Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
12
Do góry

Świerk pospolity 'Tompa'

Do uprawy karłowych świerków wystarczy niewielki ogródek, działka a nawet słoneczny balkon. Świerk pospolity 'Tompa' jest przykładem odmiany, która nawet po wielu latach uprawy zajmuje bardzo niewiele przestrzeni.

Świerk pospolity (Picea abies) 'Tompa' to karłowy krzew o stożkowatym pokroju, dorastający po 10 latach uprawy do 40 cm wysokości. Swoim pokrojem przypomina odmianę świerka białego 'Conica', ale w odróżnieniu od niej tworzy znacznie grubsze i wyraźnie wzniesione do góry gałązki. Jest też łatwiejszy w uprawie, bo znacznie rzadziej atakowany przez przędziorki. Jego pędy są krótkie, liczne, gęsto ułożone, zwieńczone brązowymi pąkami. Igły są krótkie, żywozielone, kłujące w dotyku. Roślina nie zawiązują szyszek.

Odmiana pochodzi z holenderskiej szkółki L. Konijn & Co, została wprowadzona do handlu w latach 80 XX wieku. Ciągle pozostaje w produkcji i jest dostępna w większości krajowych szkółek specjalizujących się w uprawie roślin iglastych.

Świerk pospolity Tompa
Fot. Grzegorz Falkowski / Ewa Owsianik-Łuczak
Zobacz więcej ciekawych odmian świerka pospolitego

Wymagania i uprawa

Świerk pospolity 'Tompa' ma niewielkie wymagania uprawowe. Najlepiej rośnie na glebach świeżych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych, gliniasto-piaszczystych, stale umiarkowanie wilgotnych lecz nie podmokłych. Na glebach ubogich i szybko przesychających rośnie gorzej i może być atakowany przez przędziorki, co objawia się żółknięciem i opadaniem igieł. Po zauważeniu tego typu objawów rośliny trzeba opryskać jednym ze środków poznaczonych do zwalczania przędziorków (tzw. akarycydów).

Odmiana 'Tompa' jest całkowicie odporna na mróz i nie wymaga zabezpieczania na zimę, chyba że roślinę uprawiamy w pojemniku trzymanym na tarasie. W tym przypadku późną jesienią donicę najlepiej postawić na płycie styropianu, a jej boki czymś zaizolować, np. owinąć jutową tkaniną, w ten sposób ochronimy korzenie przed przemarznięciem.

Gdzie posadzić?

Świerki to rośliny światłolubne, trzeba je sadzić na stanowiskach słonecznych. W ogrodzie karłowe świerki najpiękniej prezentują się na skalniakach, wrzosowiskach i rabatach w towarzystwie innych, wolno rosnących krzewów iglastych, np. płożących jałowców czy kosodrzewin oraz niskich traw, takich jak kostrzewy. Po wielu latach odmiana 'Tompa' tworzy szerokie, malownicze stożki, pięknie prezentujące się przez cały rok. Wiosną przyciąga uwagę soczystą zielenią młodych igieł, zimą może służyć jako oryginalna ogrodowa choinka.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!