Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Atut: Ogrodowy plac zabaw - odnowa po zimie

Zima to okres, gdy place zabaw nie są użytkowane przez dzieci, natomiast zalegający długo śnieg oraz niska temperatura wpływają niekorzystnie na urządzenia zabawowe. Po okresie zimowym, gdy już pogoda się poprawi należy odpowiednio zadbać o plac zabaw.

Odpowiednia konserwacja uczyni plac zabaw bezpieczniejszym dla bawiących się dzieci oraz przedłuży jego żywotność. Kiedy tylko widać pierwsze promienie słońca place zabaw powrotem zapełniają się dziećmi. Ważne jest by odpowiednie zabiegi konserwacyjne lub naprawy przeprowadzić zanim dzieci zaczną korzystać z urządzeń zabawowych. Po zimie wiele elementów trzeba wymienić i zadbanie o to odpowiednio wcześnie pozwoli zminimalizować ryzyko związane z wypadkiem na placu zabaw. Dodatkowo wiele urządzeń zabawowych wymaga oczyszczenia i odmalowania.

Pierwszą istotną kwestią jest oczyszczenie całego placu zabaw z zanieczyszczeń. Dzięki temu łatwiej zauważyć wszelkie usterki i zniszczenia powstałe po zimie.

W następnej kolejności należy sprawdzić wszelkie połączenia śrubowe na placu zabaw. Jeśli występują poluzowania należy śruby dokręcić. Należy również sprawdzić stabilność urządzeń. Place zabaw są zazwyczaj kotwione w gruncie w fundamencie betonowym a po okresie zimowym cały fundament mógł zostać uszkodzony. Zdarza się to dość rzadko ale sprawdzenie stabilności urządzeń, w szczególności huśtawek ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci.

Drewniane place zabaw powinno się na wiosnę odmalować odpowiednimi farbami zawierającymi impregnat przez to drewno zyskuje ochronę na gnicie, korozję i pojawiające się zagrzybienia wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponadto odmalowany plac zabaw zyskuje na "świeżości", wygląda ładniej, efektowniej i bardziej cieszy dzieci. Jeśli w elementach drewnianych widać bardziej postępujące ślady korozji należy te elementy wymienić na nowe. Często zdarza się, że poszczególne belki po zimie zaczęły gnić lub pękać w sposób na tyle duży, że jedynym wyjściem jest wymiana. Najlepiej zwrócić się w tej sprawie do producenta placu zabaw. Ma się wtedy gwarancję, że wymieniona część została zamontowana prawidłowo i nie stwarza zagrożenia dla bawiących się dzieci.

Plac zabaw Plac zabaw

Należy również zadbać o elementy metalowe. Zazwyczaj te elementy są ocynkowane ale wskutek wcześniejszego, intensywnego użytkowania w połączeniu z niskimi temperaturami i zalegającym śniegiem w okresie zimowym mogą na wielu elementach pojawić się ślady rdzy. Podobnie jak w przypadku elementów drewnianych przemalowanie odpowiednimi farbami po wcześniejszym usunięci rdzy z elementów metalowych przedłuży żywotność całego placu zabaw w ogrodzie oraz wpłynie korzystnie na estetykę. Jednak niektórych elementów metalowych nie da się pomalować jak np. łańcuchy od huśtawek wahadłowych. Takie elementy określane są jako części zużywające się i należy je wymienić.

Producent urządzeń przeznaczonych na ogrodowe place zabaw powinien zapewnić spis elementów zużywających się, dzięki temu wiadomo na co zwracać szczególną uwagę. W przypadku konieczności wymiany poszczególnych elementów producent powinien również zapewnić odpowiednie części zapasowe do placu zabaw.

W następnej kolejności należy sprawdzić nawierzchnię. Jeśli na placu zabaw jest nawierzchnia trawiasta lub sypka w postaci piasku lub żwiru należy uzupełnić wszelkie ubytki pod urządzeniami zabawowymi. Grubość nawierzchni sypkiej powinna być dostosowana do możliwej wysokości upadku z urządzeń znajdujących się na ogrodowym placu zabaw.

źródło i zdjęcia: Atut


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu