Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
26
Okazje

Sadzenie irysów: kiedy i jak posadzić?

Pytanie czytelnika: Uwielbiam irysy i kupiłam ich w tym roku całą masę. Chciałam się poradzić, gdzie i kiedy najlepiej zaplanować rabatę z irysami? Czy istnieją jakiś sekretne sposoby ich uprawy, by pięknie kwitły i były zdrowe?

Nie dziwię się, że irysy (łac. Irys) nazywane też kosaćcami, skradły Pani serce. To bardzo piękne i zróżnicowane pod względem koloru, kształtu i wysokości kwiaty – wśród nich znajdziemy odmiany o płatkach kwiatów gładkich jak też pofalowanych, o kolorach od bieli po ciemno-niebieski oraz takie, które dorastają do wysokości 20 cm albo 120 cm! Dodatkowo po przekwitnięciu zdobią rabaty swoimi szablastymi liśćmi, aż do końca sezonu.

Najbardziej popularne w ogrodach są kosaćce bródkowe, syberyjskie (łąkowe) i przybrzeżne.

Porady co do uprawy irysów

  • Wszystkie kosaćce dobrze rosną w słońcu, na żyznej i lekko przepuszczalnej ziemi.
  • Nawożenie stosuje się tylko wtedy, gdy rośliny słabo rosną. Irysy należy podlewać z umiarem.
  • Podczas sezonu konieczne jest usuwanie przekwitniętych kwiatów, aby nie dopuścić do zawiązywania nasion.
  • Co około cztery lata powinno się dzielić kłącza w celu odmłodzenia karp. Najlepiej wykonywać to w lipcu lub sierpniu – po przekwitnięciu. Za pomocą ostrego noża oddziela się zdrowe i silne fragmenty karpy, a korzenie i liście skraca do połowy długości.

Sadzenie irysów – kiedy i jak

Irysy najlepiej jest sadzić w sierpniu i wrześniu. Gdy zapowiadana jest długa jesień, czas ten przeciąga się do początku października. Jeśli chodzi o sąsiedztwo na rabatach, kosaćce nie lubią konkurencji o wodę z większymi krzewami i drzewami, ale nie mają problemu z bylinami.

  1. Młode sadzonki sadzi się na wcześniej przekopane rabaty
  2. Odległość między roślinami powinna wynosić ok. 50 cm.
  3. Kłącza układa się poziomo i dość płytko – przysypujemy je cienką warstwą podłoża.
  4. Lekko podlewamy i gotowe.

Tekst: na podstawie tekstu Małgorzaty Palczyńskiej, zdjęcie tytułowe: _Alicja_/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT