Jakie warunki lubi floks szydlasty?
Floks szydlasty jest niewielką byliną pochodzącą z Ameryki Północnej. W naturze najczęściej zasiedla rozległe, piaszczyste i suche obszary, a także nasłonecznione zbocza i obrzeża lasów, co dobrze obrazuje, jakich warunków oczekuje w uprawie.
Miejsce
Najodpowiedniejszym stanowiskiem pod uprawę floksa szydlastego będzie miejsce słoneczne i odsłonięte od wiatru. Z natury floks jest całkowicie mrozoodporny, dlatego nie wymaga zimowego okrycia i może być uprawiany na terenie całego kraju (strefa mrozoodporności 3 czyli tolerowany zakres temperatur to ok. -34/-40°C), ale ponieważ posiada całe mnóstwo mieszańcowych odmian, które bywają bardziej kapryśne niż gatunek, przed zimą lepiej okryć je np. gałązkami stroiszu.
Idealnym miejscem do uprawy floksów szydlastych są skalniaki, alpinaria, nasypy i murki, dlatego gatunek trafił nawet to tzw. piątki skalniakowej czyli najważniejszych gatunków roślin polecanych do uprawy na skalniakach.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ziemia
Floks szydlasty nie jest szczególnie wybredny co do podłoża i może rosnąć na każdej typowej glebie ogrodowej (nie lubi tylko gleb ciężkich, gliniastych i mokrych), jednak znacznie lepiej będzie się prezentował na podłożach próchniczych, piaszczystych, przepuszczalnych, ale stale lekko wilgotnych. Wprawdzie znosi suszę, ale w wyniku przedłużających się okresów bezdeszczowych może zacząć częściowo zasuszać liście, co niekorzystnie wpłynie na jego wygląd, dlatego lepiej jest go wtedy podlać, niż uparcie czekać na deszcz.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jak dbać o floksy szydlaste?
Floksy szydlaste posadzone na odpowiednim stanowisku nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż doskonale radzą sobie same. Wspaniale rozrastają się za pomocą długich, pokładających się, gęsto pokrytych igiełkowatymi, częściowo zimozielonymi liśćmi pędów w duże, poduszkowate kępy, które wiosną (IV-V) niemal całkowicie pokrywają się barwnymi kwiatami. Po kwitnieniu kwiaty warto jednak przyciąć, aby niepotrzebnie nie szpeciły rośliny.
Raz na kilka lat floksy szydlaste dobrze jest też odmłodzić przez podział i posadzić na nowym miejscu, gdyż z czasem zaczynają ogałacać się z liści w środkowej części kępy i brzydko „łysieć”, przez co tracą urodę i mniej obficie kwitną. Podział kęp najlepiej przeprowadzić wiosną, po kwitnieniu lub jesienią.
Sadzenie
Floksy szydlaste najlepiej sadzić do gruntu wiosną, kiedy kwitną, gdyż w tym czasie w centrach ogrodniczych znajdziemy najwięcej ich odmian. Ponieważ rośliny sprzedawane są w doniczkach, zaraz po zakupie można od razu posadzić je do gruntu. Warto kupić więcej niż jedną sadzonkę i posadzić rośliny w grupie (najlepiej co 20-30 cm.), dzięki czemu szybko stworzą ładną, dużą plamę koloru. Po posadzeniu młode rośliny będą jednak wymagały systematycznego podlewania, inaczej szybko uschną. Kiedy już dobrze się ukorzenią, lepiej będą radzić sobie z przejściową suszą.
Nawożenie
Floksy szydlaste nie są roślinami szczególnie żarłocznymi, ale ponieważ bardzo obficie kwitną i mocno się rozrastają, wiosną i wczesnym latem warto zasilać je nawozami dla roślin kwitnących lub nawozami wolno działającymi, dzięki czemu będą bujniej rosły i jeszcze piękniej kwitły.
Przycinanie
Floksy szydlaste nie oczekują systematycznego przycinania. Po kwitnieniu warto natomiast ściąć ich kwiatostany, dzięki czemu nie będą szpecić rośliny.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Ochrona przez chorobami i szkodnikami
Floksy szydlaste nie są szczególnie podatne na choroby i szkodniki, jeśli jednak rosną na nieodpowiednich stanowiskach, mogą być porażane przez choroby grzybowe np. mączniaka prawdziwego (miejsca wilgotne i zacienione) lub atakowane przez przędziorki (na suchych stanowiskach). W razie zauważenia problemu należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin. Warto też postawić na profilaktykę, zapewniając roślinom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju oraz kupując zdrowy materiał nasadzeniowy od sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcy.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska