Logo
Logo

Kwiatowy raj na tarasie: Jak stworzyć zielony zakątek w miejskiej przestrzeni?

Marzysz o własnym kąciku zieleni, ale mieszkasz w centrum miasta? Odkryj tajniki aranżacji tarasu, który stanie się Twoją oazą spokoju i relaksu. Nawet niewielka przestrzeń może zamienić się w kwiatowy raj, w którym każdy moment stanie się wyjątkowy. Dowiedz się, jak połączyć estetykę z funkcjonalnością i cieszyć się pięknem natury bez wychodzenia z domu.

Spis treści
Miejsce wypoczynku Rozmiar Nawierzchnia Meble Ogród w doniczce Rośliny ogrodowe Kwiaty balkonowe Ozdobne przez cały sezon Stylowa aranżacja Pielęgnacja roślin

Zielony salon: pokój z widokiem

Aranżacja tarasu to powiększenie powierzchni domu o kolejny pokój – salon pod gołym niebem. Piękne rośliny, odpowiednie pojemniki i stylowe, dopasowane meble mogą przeistoczyć go w mały ogród – idealne miejsce do relaksu i ucieczki przed miejskim zgiełkiem.

Zobacz, jak stworzyć prawdziwy ogród na małej przestrzeni, który będzie nie tylko ozdobny, ale także praktyczny! Nawet niewielki balkon lub taras może stać się kwiatowym rajem. Bo, kto powiedział, że ogrodu nie da się założyć w doniczce!?

Taras: serce domu i miejsce relaksu

Od tarasu oczekuje się bardzo wiele. Ma pełnić na raz kilka różnych, czasem bardzo odmiennych funkcji. Powinien nie tylko być ładny, przestronny i praktyczny, ale także dobrze harmonizować z otoczeniem, czyli zarówno domem, jak i ogrodem. Wszystkie te funkcje można pogodzić, ale planując jego wygląd, kształt i wielkość pamiętaj przede wszystkim o jego funkcjonalności. Przestrzeń musi być nie tylko atrakcyjna dla oka, ale też dobrze zaplanowana.

Oprócz pięknych roślin musi znaleźć się na nim miejsce do wypoczynku. Jego wygląd i charakter wpływa na dobre samopoczucie domowników oraz ich gości, dlatego nigdy nie może wyglądać szaro i nudno. Przecież w sezonie to właśnie na taras przenosi się życie towarzyskie, bo jest on doskonałym miejscem na rodzinnego grilla i spotkania z przyjaciółmi. W weekendy zaś możesz uciec od miejskiego zgiełku i znaleźć chwilę na popołudniową drzemkę na ulubionym leżaku czy bujanym hamaku. Latem wystarczy, że otworzysz drzwi balkonowe i zrobisz jeden krok, by znaleźć się w kolorowym ogrodzie. Po sezonie zaś możesz podziwiać przez szybę rośliny zimozielone. Ogród na tarasie nigdy Ci się nie znudzi!

Optymalne wymiary tarasu: jak wykorzystać przestrzeń?

Taras nie powinien być mniejszy niż 8–9 m2, jednak im większy, tym lepszy, bo na większej powierzchni oprócz kilku doniczek z kwiatami bez z problemu ustawisz stół z krzesłami, leżankę, czy grill. Mała przestrzeń wcale nie musi być problemem przy tworzeniu ogrodu, a może dawać więcej możliwości. Musi być jednak dobrze zaplanowana, bo w przypadku małego ogrodu na tarasie wszystko musi mieć swoje miejsce i być pod stałą kontrolą, by nie powodować bałaganu. Niewielkie powierzchnie wymuszają na nas przestrzegania porządku!

Aranżacja tarasu fot. Photographee.eu - Fotolia.com
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Drewniana altana może nie pasować do charakteru ogrodu lub być zbyt kosztowna. Można ją zastąpić minimalistycznym żaglem przeciwsłonecznym. Spełni on funkcję zadaszenia i będzie charakterystycznym elementem ogrodu i nie ogołoci portfela!
garden party na tarasie fot. IKEA
fot. IKEA
Nie ma nic lepszego, niż garden party pod chmurką! Wystarczy tylko miejsce dla gości, grill i kilka dobrych kulinarnych pomysłów. Wybór asortymentu do gotowania na powietrzu jest ogromny. Najlepiej jednak sprawdzają się grille przenośne, które pod koniec sezonu można przechować w garażu.

Połączenie wnętrza z zewnątrz: wybór idealnej nawierzchni

Zacieraj różnice i granice pomiędzy domem a ogrodem, by był jego przedłużeniem. Wybierz materiały podobne do tych wykorzystanych w domu. Dzięki temu charakter salonu pod chmurką będzie sprawiał wrażenie przedłużenia stylu wnętrza. Drewniana podłoga z salonu może „przechodzić” w nawierzchnię na tarasie. Wystarczy jeśli będą miały podobny odcień lub płytki będą ułożone w tym samym kierunku. Doskonale prezentują się nawierzchnie z kamienia lub drewna, bo stanowią naturalne tło dla roślin i zawsze pasują do charakteru i każdego stylu budynku.

Do jasnej elewacji dobierz nawierzchnie ciemne i w odcieniach brązu, nawiązujące do naturalnych barw ziemi. Dobrze wyglądają też jasne kostki brukowe lub betonowe płyty w różnych odcieniach żółci lub piaskowego beżu, które przyjemnie rozjaśniają otoczenie, zwłaszcza w zacienionych zakamarkach.
▶ Dowiedz się więcej o nawierzchniach na taras

Meble na taras: Jakie wybrać, by były praktyczne i stylowe?

Doniczki z kwiatami rozmieść przy krawędziach tarasu, dzięki czemu zyskasz możliwość swobodnego poruszania się i odpowiednio dużo miejsca na stół i meble wypoczynkowe. Jeśli lubisz spędzać czas na dworze, potrzebujesz odpowiedniej oprawy, a meble ogrodowe powinny wyglądać zachęcająco. Ich wybór wcale nie jest taki łatwy! Możesz wprawdzie wybierać z szerokiego asortymentu stylów i materiałów, takich jak drewno, metal i plastikowy rattan, z których większość jest łatwa w pielęgnacji i odporna na warunki pogodowe. Najważniejsze jednak by były wygodne, ale też trwałe.

Dobierz meble ogrodowe tak, aby sprawiały wrażenie harmonijnej całości z tarasem i elewacją domu. Meble ze sztucznego rattanu są obecnie najbardziej popularne, bo są lekkie, trwałe i dostępne w różnych modułach. Ciekawym rozwiązaniem jest kanapa w kształcie litery L, bo nie tylko można na niej siedzieć i leżeć, ale można też wcisnąć ją w narożnik tarasu, gdzie zajmie mniej miejsca. Przytulne i wygodne siedzisko szybko stworzysz układając na meblach kolorowe i miękkie poduchy. Warto wybierać praktyczne modele wyposażone w wewnętrzny schowek. 
▶ Dowiedz się więcej o meblach ogrodowych

ogród na balkonie fot. IKEA
fot. IKEA
ściana ze skrzynek fot. Pelargonium for Europe
fot. Pelargonium for Europe
Bez względu na to czy jesteś posiadaczem dużego ogrodu, małego przydomowego ogródka, czy balkonu w bloku – na każdej (nawet bardzo małej powierzchni) możesz założyć własny zielony zakątek. Jeśli kochasz rośliny – postaw na uprawę w doniczkach, a jeśli lubisz leniuchować po pracy – wybierz wygodne meble i stwórz miejsce do relaksu i kreatywnego hobby. Zwłaszcza w małych miejskich ogrodach ważna jest prywatność. Niekiedy trudno się zrelaksować czując na sobie spojrzenia sąsiadów. Ta ściana miejskiej dżungli została wykonana ze starych drewnianych skrzynek po owocach, które wypełniono pelargoniami. Konstrukcja nie tylko przyciąga wzrok, ale przede wszystkim pełni funkcję parawanu, który oddziela od zgiełku miasta i daje odrobinę prywatności.

Mały ogród na tarasie: sekrety uprawy w pojemnikach

Sadząc rośliny na tarasie nie musisz trzymać się sztywnych ogrodowych reguł. Wybierając gatunki do obsadzenia donic, po prostu wybierz te, które Twoim zdaniem będą dobrze wyglądały. Niewielkim wysiłkiem i w krótkim czasie, możesz zmienić pusty taras w doniczkowy ogród.

Rośliny idealne na taras: wybór i pielęgnacja

Wybór typowych roślin ogrodowych do uprawy w pojemnikach nie jest łatwym zadaniem, gdyż oprócz zbyt bujnego wzrostu często sprawiają problemy z zimowaniem. Wybierz tylko karłowe odmiany drzew i krzewów, małe iglaki, kwiaty cebulowe lub niskie kwitnące byliny, a doniczki zabezpiecz styropianem i agrowłókniną. By ułatwić sobie zadanie najlepiej skupić się na sezonowych roślinach kwitnących – tzw. kwiatach balkonowych, które są znacznie prostsze w uprawie, a rośliny ogrodowe traktować jedynie jako dodatek. Kwiaty są dekoracyjne już w momencie zakupu i natychmiast ożywią taras feerią kolorów.

romantyczny zakątek na tarasie fot. Flora Dania fot. Flora Dania romantyczny zakątek na tarasie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Stwórz romantyczny, kwiatowy zakątek, bo to najlepsze miejsce do relaksu. Posadź obok siebie delikatne rośliny o stonowanych kolorach i „zwiewnym” kształcie. Kolor biały, niebieski i fioletowy doskonale do siebie pasują i tworzą harmonijną całość. Dodatkowo źdźbła trawy i kwiaty lawendy delikatnie tańczą na wietrze. To idealne miejsce na poranną kawę i wieczorną lampkę wina.

Na zdjęciu: na stole – kalocefalus (Calocephalus), lawenda (Lavandula) i róża (Rosa), pod nimi ciemne liście dąbrówki (Ajuga). Pozostałe rośliny to: fiołki (Viola), bluszcz (Hedera), sukulenty: eszeweria (Echeveria) i rojnikowiec (Orostachys), aster (Aster), drobne listki w wiszącej doniczce – kocanki (Helichrysum), trawy – rozplenica (Pennisetum) i trzcinnik (Calamagrostis).

Kwiaty, które ożywią Twój taras

Mimo, że cieszą oko zaledwie przez kilka miesięcy, to jeśli wybierzesz odpowiednie gatunki, zapewnisz sobie festiwal kształtów, barw i zapachów od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Występują w tylu kolorach, że łatwo je zestawiać z innymi roślinami, oraz są łatwo dostępne, więc masz nieograniczone wręcz możliwości. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kwiatów balkonowych oprócz pelargonii (rabatowych i bluszczolistnych) oraz petunii (i zwisających surfinii) można jeszcze wyróżnić begonie (bulwiaste i wiecznie kwitnące), aksamitki, żeniszki, bakopy i lobelie.

Lista wciąż się wydłuża, bo co roku pojawiają się ciekawe nowości. Obecnie w każdym sklepie ogrodniczym możesz wybierać spośród kilkudziesięciu gatunków i odmian. Nie powinieneś więc mieć problemu z wyborem odpowiednich dla siebie.
Dowiedz się więcej o wyborze i uprawie kwiatów balkonowych

Taras atrakcyjny przez cały rok: jak to osiągnąć?

By na tarasie nie wiało nudą, powinien być dekoracyjny przez cały rok, dlatego roślinność dobierz tak, by nieustannie działo się coś ciekawego. Kolorowe doniczkowe w tak wielu odsłonach pozwalają na dowolne aranżowanie sezonowych dekoracji, a nawet przeprowadzanie zmian w połowie roku. Możesz wymieniać przekwitłe wiosenne kwiaty na gatunki, których pełnia dekoracyjności przypadnie w czasie wakacji, a gdy ich uroda przeminie – wymień na jesienne piękności.

Możesz także wybierać doniczkową klasykę – czyli długokwitnące pelargonie, begonie lub surfinie lub gatunki o ozdobnych liściach (koleusy i plektrantusy). Do kolorowych kwiatów dodaj koniecznie rośliny o dekoracyjnych liściach – stworzą one subtelne tło i wprowadzą element stałości do zmiennej kompozycji. Na uwagę zasługują też gatunki zimozielone, bo przyciągną wzrok oraz będą ładnie się prezentować w czasie zimowych miesięcy, gdy przeminie uroda kwiatów.

wiosenne kwiaty na tarasie fot iBulb
fot iBulb
letnie kwiaty na tarasie fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland
Wiosenne doniczki przystrój kwitnącymi roślinami cebulowymi (tulipanami, szafirkami, krokusami, itd), a gdy przekwitną wymień je na bratki. Cebulki przetrzymaj w piwnicy i posadź do doniczek jesienią. Zakwitną w kolejnym roku, na wiosnę. Lato to czas kwiatów! Letnie cebulki, tak popularne w ogrodzie, świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach. Kup kwitnące okazy i ustaw w słońcu. Stwórz kolorową rabatę w doniczce, a po kwitnieniu przechowaj cebule do kolejnego sezonu.
Dowiedz się więcej o uprawie roślin w doniczkach
jesienne kwiaty na tarasie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania
rośliny zimozielone na tarasie fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland
Jesień nie musi być nudna. Zdziwisz się, ile ciekawych roślin możesz posadzić o tej porze roku. Kolorowe liście żurawek, płomienne barwy traw ozdobnych, czy kolorowe i jadalne (ale bardzo pikantne) owoce papryczek. Zimą czasem brakuje nam kolorów! Możesz jednak temu zaradzić sadząc zimozielone iglaki i bluszcze, które będą dekoracyjne nawet po sezonie. Możesz je nawet przystroić kolorowymi światełkami na Święta lub nie zdejmować ich do wiosny.

Kompozycje roślinne na tarasie: Jak tworzyć harmonijne zestawienia?

Jeśli zamierzasz w jednej doniczce posadzić kilka różnych roślin, to pamiętaj, że wszystkie muszą mieć podobne wymagania świetlne i glebowe. Obsadź donicę tworząc spektakularną kompozycję – wybierz rośliny o różnym pokroju, również takie, które przelewają się przez brzeg pojemnika. Najlepiej wyglądają zestawienia roślin o ozdobnych liściach (np. komarzyca) z gatunkami kwitnącymi (np. pelargoniami), które wprowadzają wyraźny i wyróżniający się akcent.

Nie bój się ryzyka, baw się kolorami i zestawiaj je ze sobą wedle własnych upodobań. Pamiętaj jednak, że nadmiar kontrastujących ze sobą barw może powodować chaos, zwłaszcza na małych powierzchniach. Ciepłe kolory (żółty, czerwony, pomarańczowy) przybliżają optycznie, zimne (niebieski, fioletowy, biały) – oddalają. Odcienie jasne dodają lekkości, natomiast barwy ciemne odbierane są jako „ciężkie” – mogą przytłoczyć. Najlepiej wybrać jeden przewodni, dominujący i do niego dobrać dwa kolory dopełniające.

Dbaj o swój taras: podstawy pielęgnacji roślin

Decydując się na uprawę roślin w doniczkach musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – czy znajdziesz czas, by o nie dbać? Niestety ogród w doniczce (zwłaszcza w czasie lata) wymaga wiele uwagi. Nie ma roślin „bezobsługowych” i nawet najłatwiejsze i najbardziej wytrzymałe gatunki nie dadzą sobie rady bez Twojej pomocy. Na szczęście ich pielęgnacja jest znacznie prostsza niż mogłoby się to wydawać. Mimo, że wymagania poszczególnych gatunków czasem są bardzo zróżnicowane, to ich pielęgnację można sprowadzić do kilku podstawowych zasad.
▶ Dowiedz się więcej o pielęgnacji roślin na tarasie

   
BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 4/2018, tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: IKEA
Autor
Kwiatowy raj na tarasie: Jak stworzyć zielony zakątek w miejskiej przestrzeni?
Kwiatowy raj na tarasie: Jak stworzyć zielony zakątek w miejskiej przestrzeni?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl