Zasady zakładania ogrodu sensorycznego
Każdy ogród powinien cieszyć wszystkie zmysły, dlatego projektanci powinni starać się maksymalnie uwydatnić naszą łączność z roślinami i żywiołami poprzez zapewnienie różnorodnych konkretnych doświadczeń poprzez oddziaływanie na zmysły: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku. Dowiedz się, jak stworzyć ogród sensoryczny.
Ogród sensoryczny warto podzielić na strefy
Wzrok: kolorowe kwiaty (pojedyncze oraz kompozycje), kora i gałęzie drzew, liście wiosenne i jesienne.
Słuch: szeleszczące liście, łamane patyki, szum wody, śpiew ptaków i nasłuchiwanie odgłosów dzikiej fauny.
Węch: olejki eteryczne ziół (np. lawenda, mięta, kocimiętka), pachnące kwiaty (budleja, róże, hiacynt, bez lilak, maciejka).
Smak: chrupiące warzywa (rzodkiewki, sałaty, pomidory, ogórki, itd.) oraz owoce prosto z krzaczka (borówka amerykańska, porzeczki, jabłka).
Dotyk: często strefa dotyku połączona jest ze strefa wzroku, zmysł dotyku pobudza się przez dotykanie faktur roślin (kłujących, owłosionych, itd.)
Łąka kwietna jest jednym z łatwych w realizacji i ekonomicznych rozwiązań. Zarówno łąka z roślin jednorocznych, jak i wieloletnich wnosi ze sobą ruch, ogromnie zróżnicowaną paletę barw oraz mnóstwo wrażeń zapewnianych przez florę i faunę. Dobierz mieszankę nasion odpowiednią do swojej lokalizacji i rodzaju gleby i kup ją od uznanego dostawcy specjalizującego się w mieszankach nasion roślin łąkowych – unikaj mieszanek uniwersalnych. Łąka z roślin jednorocznych będzie gotowa w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Andrea King / Pixabay
Komentarze