Jesienno-zimowa uprawa czosnku | Kiedy i jak sadzić czosnek zimowy?

Jesienno zimowa uprawa czosnku kiedy i jak sadzic czosnek zimowy

Czy kiedykolwiek słyszałeś o czosnku zimowym? To super odmiana czosnku, którą sadzisz jesienią, a ona spędza całą zimę w ziemi. Co najlepsze, daje większe główki i dojrzewa szybciej niż jego wiosenny kuzyn. A to nie koniec dobrych wiadomości – czosnek zimowy jest twardzielem, który lepiej radzi sobie z chorobami, co oznacza więcej czosnku do zbioru!

Chcesz dowiedzieć się więcej? W naszym artykule opowiadamy o wszystkim, co musisz wiedzieć o czosnku zimowym. Dowiesz się, jakie warunki lubi, jak przygotować dla niego idealne miejsce w ogrodzie, kiedy i jak go sadzić, a na koniec – kiedy nadejdzie czas na zbiór. Przygotuj się na czosnkową przygodę!

Posłuchaj
00:00
26
Spis treści
Czym charakteryzuje się czosnek zimowy? Przykładowe odmiany czosnków zimowych Co lubi czosnek zimowy? Jak nawozić czosnek zimowy? Kiedy i jak sadzi się czosnek zimowy? W jakiej odległości sadzić czosnek zimowy? Jak przeprowadzać zbiór czosnku zimowego? Kiedy to robić? Film poradnikowy o sadzeniu czosnku zimowego jesienią

Co to jest czosnek zimowy?

Czosnek zimowy to nazwa specyficznych odmian czosnku pospolitego (łac. Alium sativum), które są przeznaczone do sadzenia jesienią i przetrzymują zimę w gruncie. Inną nazwą używaną dla czosnków zimowych to czosnki ozime.

Wśród odmian takich czosnków warto wymienić polskie odmiany Harnaś, Arkus oraz Janowicki – są to najbardziej znane i powszechnie spotykane czosnki zimowe. Inne warte uwagi odmiany to Orlik, Orkan, Huzar, Zawrat i Ceves.

Dlaczego warto sadzić czosnek zimowy?

Jedną z najważniejszych zalet czosnku zimowego jest to, że tworzy on większe główki i dojrzewa wcześniej niż czosnek sadzony wiosną. Roślina ta może osiągnąć wysokość do 120 cm, a cebule, które tworzy, mogą ważyć ok. 70 g (składać się z 6-9 ząbków). Co więcej, w kwiatostanie czosnku zimowego pojawiają się małe cebulki powietrzne, które mają zdolność wytworzenia korzeni i mogą być wykorzystane jako materiał do rozmnażania.

Warto też zaznaczyć, że sadzenie czosnków zimowych umożliwia uzyskanie większych zbiorów, gdyż oziminy (rośliny ozime) są mniej podatne na choroby i szkodniki, które po prostu nie są w tym czasie tak aktywne jak w terminach wiosennych.

Co lubi czosnek zimowy? Uprawa i pielęgnacja?

Temperatura

Czosnek zimowy dobrze znosi niskie temperatury i może zimować w gruncie bez dodatkowego okrycia. Wiosną zaczyna rosnąć już przy temperaturze 3-5°C.

Ziemia

Najlepiej rośnie na glebach żyznych, bogatych w próchnicę, przewiewnych i z dobrze uregulowanymi stosunkami wodnymi.

Podlewanie

Jest rośliną, która potrzebuje dużej ilości wody, szczególnie podczas formowania główek. Należy go systematycznie podlewać w okresie suszy. Bardzo dobrze reaguje na ściółkowanie.

Nawożenie

  • Nawożenie przed sadzeniem: Przed sadzeniem czosnku, glebę należy dobrze przygotować. Najlepiej jest dodać do niej kompost lub obornik, który dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Można również użyć nawozu wieloskładnikowego, który zawiera azot, fosfor i potas.
  • Nawożenie wiosenne: Wiosną, gdy czosnek zaczyna intensywnie rosnąć, warto dostarczyć mu dodatkowych składników odżywczych. Można to zrobić poprzez dodanie do gleby nawozu wieloskładnikowego lub specjalnego nawozu do czosnku.
  • Nawożenie podczas wzrostu: Czosnek zimowy ma duże wymagania wodne, szczególnie podczas formowania główek. W tym czasie warto dostarczyć mu dodatkowego nawozu, który pomoże w rozwoju główek.
  • Unikanie nadmiaru azotu: Ważne jest, aby nie przesadzić z nawozami bogatymi w azot, które mogą spowodować nadmierne rozrost liści kosztem rozwoju główek.

Jesienno zimowa uprawa czosnku usuwanie kwiatostanow, fot. AdobeStock_619706377
Fot. La Huertina De Toni / AdobeStock
Ważne jest usuwanie pędów kwiatostanowych czosnku zimowego – mogą one zredukować plon nawet o 30%.

Kiedy i jak sadzi się czosnek zimowy?

  • Sadzenie czosnku zimowego odbywa się zazwyczaj w drugiej połowie października. Warto pamiętać, że czas ten może się różnić zależnie od temperatur w danym roku i innych czynników. Zdarza się, że czosnek zimowy można sadzić już pod koniec września albo w listopadzie.
  • Ząbki czosnku sadzi się na głębokość 5-8 cm w glebie, która została dobrze przekopana.
  • Rzędy powinny być od siebie oddalone o 20-30 cm, a odległość między ząbkami w rzędzie powinna wynosić 6-10 cm.
  • Pierwsze liście czosnku pojawiają się już w lutym, a podczas łagodnych zim nawet w styczniu.
     

Zbiór czosnku zimowego? Co z nim robić?

Najlepszym momentem do wykopania czosnku zimowego jest lipiec. Po zbiorze czosnek jest suszony na polu przez kilka dni, a następnie dosuszany w pomieszczeniach. Warto zauważyć, że czosnek zimowy, który tworzy pędy kwiatostanowe, nie przechowuje się tak dobrze jak odmiany bez pędów kwiatostanowych. Dlatego do długotrwałego przechowywania lepiej nadaje się czosnek wiosenny, sadzony na wiosnę.

Sadzenie czosnku zimowego krok po kroku: film poradnikowy

Źródło: infouprawa / Youtube

 

 Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: alicja neumiler / AdobeStock

 

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści