Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) to roślina kłączowa, należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). W Polsce, a także w innych krajach europejskich, roślina jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Irys syberyjski osiąga 40-80 cm wysokości. Liście ma cienkie, trawiaste, szerokości 0,6-1,2 cm, lekko niebieskawe z licznymi, wyraźnymi nerwami. Tworzą zwartą kępę. Cienkie, proste łodygi są puste wewnątrz i mogą rozgałęziać się na szczycie.

Kosaciec syberyjski kwitnie wiosną, w maju i czerwcu. Na końcach pędów znajdują się fioletowe, purpurowe, niebieskie lub białe kwiaty z wyraźnym, grubym, białym żyłkowaniem w głębi płatków. Mogą być pojedyńcze lub zebrane w 2 lub 3-sztukowy kwiatostan.

 
 

Wymagania i uprawa

Kosaciec syberyjski wymaga umiarkowanie wilgotnej, żyznej gleby o lekko kwaśnym odczynie. Kwitnie bardzo obficie na stanowisku słonecznym. Znosi lekki półcień oraz większą wilgotność. Jest mrozoodporny.

Zastosowanie

Kosaciec syberyjski jest niezawodny na każdej rabacie, szczególnie w nasadzeniach nadwodnych, naturalistycznych i łąkowych.

Kwiaty kosaćców nadają się do cięcia i bukietów, ale nie należą do zbyt trwałych.

 
 

Ciekawe odmiany

  • 'Butter and Sugar' – (zdj. 4, 5) zewnętrzne płatki okwiatu żółtawe, wewnętrzne białe – całość wydaje się być kremowa
  • 'Red Flare' – płatki bardzo szerokie u końców, purpurowe, kwitnienie latem (ostatnie zdjęcie)
  • 'Cambrige' – kwiaty jasnoniebieskie
  • 'Emperor' – do 140 cm!, kwiaty bardzo duże, fioletowe


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Corinna Lichtenberg/Pixabay, poradnikogrodniczy.pl, photosforyou/Pixabay