Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Atut: Ogrodowy plac zabaw - odnowa po zimie

Zima to okres, gdy place zabaw nie są użytkowane przez dzieci, natomiast zalegający długo śnieg oraz niska temperatura wpływają niekorzystnie na urządzenia zabawowe. Po okresie zimowym, gdy już pogoda się poprawi należy odpowiednio zadbać o plac zabaw.

Odpowiednia konserwacja uczyni plac zabaw bezpieczniejszym dla bawiących się dzieci oraz przedłuży jego żywotność. Kiedy tylko widać pierwsze promienie słońca place zabaw powrotem zapełniają się dziećmi. Ważne jest by odpowiednie zabiegi konserwacyjne lub naprawy przeprowadzić zanim dzieci zaczną korzystać z urządzeń zabawowych. Po zimie wiele elementów trzeba wymienić i zadbanie o to odpowiednio wcześnie pozwoli zminimalizować ryzyko związane z wypadkiem na placu zabaw. Dodatkowo wiele urządzeń zabawowych wymaga oczyszczenia i odmalowania.

Pierwszą istotną kwestią jest oczyszczenie całego placu zabaw z zanieczyszczeń. Dzięki temu łatwiej zauważyć wszelkie usterki i zniszczenia powstałe po zimie.

W następnej kolejności należy sprawdzić wszelkie połączenia śrubowe na placu zabaw. Jeśli występują poluzowania należy śruby dokręcić. Należy również sprawdzić stabilność urządzeń. Place zabaw są zazwyczaj kotwione w gruncie w fundamencie betonowym a po okresie zimowym cały fundament mógł zostać uszkodzony. Zdarza się to dość rzadko ale sprawdzenie stabilności urządzeń, w szczególności huśtawek ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci.

Drewniane place zabaw powinno się na wiosnę odmalować odpowiednimi farbami zawierającymi impregnat przez to drewno zyskuje ochronę na gnicie, korozję i pojawiające się zagrzybienia wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponadto odmalowany plac zabaw zyskuje na "świeżości", wygląda ładniej, efektowniej i bardziej cieszy dzieci. Jeśli w elementach drewnianych widać bardziej postępujące ślady korozji należy te elementy wymienić na nowe. Często zdarza się, że poszczególne belki po zimie zaczęły gnić lub pękać w sposób na tyle duży, że jedynym wyjściem jest wymiana. Najlepiej zwrócić się w tej sprawie do producenta placu zabaw. Ma się wtedy gwarancję, że wymieniona część została zamontowana prawidłowo i nie stwarza zagrożenia dla bawiących się dzieci.

Plac zabaw Plac zabaw

Należy również zadbać o elementy metalowe. Zazwyczaj te elementy są ocynkowane ale wskutek wcześniejszego, intensywnego użytkowania w połączeniu z niskimi temperaturami i zalegającym śniegiem w okresie zimowym mogą na wielu elementach pojawić się ślady rdzy. Podobnie jak w przypadku elementów drewnianych przemalowanie odpowiednimi farbami po wcześniejszym usunięci rdzy z elementów metalowych przedłuży żywotność całego placu zabaw w ogrodzie oraz wpłynie korzystnie na estetykę. Jednak niektórych elementów metalowych nie da się pomalować jak np. łańcuchy od huśtawek wahadłowych. Takie elementy określane są jako części zużywające się i należy je wymienić.

Producent urządzeń przeznaczonych na ogrodowe place zabaw powinien zapewnić spis elementów zużywających się, dzięki temu wiadomo na co zwracać szczególną uwagę. W przypadku konieczności wymiany poszczególnych elementów producent powinien również zapewnić odpowiednie części zapasowe do placu zabaw.

W następnej kolejności należy sprawdzić nawierzchnię. Jeśli na placu zabaw jest nawierzchnia trawiasta lub sypka w postaci piasku lub żwiru należy uzupełnić wszelkie ubytki pod urządzeniami zabawowymi. Grubość nawierzchni sypkiej powinna być dostosowana do możliwej wysokości upadku z urządzeń znajdujących się na ogrodowym placu zabaw.

źródło i zdjęcia: Atut


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu