Jakie cechy powinien mieć idealny szpadel?
Najlepszy szpadel na jesień (i nie tylko)
Każdy ogród wymaga odpowiednich narzędzi, a szpadel jest jednym z kluczowych. Wybierając między szpadlami prostymi a ostrymi, pamiętajmy, że te pierwsze są idealne do sadzenia i pielęgnacji trawnika, natomiast ostre świetnie radzą sobie z trudniejszymi zadaniami na twardej glebie. Ważna jest także konstrukcja szpadla, która wpływa na nasz komfort pracy, dlatego warto wybrać model z ergonomiczną rękojeścią i antypoślizgową podstawą.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
4 zabiegi w ogrodzie, które należy wykonywać jesienią
Bez szpadla nie dasz rady!
1. Przygotowanie gleby pod drzewa i krzewy owocowe
Na początku jesieni warto posadzić nowe rośliny, w szczególności drzewa i krzewy owocowe. Zanim jednak zaczniemy, musimy odpowiednio przygotować ziemię. Należy ją przekopać, usuwając wszelkie chwasty, na głębokość około 25-30 cm. W tym celu idealny będzie szpadel z ostrą krawędzią, tak jak model Ergonomic™. Jego ergonomiczna budowa zapewnia komfort pracy, a rączka w kształcie litery D ułatwia trzymanie, nawet w rękawicach. Szpadel ten jest doskonały do pracy na twardej i kamienistej glebie oraz do przecinania korzeni. Ważne, aby nie sadzić roślin zbyt głęboko - korzenie powinny mieć miejsce do rozrostu, a górna część korzenia powinna być przykryta warstwą ziemi o grubości 5-6 cm.
2. Dlaczego powinno się dzielić byliny co kilka lat?
Do końca października możemy przesadzać byliny. Ten drugi zabieg jest ważny, ponieważ w jego trakcie od razu rozmnożymy te rośliny. Jesienią robimy to jednak tylko w przypadku bylin kwitnących wiosną i wczesnym latem. W tej grupie są m.in. piwonie, orliki, bergenia sercolistna, serduszka okazała i inne. Tworzą one karpy, rozłogi lub kłącza, dlatego dzielimy je przez podział. Nie robimy jednak tego co roku, ale raz na 4-6 lat. Niezbędny jest ostry szpadel (np. teleskopowy szpadel Xact™), który pozwoli precyzyjnym ruchem najpierw wykopać, a potem rozdzielić część podziemną bez jej uszkodzenia. Silnie rosnące okazy po wykopaniu otrząsamy z nadmiaru ziemi i dzielimy na 2-4 części, w zależności od wielkości karpy. Podzielone rośliny natychmiast sadzimy na nowe stanowisko. Warto je kilka dni wcześniej przekopać na głębokość szpadla i wymieszać ziemię z kompostem. W tym czasie możemy również w ten sam sposób rozmnożyć wieloletnie zioła - miętę lub lubczyk.
3. Jakie korzyści przynosi regularne przekopywanie kompostu?
Posiadając kompostownik w ogrodzie, październik jest idealnym momentem, by ocenić jego kondycję przed nadejściem zimy i przemieszać zawartość. Dzięki temu dotlenimy kompost i zapewnimy lepsze środowisko dla mikroorganizmów przetwarzających materię organiczną. W tym zadaniu nieoceniona okaże się szufla Xact™ z szeroką, ergonomiczną głowicą, idealna do przenoszenia różnych materiałów ogrodowych, takich jak kompost, piasek czy ziemia. Dodatkowym atutem tego modelu jest regulowany teleskopowy trzonek, który można dostosować do własnej wysokości.
4. Przesadzanie młodych drzewek – kiedy i jak to robić?
Często zdarza się, że drzewko, które posadziliśmy w ciągu ostatnich 2-3 lat nie czuje się dobrze na danym stanowisku. Dopóki jest jeszcze młode, możemy je przesadzić bez żadnej szkody dla jego rozwoju. Optymalny czas na taki zabieg to przełom września i października, żeby roślina na nowym stanowisku zdążyła się ukorzenić przed zimą. Efektywną pracę gwarantuje szpadel prosty Xact™ z zaostrzoną krawędzią i bokami głowicy, które łatwo przecinają trudną glebę. Odpowiedni sprzęt ma duże znaczenie, bo dzięki niemu minimalizujemy ryzyko uszkodzenia korzeni w trakcie wykopywania drzewek. Na nowym miejscu pod każde wykopujemy dołek o takiej samej głębokości jak na poprzednim.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Tekst i zdjęcia: Materiały prasowe Fiskars