Ogród, który kwitnie nieprzerwanie przez całe wakacje – od lata do jesieni
Każdy ogród może stać się miejscem, które zachwyca nie tylko wiosną, lecz także przez całe wakacje i aż do pierwszych chłodów. Wystarczy dobrze zaplanować nasadzenia, wybierając rośliny kwitnące w różnych terminach. Dzięki temu, gdy jedne kwiaty zaczynają przekwitać, inne dopiero rozkwitają – tworząc wrażenie, jakby ogród nigdy nie zasypiał, a kolory, zapachy i struktury zmieniały się niczym w kalejdoskopie.
To właśnie takie ogrody zachęcają, by spędzać w nich poranki z filiżanką kawy lub wieczory przy szklance lemoniady. Dzięki odpowiednim roślinom każdy dzień wygląda inaczej, a zmieniające się kompozycje przyciągają spojrzenia i wprawiają w dobry nastrój.
🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!
Top 10 "wakacyjnych kwiatów" – jakie rośliny kwitną najpiękniej w lipcu i sierpniu?
Lawenda – fioletowa klasyka lata
Lawenda to nie tylko hit Internetu, ale też od wielu sezonów jedna z ulubionych roślin w polskich ogrodach. W naszym klimacie zakwita zwykle od drugiej połowy czerwca i kwitnie przez całe lato aż do sierpnia. Jej drobne, fioletowe kwiaty zebrane są w kłosowate kwiatostany, a intensywny, ziołowy zapach jest jednym z najsilniejszych wśród roślin ogrodowych. To roślina idealna na słoneczne, suche rabaty.
Katalpa – parasol kwiatów w samym środku lata
Katalpa (surmia) to efektowne drzewo, które zwykle zakwita w lipcu. Wyróżnia się okazałymi, kremowobiałymi kwiatami z żółtymi i fioletowymi plamkami wewnątrz, zebranymi w duże, rozłożyste kwiatostany przypominające wiechy. Kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni, a ich słodkawy, delikatny zapach roztacza się w upalne dni. To drzewo wprowadza egzotyczny klimat do ogrodu właśnie w okresie wakacyjnym.
Floksy – słodki zapach lata
Floksy wiechowate zaczynają kwitnąć zazwyczaj w lipcu, choć w cieplejszych regionach pierwsze kwiaty mogą pojawić się już pod koniec czerwca. Najbardziej intensywne kwitnienie przypada jednak na lipiec i sierpień. Ich gęste wiechy, pełne drobnych kwiatków w odcieniach różu, bieli, fioletu lub czerwieni, roztaczają intensywny, miodowy zapach, który przyciąga motyle i pszczoły.
Wiciokrzew – zapach i kolor wczesnego lata
Wiciokrzewy to piękne pnącza, które zazwyczaj zakwitają w czerwcu i utrzymują kwiaty przez lipiec, choć warto wiedzieć, że niektóre odmiany mogą zakwitać już w drugiej połowie maja. Najintensywniej pachnie właśnie na początku lata. Jego rurkowate, dwubarwne kwiaty (kremowe, żółte, różowe) zdobią pnącza, oplatając pergole i altany. Najmocniejszy zapach wyczuwalny jest wieczorem oraz o poranku.
Róże – królowe długiego kwitnienia
Róże ogrodowe rozpoczynają kwitnienie najczęściej w czerwcu, choć w zależności od odmiany może to nastąpić już pod koniec maja. Wiele róż powtarza kwitnienie przez całe lato, aż do września, a nawet października. Najbardziej spektakularny okres to czerwiec i lipiec. Ich kwiaty występują w ogromnej palecie kolorów i kształtów, a zapach – od delikatnego po intensywny – jest nieodłącznym atutem.
Liliowce – niezawodne letnie byliny
Liliowce w Polsce zaczynają kwitnąć od połowy czerwca i niektóre odmiany utrzymują kwitnienie nawet do sierpnia. Najwięcej kwiatów pojawia się zwykle w lipcu. Duże, lejkowate kwiaty, w barwach od żółci i pomarańczu po czerwienie i bordo, rozwijają się na jeden dzień, lecz ich liczba jest tak duża, że roślina kwitnie nieprzerwanie przez wiele tygodni.
Lilie – zapach i elegancja lata
Lilie w polskim ogrodzie kwitną głównie od połowy lipca do sierpnia. Ich ogromne, trąbkowate lub dzwonkowate kwiaty w barwach bieli, różu, żółci czy pomarańczu należą do najbardziej dekoracyjnych. Znane są z intensywnego zapachu, który szczególnie wieczorem roztacza się wokół rabat.
Budleja Dawida – krzew motyli w drugiej połowie lata
Budleja Dawida zakwita najczęściej w drugiej połowie lipca i zdobi ogród aż do września. Jej długie, wiechowate kwiatostany w odcieniach fioletu, różu, bieli lub niebieskiego nie tylko cieszą oczy, ale także przyciągają motyle i inne owady. Krzew intensywnie pachnie i najlepiej rośnie w pełnym słońcu.
Mieczyki – późne lato w ogrodzie
Mieczyki w Polsce kwitną zazwyczaj od sierpnia do września. Ich wysokie, sztywne łodygi obsypane są dużymi, efektownymi kwiatami w niemal wszystkich kolorach. Mieczyki najlepiej prezentują się w grupach, gdzie tworzą imponujące, pionowe akcenty na rabatach.
Hortensja ogrodowa – kwiatowe kule od czerwca do jesieni
Hortensja ogrodowa rozpoczyna kwitnienie zwykle w czerwcu, choć pełnia kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Jej duże, kuliste kwiatostany początkowo mają barwy bieli, błękitu lub różu (zależnie od odmiany i pH gleby), a z czasem mogą przyjmować zielonkawe lub sepiowe odcienie. Kwiaty utrzymują się na krzewach przez całe lato, a zasuszone kwiatostany zdobią ogród także jesienią.
Inne rośliny warte uwagi w ogrodzie
Dla jeszcze dłuższego sezonu kwitnienia warto rozważyć również:
- Słoneczniki ozdobne – kwitną od lipca do września, zachwycając wysokością i słonecznymi barwami.
- Jeżówki – kwitną od lipca aż do października, są miododajne i odporne.
- Złocienie (np. złocień właściwy) – kwitną od czerwca do września, zdobiąc rabaty klasycznymi białymi kwiatami z żółtym środkiem.
- Kosmosy – kwitną od czerwca aż do pierwszych przymrozków, w odcieniach bieli, różu i fioletu.
Zdjęcie tytułowe: AI