Świerk pospolity 'Tompa'

Świerk pospolity Tompa fot. Monika Szczepaniak

Do uprawy karłowych świerków wystarczy niewielki ogródek, działka a nawet słoneczny balkon. Świerk pospolity 'Tompa' jest przykładem odmiany, która nawet po wielu latach uprawy zajmuje bardzo niewiele przestrzeni.

Posłuchaj
00:00
22
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Świerk pospolity (Picea abies) 'Tompa' to karłowy krzew o stożkowatym pokroju. Dorasta po 10 latach uprawy do 40 cm wysokości. Swoim pokrojem przypomina odmianę świerka białego 'Conica', ale w odróżnieniu od niej tworzy znacznie grubsze i wyraźnie wzniesione do góry gałązki. Jest też łatwiejszy w uprawie, bo znacznie rzadziej atakowany przez przędziorki. Jego pędy są krótkie, liczne, gęsto ułożone, zwieńczone brązowymi pąkami. Igły są krótkie, żywozielone, kłujące w dotyku. Roślina nie zawiązują szyszek.

Odmiana pochodzi z holenderskiej szkółki L. Konijn & Co, została wprowadzona do handlu w latach 80 XX wieku. Ciągle pozostaje w produkcji i jest dostępna w większości krajowych szkółek specjalizujących się w uprawie roślin iglastych.

Świerk pospolity Tompa

Fot. Grzegorz Falkowski / Ewa Owsianik-Łuczak

Zobacz więcej ciekawych odmian świerka pospolitego

Wymagania i uprawa

Świerk pospolity 'Tompa' ma niewielkie wymagania uprawowe. Najlepiej rośnie na glebach świeżych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych, gliniasto-piaszczystych, stale umiarkowanie wilgotnych lecz nie podmokłych. Na glebach ubogich i szybko przesychających rośnie gorzej i może być atakowany przez przędziorki, co objawia się żółknięciem i opadaniem igieł. Po zauważeniu tego typu objawów rośliny trzeba opryskać jednym ze środków poznaczonych do zwalczania przędziorków (tzw. akarycydów).

Odmiana 'Tompa' jest całkowicie odporna na mróz i nie wymaga zabezpieczania na zimę, chyba że roślinę uprawiamy w pojemniku trzymanym na tarasie. W tym przypadku późną jesienią donicę najlepiej postawić na płycie styropianu, a jej boki czymś zaizolować, np. owinąć jutową tkaniną, w ten sposób ochronimy korzenie przed przemarznięciem.

Gdzie posadzić?

Świerki to rośliny światłolubne, trzeba je sadzić na stanowiskach słonecznych. W ogrodzie karłowe świerki najpiękniej prezentują się na skalniakach, wrzosowiskach i rabatach w towarzystwie innych, wolno rosnących krzewów iglastych, np. płożących jałowców czy kosodrzewin oraz niskich traw, takich jak kostrzewy. Po wielu latach odmiana 'Tompa' tworzy szerokie, malownicze stożki, pięknie prezentujące się przez cały rok. Wiosną przyciąga uwagę soczystą zielenią młodych igieł, zimą może służyć jako oryginalna ogrodowa choinka.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści