Logo
Logo
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Osy w ogrodzie: jakie ubranie dla alergika ogrodnika?

Pytanie czytelnika: Jestem początkującym ogrodnikiem jak i niestety alergikiem. Boję się, że mogę być uczulony na jad os. Na co zwracać uwagę i jak się ubierać, by zapobiec użądleniu przez osę pracując w ogrodzie?

 

Osoby z alergią kontaktową do prac ogrodowych powinny zakładać długie, grube rękawice ogrodowe i odzież z długimi rękawami i nogawkami. Warto też pamiętać o tym, by nie nakładać koszul i bluz z luźniejszym kołnierzem, za który przez pomyłkę może wlecieć przypadkowa osa.

Nie wolno też zapominać o stopach i pomimo ciepłej pogody wybierać buty zabudowane i dość grube – niektóre gatunki os zakładają gniazda w ziemi i pod kamieniami, skąd mogą szybko "dobrać się" do skóry pomiędzy paskami sandałów.

Na użądlenia os jesteśmy mniej narażeni w okolicy głowy i twarzy, ponieważ nie da się nie usłyszeć charakterystycznego bzyczenia tych owadów – możemy ich bez problemu unikać.

Warto wiedzieć, że wzrost temperatury powietrza i wilgotności zwiększa agresywne zachowania os i szerszeni!


Jeśli osy spokojnie latają wokół nas poruszajmy się powoli – na pewno nie staniemy się celem ich ataku (pojedynczą, łagodną osę można nawet odganiać machaniem ręką). Natomiast jeśli z jakiegoś powodu osy są agresywne, należy czym prędzej odejść z danego miejsca, ale jeśli to możliwe nie biegać (owady postrzegają gwałtowny ruch za zagrożenie i mogą zaatakować).

Czujność na obecność os i szerszeni powinniśmy mieć nie tylko przy pracach ogrodowych ale też podczas sprzątania zakamarków wokół domu – wiele gatunków owadów osowatych buduje gniazda w bliskim sąsiedztwie człowieka, a wszystkie lubią, ciepłe, osłonięte od wiatru, drewniane konstrukcje takie jak altany, tarasy czy poddasza.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Ralph/Pixabay

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu