Logo
Logo

Świerk Engelmanna 'Snake'

W strefie klimatu chłodnego i umiarkowanego występuje około 40 gatunków świerków. W Europie naturalnie rosną trzy: świerk pospolity i świerk syberyjski, tworzące rozległe lasy na północy i wschodzie kontynentu, a także świerk serbski, gatunek występujący na Bałkanach.

Oprócz taksonów krajowych w ofercie szkółek znajduje się kilka gatunków obcego pochodzenia, z których bardzo interesującym jest północnoamerykański świerk Engelmanna w odmianie ‘Snake’.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Świerk Engelmanna (Picea engelamnnii) 'Snake' tworzy osobliwe, smukłe pędy pokryte niebieskimi igłami. Po 10 latach uprawy dorasta do 3-4 m wysokości i 2-3 m szerokości.

Gałęzie tej rośliny są długie, pofalowane i słabo rozgałęzione, rozrastają się szeroko na boki. Każda gałąź zakończona jest zwykle tylko jednym pąkiem szczytowym. Pędy te przypominają wijące się węże, stąd nazwa odmiany.

Igły świerka 'Snake' są długie, podobne do igieł świerka kłującego, gęsto osadzone wokół pędów. Młode igły są intensywnie niebieskie, pokryte szarym woskowym nalotem, starsze igły są szarozielone lub niebieskawozielone, wyraźnie ciemniejsze. Korona jest luźna, często przyjmuje fantazyjne kształty, dopiero z wiekiem zagęszcza się.

 
świerk Engelmanna Picea engelmannii Snake - iglasty krzew w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Świerk Engelmanna jest dobrze przystosowany do warunków panujących w polskich ogrodach. Nie ma wysokich wymagań względem podłoża, jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenie powietrza.

Preferuje miejsca słoneczne, stanowiska eksponowane w ogrodzie. Zadowala się przeciętnymi glebami ogrodowymi, o lekko kwaśnym odczynie i umiarkowanej wilgotności. Jest całkowicie odporny na mróz (strefa 5b).

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Gdzie posadzić?

Świerk ‘Snake’, ze względu na swój egzotyczny pokrój, cieszy się zainteresowaniem przede wszystkim kolekcjonerów i miłośników roślin iglastych. Ten oryginalny iglasty krzew najefektowniej prezentuje się sadzony w miejscach eksponowanych, na tle trawnika lub na rabatach z płożącymi jałowcami. Po latach osiąga dosyć spore rozmiary, stąd nadaje się przede wszystkim do dużych ogrodów i parków.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Świerk Engelmanna 'Snake'
Świerk Engelmanna 'Snake'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi