Logo
Logo

Czym podlewać ogórki żeby były obfite plony? Sekret udanych zbiorów

Ogórki to jedne z najpopularniejszych warzyw uprawianych w przydomowych ogrodach i na działkach. Ich chrupkość, soczystość oraz uniwersalność w kuchni sprawiają, że wielu ogrodników marzy o obfitych plonach tych zielonych smakołyków. Kluczem do sukcesu w uprawie ogórków jest odpowiednie podlewanie. W tym artykule dowiesz się, czym podlewać ogórki, aby cieszyć się bogatymi zbiorami.

Dlaczego właściwe podlewanie ogórków jest tak ważne?

Uprawa ogórków jest nieco wymagająca, ponieważ są roślinami o wysokich wymaganiach wodnych. Ich system korzeniowy, choć rozległy, jest stosunkowo płytki, co oznacza, że są one szczególnie wrażliwe na brak wody z powodu wysychania wierzchniej warstwy ziemi. Regularne podlewanie jest kluczowe, aby zapewnić roślinom odpowiedni poziom wilgoci. Niedobór wody może prowadzić do zahamowania wzrostu, a w skrajnych przypadkach nawet do obumierania roślin. Z kolei nadmiar wody – tak jak w przypadku wszystkich roślin – może powodować gnicie korzeni i rozwój chorób grzybowych.

Jak często podlewać ogórki?

Częstotliwość podlewania ogórków zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj gleby, warunki atmosferyczne oraz faza wzrostu roślin. W okresach intensywnego wzrostu oraz w trakcie owocowania, ogórki wymagają większych ilości wody.

Zaleca się, aby podlewać ogórki co najmniej dwa razy w tygodniu, a w upalne dni – codziennie. Warto również pamiętać, że gleba powinna być stale wilgotna, ale nie przemoczona.

Kiedy podlewać ogórki?

Podlewanie ogórków w odpowiedniej porze dnia jest równie ważne jak wybór odpowiedniego rodzaju wody. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek lub późne popołudnie, gdy słońce nie jest już tak intensywne. Podlewanie w środku dnia, gdy jest bardzo gorąco, może prowadzić do szybkiego parowania wody i oparzeń liści. Wieczorne podlewanie z kolei może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych, zwłaszcza jeśli noc jest chłodna i wilgotna.

Woda deszczowa idealna dla zdrowych ogórków

Jednym z najlepszych sposobów na podlewanie ogórków jest wykorzystanie wody deszczowej. Jest to naturalne i ekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z zużyciem wody. Woda deszczowa jest miękka, pozbawiona chloru i innych chemikaliów, które mogą negatywnie wpływać na rośliny. Aby gromadzić wodę deszczową, wystarczy zainstalować system rynien i beczek do zbierania deszczówki.

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Czym jeszcze podlewać ogórki, by obficie owocowały? Woda i...

Odpowiedź jest prosta – odżywkami, czyli płynnymi substancjami, które będą stanowić wspomożenie, albo nawet alternatywę dla specjalnych nawozów dla ogórków.

1. Podlewanie ogórków wodą mineralną – czy to ma sens?

Woda mineralna zawiera liczne minerały, które mogą korzystnie wpływać na rozwój roślin. Jednakże podlewanie ogórków wodą mineralną na dużą skalę może być kosztowne i niepraktyczne. Lepiej skupić się na stosowaniu nawozów mineralnych, które dostarczą roślinom niezbędnych składników odżywczych. Woda mineralna może być stosowana okazjonalnie, zwłaszcza w przypadku roślin uprawianych w donicach lub w przypadku niedoborów minerałów w glebie.

2. Podlewanie ogórków herbatą z pokrzywy – naturalne wzmocnienie

Sposobów na wykorzystanie pokrzywy w ogrodzie okazuje się być sporo. Do listy można dodać herbatę z pokrzywy, która stanie się nawozem bogatym w w azot, potas, magnez i żelazo. Aby przygotować herbatę z pokrzywy dla ogórków, wystarczy zalać świeże lub suszone liście pokrzywy gorącą wodą i pozostawić na kilka dni. Tak przygotowaną herbatą można podlewać ogórki raz w tygodniu, co wzmocni rośliny i poprawi ich plonowanie.

3. Podlewanie ogórków wodą z drożdżami – domowy sposób na obfite plony

Wykorzystanie drożdży jako nawóz to kolejny naturalny sposób na wspomaganie wzrostu ogórków. Zawierają one witaminy z grupy B oraz mikroelementy, które pobudzają rozwój korzeni i poprawiają przyswajanie składników odżywczych z gleby. Aby przygotować roztwór drożdżowy, wystarczy rozpuścić 25 gramów drożdży w 10 litrach wody i odstawić na kilka godzin. Tak przygotowaną mieszanką można podlewać ogórki co 2-3 tygodnie.

4. Podlewanie ogórków mlekiem – tajemnica zdrowych roślin

Podlewanie ogórków rozcieńczonym mlekiem to stary, sprawdzony sposób na zdrowe i obfite plony. Mleko zawiera białko, wapń oraz inne składniki odżywcze, które wzmacniają rośliny i chronią je przed chorobami grzybowymi. Aby przygotować roztwór do podlewania, należy rozcieńczyć mleko wodą w proporcji 1:10. Taką mieszanką można podlewać ogórki raz w miesiącu.

Podlewanie ogórków wyściółkowanych słomą
Fot. jpjariz / AdobeStock
Ściółkowanie ziemi wokół ogórków pomaga w zatrzymywaniu wilgoci w ziemi w trakcie upałów.

Warto pamiętać o ściółkowaniu – sposób na zatrzymanie wilgoci

Ściółkowanie to technika, która polega na pokrywaniu gleby warstwą organicznych lub nieorganicznych materiałów, takich jak słoma, kora drzewna czy agrowłóknina. Pomaga zatrzymać wilgoć w glebie, ogranicza parowanie wody i chroni korzenie przed przegrzewaniem. Dodatkowo, ściółki organiczne rozkładając się, dostarczają roślinom dodatkowych składników odżywczych.

Podlewanie ogórków jest kluczowym elementem, który wpływa na zdrowie roślin i obfitość plonów. Wybierając odpowiednią wodę i stosując sprawdzone metody podlewania, możemy znacząco poprawić jakość i ilość zbieranych ogórków. Pamiętajmy, że regularne podlewanie, najlepiej wodą deszczową i wspomaganie roślin naturalnymi nawozami "domowej produkcji" gwarantuje udane zbiory.


Zdjęcie tytułowe: Jurga Jot, Viktor Iden / AdobeStock

Autor
Czym podlewać ogórki żeby były obfite plony? Sekret udanych zbiorów
Czym podlewać ogórki żeby były obfite plony? Sekret udanych zbiorów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl