Czym są microgreens – mikrolistki?
Microgreens (znane też jako mikrolistki lub mikroliście) to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami standardowych rozmiarów. Choć można je kupić w sklepie, to znacznie lepiej spróbować ich samodzielnej uprawy w domu. To bardzo łatwe! Udadzą się nawet na kuchennym parapecie.
Mikrolistki są zdrowe!
Każdy mały liść jest skarbnicą witamin, przeciwutleniaczy i makroelementów, takich jak żelazo i potas, oraz kwas foliowy. Badania pokazują, że ważne substancje odżywcze są czterokrotnie bardziej skoncentrowane w mikrolistkach niż w dojrzałych roślinach. Nie tylko mają na nas korzystny wpływ, lecz także są gwarancją intensywniejszego smaku.
Mikrolistki zazwyczaj jemy świeże i surowe (są tak małe, że nie ma sensu ich gotować), a im świeższe liście, tym więcej zawierają witamin i minerałów.
TOP 10 nasion na mikrolistki
Na mikrolistki nadają się praktycznie wszystkie rośliny (o jadalnych liściach!), które równomiernie kiełkują i szybko rosną. Wybierz warzywa na kiełki i zioła, które Ci najlepiej smakują, a gdy trochę podrosną, polubisz jeszcze bardziej ich intensywniejszy smak!
- Bazylia (dni do zbioru 7–10)
- Brokuł (7 dni)
- Burak (10 dni)
- Gorczyca (7-10 dni)
- Kolendra (14 dni)
- Koper włoski (7-10 dni)
- Mizuna (7 dni)
- Pak-choi (7 dni)
- Rukola (7-10 dni)
- Rzodkiewka (7 dni)
Łatwa uprawa microgreens: mikrolistki krok po kroku
Ich uprawa jest tak szybka i łatwa, że poradzi sobie z nimi każdy, nawet niedoświadczony, początkujący ogrodnik. Wszystkie mikrolistki uprawiane są w ten sam sposób, poprzez wysianie ich nasion do podłoża i przeniesienie w jasne miejsce.
Zajmują bardzo mało miejsca i można je uprawiać przez cały rok na parapecie.
Dodatkowo można je uprawiać niemal we wszystkim – w zwykłych doniczkach po roślinach ozdobnych, a nawet w pojemnikach po jogurtach.
Jak wysiewać rośliny na mikrolistki?
- Wybierz przepuszczalne podłoże do wysiewu nasion (do rozsady), a następie wyrównaj je dłonią.
- Wysyp nasiona równomiernie (nie za gęsto!) i przykryj je cienką warstwą podłoża (wszystkie informacje o wysiewie i potrzebach roślin znajdziesz na opakowaniu nasion).
- Podlej delikatnie i ustaw pojemniki z nasionami na widnym i ciepłym parapecie.
- Przykryj je szczelnie przeźroczystym pojemnikiem, który pomoże utrzymać wysoka wilgotność.
- Spryskuj kiełkujące siewki, tak by podłoże nigdy nie przeschło!
- Nie musisz ich nawozić!
Kiedy zbierać mikrolistki?
- Aby zbiory były cały czas dostępne, co tydzień wysiewaj nasiona, a nowe listki będą wyrośnięte, zanim skończy się ostatnia partia w doniczce. Większość z nich jest gotowa do zerwania już po kilku dniach od kiełkowania i ma pełny smak roślin dużych rozmiarów!
- Pamiętaj, że uprawa zimą zajmie kilka dni dłużej niż latem.
- Zbieraj liście, gdy nadal są małe, przycinając je przy ziemi lub wyrywając razem z korzeniami.
Tekst na podstawie Gardeners' World Edycja Polska Styczeń-Luty 2016, zdjęcia: Mak Media/GAP Gardens