Jakie warunki lubią lilie?
Lilie należą do rodzaju liczącego sobie ponad sto gatunków bylin cebulowych. W ogrodach spotykana jest jednak tylko część z nich oraz bardzo liczne, ogrodowe mieszańce o niezwykle atrakcyjnych i okazałych kwiatach. Rośliny pochodzą jednak z różnych rejonów świata i mają różne wymagania. Jedne dobrze znoszą niskie temperatury i przez cały rok mogą pozostawać w gruncie (np. lilia tygrysia, Dawida, Henry'ego, złotogłów, królewska czy mieszańce trąbkowe i azjatyckie), inne natomiast nie tolerują mrozów, dlatego w ogrodzie powinny być uprawiane jedynie sezonowo (np. mieszańce orientalne).
Wyświetl ten post na Instagramie
Miejsce
Lilie w zależności od gatunku oczekują nieco innego stanowiska. Większość ozdobnych mieszańców i niektóre gatunki (np. lilia bulwkowata, biała, królewska) oczekują w pełni słonecznego stanowiska, ale są też lilie, które zdecydowanie lepiej będą czuły się w półcieniu (np. Lilia Dawida, Henry'ego, wspaniała, tygrysia i mieszańce orientalne).
Pomimo iż większość uprawianych w ogrodach lilii to rośliny dostatecznie mrozoodporne, warto zapewnić im ciepłe, osłonięte przed wiatrem stanowisko, dzięki czemu lepiej zniosą zimę, a w okresie kwitnienia ich pędy nie zostaną połamane przez wiatr. Najbardziej wrażliwe na zimno i niekorzystne warunki pogodowe odmiany (np. mieszańce orientalne), lepiej też uprawiać pod osłonami, niż w gruncie, gdyż wtedy nie będą sprawiać problemów.
Ziemia
Większość lilii lubi przepuszczalne, próchnicze, żyzne i umiarkowanie wilgotne podłoże, ale są też gatunki preferujące gleby bardziej zwięzłe, gliniaste i wilgotne (np. lilia biała). Lilie mogą mieć też różne oczekiwania względem odczynu podłoża, gdyż jedne lubią gleby obojętne lub zasadowe (np. lilia bulwkowata, złotogłów i orienpety), inne natomiast wolą lekko kwaśną, a nawet kwaśną ziemię (np. lilia wspaniała, tygrysia oraz mieszańce trąbkowe, azjatyckie i orientalne).
Jak dbać o lilie?
Pielęgnacja lilii nie powinna sprawiać problemów, gdyż polega głównie na odchwaszczaniu roślin, podlewaniu ich w czasie suszy i podpieraniu odmian, których wysokie pędy mogłyby pokładać się pod ciężarem kwiatów.
Sadzenie
Cebule lilii najlepiej sadzić do gruntu wiosną (IV-V) lub ewentualnie jesienią (IX-X), umieszczając je w podłożu na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli. Jeśli jednak kupujemy kwitnące okazy w doniczkach latem, wtedy również można posadzić je do gruntu.
Lilie sadzone w ogrodzie jesienią, przed pierwszą zimą dobrze jest zabezpieczyć przed chłodem stroiszem lub warstwą liści.
Większość lilii może pozostać w ogrodzie przez cały rok, a na jednym stanowisku nawet przez kilka lat. Wykopuje się je zwykle dopiero wtedy, gdy zaczynają nadmiernie się zagęszczać i słabiej kwitnąć. Inaczej wygląda sprawa z wrażliwymi na mróz liliami orientalnymi, które lepiej jest każdego roku jesienią wykopywać i przechowywać do wiosny w chłodnych, ale zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeniach.
Nawożenie
Lilie rosną szybko i kwitną obficie, dlatego w sezonie wegetacyjnym warto zasilać je 2-3 krotnie nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej przeznaczonymi specjalnie dla roślin cebulowych lub dla roślin kwitnących.
Przycinanie
Lilie nie oczekują przycinania. Po kwitnieniu należy jedynie usunąć z nich przekwitłe kwiatostany, pozostawiając ulistnioną łodygę aż do czasu, gdy liście zaczną żółknąć i zamierać. Wtedy dopiero ścina się także obumierający pęd.
Ochrona przez chorobami i szkodnikami
Większość lilii nie jest podatna na choroby i szkodniki, choć roślinom uprawianym w niewłaściwych warunkach mogą zagrażać takie choroby jak szara pleśń czy fuzarioza oraz niektóre szkodniki (min. nornice, ostępka lilianka).
Bardzo popularnym szkodnikiem atakującym większość lilii jest też poskrzypka liliowa. Walka z nią polega przede wszystkim na mechanicznym usuwaniu owadów i ich jaj, gdyż środki ochrony roślin nie są w tym wypadku do końca skuteczne.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Alicja i Ralph / Pixabay