Sadzenie czosnku jadalnego w warzywiku
Czosnek zwyczajny (Allium sativum) należy do grupy warzyw cebulowych i jest powszechnie znany ze swoich niezwykłych właściwości odżywczych i prozdrowotnych. Uprawia się go głównie przez sadzenie ząbków wprost do gruntu – jesienią (tzw. odmiany ozime) lub wiosną (tzw. odmiany jare). Taki sposób uprawy, nieco inny niż większości warzyw, wynika z faktu, iż czosnek nie wytwarza w ogóle pędów kwiatostanowych (np. odmiany jare) lub nie tworzy nasion zdolnych do rozmnażania generatywnego (z siewu) roślin.
Podłoże i miejsce | Gdzie sadzić czosnek?
Miejsce
Czosnek najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, ale udaje się także w półcieniu. Aby wytworzył dorodne ząbki, potrzebuje dobrze przygotowanej i zasobnej w składniki odżywcze gleby. Najlepiej, by była ona żyzna i próchniczna, ale jednocześnie przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna (jednak nie mokra) o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 7).
Ziemia
Zwykle do uprawy czosnku nadaje się przeciętna ogrodowa gleba, ale najkorzystniej jest w roku poprzedzającym uprawę zasilić ją nawozem organicznym np. obornikiem lub kompostem. Dzięki temu w roku sadzenia czosnku gleba będzie kompleksowo odżywiona i zwykle nie wymaga dodatkowego nawożenia mineralnego. Warto pamiętać, że czosnek nie lubi gleb zbitych, ciężkich i nadmiernie wilgotnych, dlatego należy ich unikać.
Terminy i sposób sadzenia czosnku w ogrodzie
Najczęściej sadzenie wykonuje się jesienią (październik/listopad), ponieważ wówczas pierwsze zbiory uzyskujemy już w czerwcu/lipcu następnego roku. Ponadto, czosnek jest on odporny na niskie temperatury, które w czasie jego rozwoju i wzrostu są nawet korzystne dla wytworzenia zdrowych i dorodnych główek. Można także sadzić czosnek wiosną (koniec marca) i wtedy zbiory przypadają zwykle na sierpień lub wrzesień.
Ząbki odmian ozimych czosnku (np. Arkus, Harnaś) sadzi się jesienią na głębokość 5 – 7 cm w odległości co najmniej 5 cm od siebie. Jeśli sadzimy większą ilość, to odległość między rzędami powinna wynosić około 15 – 20 cm. Wiosną sadzimy ząbki w podobny sposób, ale w tym terminie należy odchwaścić i dobrze spulchnić glebę przed sadzeniem, a w razie potrzeby zasilić nawozami fosforowo-potasowymi.
Zwykle najlepszym czasem do zbioru główek jest okres zaraz po zaschnięciu liści i przełamywaniu się łodygi. Najlepiej nie przedłużać czasu zbioru, ponieważ cebule przetrzymane zbyt długo w glebie szybciej się rozpadają.
Pielęgnacja czosnku po posadzeniu
W uprawie czosnku należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu, które można wykonywać ręcznie, mechanicznie lub ostatecznie chemicznie. Wszystkie prace pielęgnacyjne (odchwaszczanie spulchnianie gleby) należy jednak wykonywać ostrożnie, ponieważ czosnek korzeni się dość płytko i można łatwo uszkodzić jego korzenie. Warto także pamiętać, że w okresie tworzenia się cebul, czyli od wiosny i w lecie trzeba zadbać o regularne nawadnianie roślin (szczególnie w czasie suchej i gorącej pogody). Jeśli gleba nie była wcześniej zasilona nawozem organicznym, można nawozić czosnek pogłównie (w czasie uprawy) nawozami mineralnymi do czerwca (ostrożnie, żeby nie przenawozić azotem).
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: shkolnica-123.mail.ru / Depositphotos