Jak przygotować glebę pod wysiewanie nasion warzyw? 6 praktycznych wskazówek!

wysiew warzyw w ogrodzie fot. Cara Shelton - Pixabay

Pytanie czytelnika: Rozpoczynam swoja przygodę z uprawą warzyw w ogrodzie. Proszę o poradę, jak odpowiednio przygotować glebę pod warzywnik. Jakie nasiona najlepiej wysiać?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
5

Warzywa najlepsze do wysiewu do gleby

W ogrodzie (w gruncie) można wysiewać praktycznie wszystkie warzywa, poza gatunkami wybitnie ciepłolubnymi (np. pomidory, papryki, itd.), które uprawia się z rozsady. Oto kilka gatunków, które świetnie sprawdza się w uprawie z siewu do gruntu: buraki korzeniowe i liściowe, bób, marchew, sałata, rzodkiewka.

Wysiewaj nasiona w odstępach zaleconych na opakowaniu, a nie będziesz musiał przerzedzać siewek! To bardzo ważne, by nie mieć dodatkowej pracy, a warzywa rosły zdrowo (unikniesz w ten sposób groźnych chorób siewek) i bujnie (bo nie będą miały konkurencji o składniki pokarmowe)! Kiedy pojawią się siewki, nie pozwól im wyschnąć, bo szybko zwiędną i zginą (młode rośliny są wyjątkowo wrażliwe na niedobór wody).

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przed siewem trzeba bardzo starannie przygotować glebę, bo jak mówi ogrodnicze przysłowie: "Grunt to podłoże"! Gleba to najważniejszy element całej uprawy, bo w niej zawarte są wszystkie składniki pokarmowe, którymi "żywią się" rośliny. Musi być więc odpowiednio przygotowana, by warzywa mogły je pobrać i przemienić w soczyste korzenie, łodygi i liście.

  • Przygotuj glebę kilka tygodni przed siewem, usuwając bardzo dokładnie chwasty! Przekop ją i usuń niepożądane rośliny z korzeniami. Możesz też wynająć glebogryzarkę i zrobić to szybciej.
  • Wymieszaj glebę z dobrze rozłożonym kompostem, który wzbogaci ją w materię organiczną i pożyteczne mikroorganizmy glebowe, które wpłyną pozytywnie na przyswajalność składników pokarmowych. Pamiętaj, by kompost pochodził z dobrego źródła (najlepiej jeśli zrobisz go sam) i nie zawierał korzeni i nasion chwastów!
  • Jeśli masz taką możliwość zastosuj obornik, ale zrób to jesienią w roku poprzedzającym wysiew. Suszony obornik granulowany możesz zastosować wiosną przed siewem lub w trakcie sezonu rozsypywać go między grządkami.
  • Tydzień przed wysiewem rozgrab dobrze ziemię i rozkrusz grudki. Podlej grządki przed wysiewem, a nie po nim, aby uniknąć wymywania nasion.

Zdjęcie: Cara Shelton / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Sałata łodygowa 'Karola'
Sałata łodygowa 'Karola'
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści