Logo
Logo

10 najpiękniejszych odmian irysów ogrodowych | Eksperci polecają

Irysy, czyli kosaćce (Iris) to nie tylko wyjątkowe rośliny ogrodowe. Odmiany mają przeróżne kolory – występują w każdym kolorze tęczy, nawet w tym najbardziej nietypowym, czyli niebieskim. A do tego każdy znajdzie coś dla siebie – irysa o dużych, jak i o małych kwiatach. Poznaj najpiękniejsze odmiany cebulowe, które możesz mieć w swoim ogrodzie już wczesną wiosną!

Spis treści
Jak wyglądają irysy? Dlaczego są tak popularne?
Poznajcie grupy irysów!
Jak sadzić irysy?
Oto 10 najpiękniejszych odmian irysów cebulowych!

Nazwa irys pochodzi od greckiego słowa iris, czyli tęcza. Wyjątkowo dobrze ta nazwa pasuje do irysów (kosaćców), ponieważ występują one we wszystkich jej kolorach. Oprócz dosłownego znaczenia tego słowa, Iris (także Iryda lub Irys) to postać z mitologii greckiej. Była to bogini, która przekazywała wiadomości między bogami a ludźmi. Robiła to, ześlizgując się z nieba na ziemię po łuku tęczy. Jest to zatem również źródło symbolicznego znaczenia irysów, które w języku kwiatów mówią: „mamy dla Ciebie wiadomość”.

Za co kochamy irysy?

Zachwycające irysy należą do rodziny kosaćcowatych, a pierwsze wzmianki o irysie pochodzą z około 1500 roku p.n.e. Ten charyzmatyczny kwiat ma trzy płatki. Gdy otwiera się powoli, ale zdecydowanie, można zajrzeć prosto w jego serce.

Naturalne piękno irysów, które podkreślają jasne i wyraziste kolory, sprawia, że dzięki nim każdy ogród jest jeszcze piękniejszy. Oprócz różnych odcieni błękitu irysy występują również w kolorze żółtym, liliowym, fioletowym, brązowym i białym. Niektóre z nich są nawet dwukolorowe.

Grupy irysów

Znanych jest ponad 300 gatunków irysów. Część z nich wyrasta z cebulek, a część z kłączy. Irysy cebulowe dzielą się na dwie grupy: o dużych kwiatach i małych. Irysy o dużych kwiatach, irysy (kosaćce holenderskie) mają od 50 do 70 centymetrów wysokości i kwitną w maju oraz w czerwcu. Odmiany irysa holenderskiego są powszechnie uprawiane jako kwiaty cięte. Są więc znakomite dla osób, które chcą podziwiać nie tylko rośliny w ogrodzie, ale też tworzyć wiosenne kwiatowe kompozycje w wazonach.

Irysy o małych kwiatach to kosaćce żyłkowane (Iris reticulata). Mają one małe kwiaty z misternymi wzorkami na płatkach; osiągają zaledwie 15 centymetrów wysokości i kwitną od końca lutego oraz w marcu. Liście irysów należących do obu grup są cylindryczne i spiczaste.

Jeśli nie masz ogrodu, a chcesz się cieszyć irysami, to żaden problem. Niskie irysy można sadzić w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Oprócz irysów cebulowych uprawia się wyrastające z kłączy niezwykle okazałe, wieloletnie odmiany irysa bródkowego (Iris barbata). 

Sadzenie irysów w ogrodzie

Jeśli chcesz cieszyć się wspaniałymi irysami w ogrodzie wczesną wiosną, posadź je jesienią. Irysy o dużych kwiatach należy sadzić w nasłonecznionym miejscu, na głębokości 5 centymetrów i w odległości 8 centymetrów. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym panują ostre zimy, ochroń cebulki warstwą słomy. Irysy żyłkowane kwitną obficie w miejscach nasłonecznionych lub w półcieniu. Posadź je na głębokości stanowiącej trzykrotność wysokości cebulki. Aby stworzyć w ogrodzie piękny kwiatowy dywan, posadź cebulki w gęstych skupiskach.

Poznaj 10 najpiękniejszych odmian irysów cebulowych

Najpiękniejsze odmiany irysów do ogrodu kosaciec żylkowany Iris reticulata Katharine Hodgkin fot. iBulb
Fot. iBulb
Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) 'Katharine Hodgkin'
Najpiękniejsze odmiany irysów do ogrodu kosaciec żylkowany Iris reticulata Harmony fot. iBulb
Fot. iBulb
Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) 'Harmony'
Najpiękniejsze odmiany irysów do ogrodu kosaciec żylkowany Iris reticulata Pixie  fot. iBulb
Fot. iBulb
Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) 'Pixie'
Najpiękniejsze odmiany irysów do ogrodu kosaciec żyłkowany Iris reticulata Spring Time fot. iBulb
Fot. iBulb
Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) 'Spring Time'
Najpiękniejsze odmiany irysów do ogrodu Iris Beau Regard fot. iBulb
Fot. iBulb
Kosaciec 'Beau Regard'
Najpiękniejsze odmiany irysów do ogrodu Iris Dakar fot. iBulb
Fot. iBulb
Kosaciec 'Dakar'
Najpiękniejsze odmiany irysów do ogrodu Iris Hommes Blue fot. iBulb
Fot. iBulb
Kosaciec 'Hommes Blue'
Najpiękniejsze odmiany irysów do ogrodu Iris Hong Kong fot. iBulb
Fot. iBulb
Kosaciec 'Hong Kong'
Najpiękniejsze odmiany irysów do ogrodu Iris Miss Saigon fot. iBulb
Fot. iBulb
Kosaciec 'Miss Saigon'
Najpiękniejsze odmiany irysów do ogrodu Iris Nevada fot. iBulb
Fot. iBulb
Kosaciec 'Nevada'

Źródło: iBulb

Autor
10 najpiękniejszych odmian irysów ogrodowych | Eksperci polecają
10 najpiękniejszych odmian irysów ogrodowych | Eksperci polecają
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz