Logo
Logo

Microgreens (mikrolistki, mikroliście): uprawa krok po kroku

Jeśli dbasz o zdrową dietę, w której są już różne warzywa czy kiełki, warto pomyśleć również o mikrolistkach (ang. microgreens)! To właściwie nic innego jak miniwarzywa i minizioła, przepełnione smakiem i bogate w witaminy. Są idealne do posypywania sałatek i kanapek lub jako dodatek do potraw z mięsa, ryb i warzyw. Zobacz jak łatwo je uprawiać!

Spis treści
Czym są microgreens – mikrolistki?
Dlaczego warto uprawiać i jeść microgreens?
Jakie nasiona nadają się na microgreens?
Jak wysiewać, pielęgnować i zbierać microgreens?
Gdzie kupić zestaw do uprawy microgreens?

Czym są microgreens – mikrolistki?

Microgreens (znane też jako mikrolistki lub mikroliście) to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami standardowych rozmiarów. Choć można je kupić w sklepie, to znacznie lepiej spróbować ich samodzielnej uprawy w domu. To bardzo łatwe! Udadzą się nawet na kuchennym parapecie.

Zielenina w wersji mini jest gotowa do spożycia już po kilku dniach i oferuje pełną gamę smaków roślin dużych rozmiarów, z tym, że jest skoncentrowana w kilku małych listkach.

Mikrolistki są zdrowe!

Każdy mały liść jest skarbnicą witamin, przeciwutleniaczy i makroelementów, takich jak żelazo i potas, oraz kwas foliowy. Badania pokazują, że ważne substancje odżywcze są czterokrotnie bardziej skoncentrowane w mikrolistkach niż w dojrzałych roślinach. Nie tylko mają na nas korzystny wpływ, lecz także są gwarancją intensywniejszego smaku.

Mikrolistki zazwyczaj jemy świeże i surowe (są tak małe, że nie ma sensu ich gotować), a im świeższe liście, tym więcej zawierają witamin i minerałów.

TOP 10 nasion na mikrolistki

Na mikrolistki nadają się praktycznie wszystkie rośliny (o jadalnych liściach!), które równomiernie kiełkują i szybko rosną. Wybierz warzywa na kiełki i zioła, które Ci najlepiej smakują, a gdy trochę podrosną, polubisz jeszcze bardziej ich intensywniejszy smak!

Łatwa uprawa microgreens: mikrolistki krok po kroku

Ich uprawa jest tak szybka i łatwa, że poradzi sobie z nimi każdy, nawet niedoświadczony, początkujący ogrodnik. Wszystkie mikrolistki uprawiane są w ten sam sposób, poprzez wysianie ich nasion do podłoża i przeniesienie w jasne miejsce.

Zajmują bardzo mało miejsca i można je uprawiać przez cały rok na parapecie.

Dodatkowo można je uprawiać niemal we wszystkim – w zwykłych doniczkach po roślinach ozdobnych, a nawet w pojemnikach po jogurtach.

krok po kroku - uprawa mikrolistków
Zestaw Do Uprawy Mikrolistków kiełków MicroGreen 4 wkłady, Zielony Ogrodek pl.
Zestaw Do Uprawy Mikrolistków, kiełków – MicroGreen + 4 wkłady
Zestaw jest gotowy do użytku i składa się z pojemnika dedykowanego domowej uprawie mikrolistków oraz czterech organicznych wkładów z nasionami: rzodkwi, rukoli, rzeżuchy i gorczycy.
Przejdź do sklepu online

Jak wysiewać rośliny na mikrolistki?

  • Wybierz przepuszczalne podłoże do wysiewu nasion (do rozsady), a następie wyrównaj je dłonią.
  • Wysyp nasiona równomiernie (nie za gęsto!) i przykryj je cienką warstwą podłoża (wszystkie informacje o wysiewie i potrzebach roślin znajdziesz na opakowaniu nasion).
  • Podlej delikatnie i ustaw pojemniki z nasionami na widnym i ciepłym parapecie.
  • Przykryj je szczelnie przeźroczystym pojemnikiem, który pomoże utrzymać wysoka wilgotność.
  • Spryskuj kiełkujące siewki, tak by podłoże nigdy nie przeschło!
  • Nie musisz ich nawozić!

Kiedy zbierać mikrolistki?

  • Aby zbiory były cały czas dostępne, co tydzień wysiewaj nasiona, a nowe listki będą wyrośnięte, zanim skończy się ostatnia partia w doniczce. Większość z nich jest gotowa do zerwania już po kilku dniach od kiełkowania i ma pełny smak roślin dużych rozmiarów!
  • Pamiętaj, że uprawa zimą zajmie kilka dni dłużej niż latem.
  • Zbieraj liście, gdy nadal są małe, przycinając je przy ziemi lub wyrywając razem z korzeniami.


Tekst na podstawie Gardeners' World Edycja Polska Styczeń-Luty 2016, zdjęcia: Mak Media/GAP Gardens

Autor
Microgreens (mikrolistki, mikroliście): uprawa krok po kroku
Microgreens (mikrolistki, mikroliście): uprawa krok po kroku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz