Jak i kiedy sadzić czosnek jadalny w ogrodzie? Podpowiadamy!

Sadzenie czosnku fot. shkolnica-123.mail.ru - Depositphotos

Jest jednym z najzdrowszych warzyw powszechnie używanych w kuchni, jako przyprawa do wielu dań. W odróżnieniu od większości warzyw, czosnku uprawnego zwykle nie uprawiamy z siewu, a najczęściej poprzez sadzenie ząbków. Jak i kiedy sadzić czosnek?

Posłuchaj
00:00
19
Spis treści
Czy warto uprawiać czosnek? Gdzie sadzić czosnek? Kiedy sadzić ząbki czosnku? Jak pielęgnować czosnek po posadzeniu?

Sadzenie czosnku jadalnego w warzywiku

Czosnek zwyczajny (Allium sativum) należy do grupy warzyw cebulowych i jest powszechnie znany ze swoich niezwykłych właściwości odżywczych i prozdrowotnych. Uprawia się go głównie przez sadzenie ząbków wprost do gruntu – jesienią (tzw. odmiany ozime) lub wiosną (tzw. odmiany jare). Taki sposób uprawy, nieco inny niż większości warzyw, wynika z faktu, iż czosnek nie wytwarza w ogóle pędów kwiatostanowych (np. odmiany jare) lub nie tworzy nasion zdolnych do rozmnażania generatywnego (z siewu) roślin.

Podłoże i miejsce | Gdzie sadzić czosnek?

Miejsce
Czosnek najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, ale udaje się także w półcieniu. Aby wytworzył dorodne ząbki, potrzebuje dobrze przygotowanej i zasobnej w składniki odżywcze gleby. Najlepiej, by była ona żyzna i próchniczna, ale jednocześnie przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna (jednak nie mokra) o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 7).

Ziemia
Zwykle do uprawy czosnku nadaje się przeciętna ogrodowa gleba, ale najkorzystniej jest w roku poprzedzającym uprawę zasilić ją nawozem organicznym np. obornikiem lub kompostem. Dzięki temu w roku sadzenia czosnku gleba będzie kompleksowo odżywiona i zwykle nie wymaga dodatkowego nawożenia mineralnego. Warto pamiętać, że czosnek nie lubi gleb zbitych, ciężkich i nadmiernie wilgotnych, dlatego należy ich unikać.

Przy wyborze miejsca do uprawy czosnku w ogrodzie warto także unikać stanowisk, gdzie rosły wcześniej warzywa cebulowe (cebula, por, szczypiorek). Z kolei korzystnym przedplonem są np. groch, fasola lub ogórki.

Terminy i sposób sadzenia czosnku w ogrodzie

Najczęściej sadzenie wykonuje się jesienią (październik/listopad), ponieważ wówczas pierwsze zbiory uzyskujemy już w czerwcu/lipcu następnego roku. Ponadto, czosnek jest on odporny na niskie temperatury, które w czasie jego rozwoju i wzrostu są nawet korzystne dla wytworzenia zdrowych i dorodnych główek. Można także sadzić czosnek wiosną (koniec marca) i wtedy zbiory przypadają zwykle na sierpień lub wrzesień.

Do sadzenia używa się przede wszystkim pojedynczych ząbków, które najlepiej oddzielać od główki bezpośrednio przed sadzeniem. Należy także wybierać do sadzenia tylko główki (i ząbki) zdrowe - bez śladów żerowania szkodników, czy oznak chorób oraz uszkodzeń mechanicznych.

Ząbki odmian ozimych czosnku (np. Arkus, Harnaś) sadzi się jesienią na głębokość 5 – 7 cm w odległości co najmniej 5 cm od siebie. Jeśli sadzimy większą ilość, to odległość między rzędami powinna wynosić około 15 – 20 cm. Wiosną sadzimy ząbki w podobny sposób, ale w tym terminie należy odchwaścić i dobrze spulchnić glebę przed sadzeniem, a w razie potrzeby zasilić nawozami fosforowo-potasowymi.

Zwykle najlepszym czasem do zbioru główek jest okres zaraz po zaschnięciu liści i przełamywaniu się łodygi. Najlepiej nie przedłużać czasu zbioru, ponieważ cebule przetrzymane zbyt długo w glebie szybciej się rozpadają.

Pielęgnacja czosnku po posadzeniu

W uprawie czosnku należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu, które można wykonywać ręcznie, mechanicznie lub ostatecznie chemicznie. Wszystkie prace pielęgnacyjne (odchwaszczanie spulchnianie gleby) należy jednak wykonywać ostrożnie, ponieważ czosnek korzeni się dość płytko i można łatwo uszkodzić jego korzenie. Warto także pamiętać, że w okresie tworzenia się cebul, czyli od wiosny i w lecie trzeba zadbać o regularne nawadnianie roślin (szczególnie w czasie suchej i gorącej pogody). Jeśli gleba nie była wcześniej zasilona nawozem organicznym, można nawozić czosnek pogłównie (w czasie uprawy) nawozami mineralnymi do czerwca (ostrożnie, żeby nie przenawozić azotem).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: shkolnica-123.mail.ru / Depositphotos

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Czosnek pospolity Alium sativum

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści