo usłyszymy charakterystyczne bzyczenie owadów i będziemy mogli ich szybko uniknąć.

Gwałtowne ruchy zwiększają ryzyko użądlenia przez osy?

To prawda. Nie stanowimy naturalnego zagrożenia dla os, dlatego na pewno nie staniemy się celem ich ataku jeśli spokojnie latają wokół nas, a my poruszajmy się powoli.

Jeśli z jakiegoś powodu osy są agresywne (szybciej i raptowniej latają), należy czym prędzej odejść z danego miejsca, ale jeśli to możliwe nie biegać (owady postrzegają gwałtowny ruch za zagrożenie i mogą zaatakować).

Warto wiedzieć, że wzrost temperatury powietrza i wilgotności zwiększa agresywne zachowania os i szerszeni!

Gdzie powinniśmy najbardziej uważać?

Trzeba wiedzieć, że osy, pszczoły i szerszenie lubią mury budynków, w tym i naszych domów. Dlatego nie tylko przy pracach ogrodowych ale też podczas sprzątania zakamarków wokół posesji powinniśmy być czujni na ich obecność. Owady te szczególnie często zakładają swoje gniazda w osłoniętych od wiatru, drewnianych konstrukcjach, takich jak altany, tarasy czy poddasza.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Ralph / Pixabay

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl