Logo
Logo

6 domowych sposobów na na choroby roślin

Choroby roślin to zmora wielu ogrodników. Jeśli nie zareagujemy mogą doprowadzić do obumarcia całej rośliny. Pomocne są środki ochrony roślin, ale coraz więcej osób nie chce sięgać po chemiczne preparaty. Dlatego warto wiedzieć, jakie są domowe sposoby, które opierają się na działaniu innych roślin lub środków obecnych w niemal każdym domu.

Spis treści
Jak zwalczać choroby roślin? Jak robić domowe preparaty na choroby? Jakie gatunki roślin wykorzystać do robienia preparatów?

Jak zwalczać choroby domowymi metodami?

Naturalne preparaty na choroby musimy zastosować jak najwcześniej, a efekt nie nadejdzie tak szybko, jak w przypadku chemicznych. Jednak zalety takiej ochrony są bez wątpienia większe. Korzystanie z chorobobójczych właściwości: pokrzywy, czosnku czy drożdży daje pewność, że uprawa pozostanie ekologiczna. Dużym plusem jest także łatwa dostępność i niski koszt przygotowania oprysków – potrzebne produkty możemy kupić w osiedlowym sklepie lub samodzielnie zebrać na łące i przygotować preparat natychmiast po zauważeniu objawów.

Jak przygotować domowe preparaty na choroby roślin?

Do dyspozycji mamy odwary, napary, wyciągi czy gnojówki.
Odwar – rośliny zalewamy wodą o temperaturze pokojowej i gotujemy wszystko na małym ogniu. Następnie miksturę należy rozcieńczyć czterokrotną ilością wody.
Napar – fragmenty roślin zalewamy wrzątkiem i przykrywamy na kilkanaście minut. Naczynie możemy postawić na małym ogniu, ale zawartość nie może się zagotować.
Wyciąg (macerat) – drobno pokrojone rośliny zalewamy zimną wodą i odstawiamy na całą noc.
Gnojówki – pocięte rośliny zalewamy zimną wodą, odstawiamy na co najmniej tydzień i mieszamy co kilka dni. W pojemniku zajdzie fermentacja, a płyn zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Dowiedz się więcej o robieniu gnojówek roślinnych

Jakie rośliny i produkty wykorzystać do zrobienia domowych preparatów?

Czosnek

Wywar z 200 g rozgniecionego czosnku oraz 10 l wody, gotowany przez około 20 min, po ostudzeniu i odcedzeniu sprawdzi się jako oprysk profilaktyczny i w przypadku pierwszy oznak szarej pleśni, rdzy, mączniaka, zarazy ziemniaczanej czy bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka.

Pokrzywa

Wywar z 1 kg świeżej pokrzywy i 10 l wody sprawdzi się w walce z mączniakiem, szarą pleśnią, rdzą oraz kiłą kapusty. W przypadku mączniaka rzekomego możemy także użyć gnojówki z pokrzyw rozcieńczonej w stosunku 1:10.

Biosept Active zapobiega chorobom roślin
Biosept Active
Naturalny preparat w formie gotowej do użycia wyprodukowany na bazie ekstraktu z grejpfruta. Jest środkiem wspomagającym uprawę roślin – stymulatorem wzrostu i odporności, do stosowania w uprawach roślin ozdobnych w warunkach polowych i pod osłonami. Może być stosowany w okresie wegetacji do opryskiwania roślin. Biosept Active Spray stosuje się w celu lepszego ukorzeniania się roślin oraz w czasie wzrostu – do poprawy jakości.
Kup w naszym sklepie!

Drożdże

Są to grzyby jednokomórkowe, które nie zagrażają roślinom, lecz utrudniają rozwój grzybów wielokomórkowych, konkurując z nimi. Oprysk przygotowujemy ze 100 g świeżych drożdży, 0,5 l mleka oraz 10 l wody. Do roztworu możemy dodać łyżkę rozpuszczonego szarego mydła. Stosujemy go przeciwko zarazie ziemniaczanej, szarej pleśni i mączniakowi.

Skrzyp polny

Działa jako środek profilaktyczny i wspierający zwalczanie mączniaka, plamistości i kędzierzawości liści oraz rdzy. Możemy przygotować z niego napar (200 g rośliny zalewamy 10 l wody i gotujemy przez 30 minut) lub gnojówkę (preparat z 1 kg skrzypu i 10 l wody przed zastosowaniem należy rozcieńczyć w stosunku 1:20). Ważne jest, by zbierając roślinę, nie pomylić jej z trującym skrzypem bagiennym.

Miedzian Extra zwalcza choroby roślin
Miedzian Extra
Ekologiczny preparat grzybobójczy w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o działaniu powierzchniowym. Stosowany zapobiegawczo podczas ochrony przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi, w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych. Środek przeznaczony wyłącznie do stosowania punktowego przy użyciu opryskiwaczy ręcznych.
Kup w naszym sklepie!

Soda oczyszczona

Oprysk z łyżeczki sody, 2 l wody i 5 ml szarego mydła sprawdza się jako oprysk na mączniaka.

Cynamon

Toztwór z 3-4 łyżeczek zalanych chłodną wodą odstawiony na noc wspiera walkę z chorobami grzybowymi i działa profilaktycznie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – Elnur_ / Depositphotos oraz Andrew Martin / Pixabay
G.T.

Autor
6 domowych sposobów na na choroby roślin
6 domowych sposobów na na choroby roślin
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl