Nazwa irys pochodzi od greckiego słowa iris, czyli tęcza. Wyjątkowo dobrze ta nazwa pasuje do irysów (kosaćców), ponieważ występują one we wszystkich jej kolorach. Oprócz dosłownego znaczenia tego słowa, Iris (także Iryda lub Irys) to postać z mitologii greckiej. Była to bogini, która przekazywała wiadomości między bogami a ludźmi. Robiła to, ześlizgując się z nieba na ziemię po łuku tęczy. Jest to zatem również źródło symbolicznego znaczenia irysów, które w języku kwiatów mówią: „mamy dla Ciebie wiadomość”.
Za co kochamy irysy?
Zachwycające irysy należą do rodziny kosaćcowatych, a pierwsze wzmianki o irysie pochodzą z około 1500 roku p.n.e. Ten charyzmatyczny kwiat ma trzy płatki. Gdy otwiera się powoli, ale zdecydowanie, można zajrzeć prosto w jego serce.
Naturalne piękno irysów, które podkreślają jasne i wyraziste kolory, sprawia, że dzięki nim każdy ogród jest jeszcze piękniejszy. Oprócz różnych odcieni błękitu irysy występują również w kolorze żółtym, liliowym, fioletowym, brązowym i białym. Niektóre z nich są nawet dwukolorowe.
Grupy irysów
Znanych jest ponad 300 gatunków irysów. Część z nich wyrasta z cebulek, a część z kłączy. Irysy cebulowe dzielą się na dwie grupy: o dużych kwiatach i małych. Irysy o dużych kwiatach, irysy (kosaćce holenderskie) mają od 50 do 70 centymetrów wysokości i kwitną w maju oraz w czerwcu. Odmiany irysa holenderskiego są powszechnie uprawiane jako kwiaty cięte. Są więc znakomite dla osób, które chcą podziwiać nie tylko rośliny w ogrodzie, ale też tworzyć wiosenne kwiatowe kompozycje w wazonach.
Irysy o małych kwiatach to kosaćce żyłkowane (Iris reticulata). Mają one małe kwiaty z misternymi wzorkami na płatkach; osiągają zaledwie 15 centymetrów wysokości i kwitną od końca lutego oraz w marcu. Liście irysów należących do obu grup są cylindryczne i spiczaste.
Oprócz irysów cebulowych uprawia się wyrastające z kłączy niezwykle okazałe, wieloletnie odmiany irysa bródkowego (Iris barbata).
Sadzenie irysów w ogrodzie
Jeśli chcesz cieszyć się wspaniałymi irysami w ogrodzie wczesną wiosną, posadź je jesienią. Irysy o dużych kwiatach należy sadzić w nasłonecznionym miejscu, na głębokości 5 centymetrów i w odległości 8 centymetrów. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym panują ostre zimy, ochroń cebulki warstwą słomy. Irysy żyłkowane kwitną obficie w miejscach nasłonecznionych lub w półcieniu. Posadź je na głębokości stanowiącej trzykrotność wysokości cebulki. Aby stworzyć w ogrodzie piękny kwiatowy dywan, posadź cebulki w gęstych skupiskach.
Poznaj 10 najpiękniejszych odmian irysów cebulowych
Źródło: iBulb