Mały ogródek warzywny. Własne zbiory w zasięgu ręki

mini ogródek warzywny fot. iVerde

Uprawianie ogródka warzywnego jest łatwe i przyjemne. Może go mieć każdy, nie tylko właściciel dużego ogrodu. Mini ogródek o powierzchni 1 m2 zmieści się nawet na balkonie, tarasie czy dachu. Jeśli wybierzesz rośliny wieloletnie, przygotowanie ogródka sprawi Ci mnóstwo radości, a plony będziesz zbierać przez kolejne lata, bez konieczności wysiewania roślin każdej wiosny. Zobacz, co w nim posadzić!

Posłuchaj
00:00
23
Ogródek warzywny o powierzchni metra kwadratowego jest łatwo pielęgnować. Uprawa w skrzyni lub na podwyższonej rabacie jest wygodnym rozwiązaniem. Do uprawy roślin nadają się też metalowe misy, doniczki i duże pojemniki. Budując mini warzywnik, trzeba zapewnić roślinom odpowiednie warunki – żyzne podłoże, a na dnie warstwę żwiru, by zapewnić dobry drenaż.

mini ogródek warzywny fot. iVerde

Gatunki do mini ogródka warzywnego

Wśród roślin użytkowych znajdziemy zarówno rośliny wieloletnie, jak i jednoroczne lub dwuletnie. Wielką zaletą roślin wieloletnich (bylin) jest to, że odradzają się rok po roku. Dlatego jeśli chcesz cieszyć się nimi przez lata postaw na gatunki wieloletnie, takie jak np. truskawki (Fragaria), karczochy (Cynara scolymus) czy rabarbar (Rheum rhabarbarum) oraz aromatyczne zioła, np. szczypiorek (Allium schoenoprasum), kalaminta mniejsza (Calamintha nepeta), rozmaryn (Rosmarinus), tymianek (Thymus), lubczyk ogrodowy (Levisticum), koperek (Foeniculum), szałwia lekarska (Salvia officinalis) czy mięta (Menta).

Aby uzyskać ciekawy efekt, posadź pośród roślin ozdobnych na swojej rabacie przyciągające wzrok rośliny jadalne, na przykład karczochy.

Warto posadzić w mini warzywniku choć jedną sadzonkę, która będzie nie tylko użyteczna, ale i ładna, np. ślaz piżmowy (Malva moschata), szałwię drobnolistna (Salvia microphylla) czy kłosowiec (Agastache). Ich kwiaty przyciągają pszczoły, motyle oraz inne owady, dzięki czemu sprzyjają różnorodności biologicznej.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

mini ogródek warzywny fot. iVerde

1 – karczoch zwyczajny (Cynara scolymus), 2 – kalaminta (Calaminta nepeta) 'Marvelette', 3 –czosnek sinawy (Allium senescens), 4 – szałwia drobnolistna (Salvia microphylla) 'Hot Lips', 5 – rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis), 6 – mięta (Mentha), 7 – ślaz piżmowy (Malva moschata), 8 – kłosowiec (Agastache) 'Blue Fortune'

Własne zbiory w zasięgu ręki

Mini ogródek warzywny zlokalizowany blisko domu to miejsce, z którego możesz czerpać świeże warzywa, zioła i owoce każdego dnia. Dlatego w warzywniku o powierzchni metra kwadratowego posadź te gatunki, które najczęściej wykorzystujesz w kuchni.

Źródło: iVerde


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

To się przyda
Odżywka do ziół i warzyw, Vege Energy - 35 ml
Odżywka do ziół i warzyw, Vege Energy - 35 ml
Lecithin - Zwalcza Choroby Warzyw 6 g
Lecithin - Zwalcza Choroby Warzyw 6 g
Warzywniak Woodlook Brązowy
Warzywniak Woodlook Brązowy
Nawóz ekologiczny do warzyw – 1 kg | Target
Nawóz ekologiczny do warzyw – 1 kg | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Kalaminta mniejsza Calamintha nepeta

Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści