Susza w ogrodzie
O czym pamiętać w trakcie letnich upałów?
- Rodzime gatunki roślin w naszych ogrodach są dobrze przystosowane do ostrych warunków klimatu kontynentalnego (który mamy w Polsce) i dobrze radzą sobie z upałami. Szczególną odpornością wykazują się te o dłuższym i bardziej rozległym systemem korzeniowym, np. starsze i większe drzewa i krzewy. Na naszą szczególną uwagę zasługują zaś rośliny młode, które zostały niedawno posadzone. Zanim rozbudują mocny i rozgałęziony system korzeniowy mogą potrzebować wsparcia!
- Bardzo dużo wody potrzebuje trawnik, zwłaszcza wtedy, gdy został założony na słabej ziemi (bez próchnicy magazynującej wodę) oraz gdy był intensywnie nawożony azotem.
- Także kwiatowe rabaty, zwłaszcza te z roślin obcego pochodzenia wymagają podlewania w czasie długotrwałej suszy (jeśli zależy nam na długim i obfitym kwitnieniu).
- Rośliny owocowe (zwłaszcza młode) oraz warzywnik potrzebuje regularnego podlewania, które pozwoli uzyskać wyższy i smaczniejszy plon. Zwłaszcza warzywa dyniowate (ogórki, dynie, cukinie), korzeniowe (marchew, pietruszka i seler) oraz psiankowate (pomidory i papryka) źle znoszą niedobory wody!
- Rośliny doniczkowe (w domu i na balkonie) znacznie gorzej znoszą upału i suszę niż te rosnące w gruncie. W pojemniku znajduje się znacznie mniej podłoża, więc ich bryły korzeniowe wysychają szybciej. Znaczenie ma także barwa i materiał, z jakiego wykonane są pojemniki. W miejscach słonecznych lepiej unikać ciemnych kolorów, tworzywa sztucznego i metalu, które powodują szybsze nagrzewanie się podłoża. Dobre warunki zapewniają pojemniki z gliny i ceramiki.
W czasie suszy najważniejsze jest podlewanie
Jakie są zasady podlewania ogrodu w czasie upałów?
KIEDY PODLEWAĆ?
Rośliny podlewaj rano (najlepiej), ewentualnie wieczorem lub rano i wieczorem, jeśli jest bardzo gorąco i sucho. Podlewanie w godzinach, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, jest nie tylko uciążliwe, ale powoduje znaczne straty wody (która szybko wyparowuje).
JAK CZĘSTO?
Lepiej rzadko i dużo, niż często i mało! Wbrew pozorom ma to ekonomiczne uzasadnienie – tracimy mniej wody, a dociera ona do głębszych warstw korzeni, podłoże jest dłużej wilgotne. Sprzyja to także rozrastaniu się systemu korzeniowemu wgłąb ziemi, dzięki czemu roślina jest bardziej odporna na suszę.
JAK PODLEWAĆ?
Nie powinno się moczyć nadziemnych części roślin, bo wzrasta wtedy ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Strumień wody najlepiej kierować pod roślinę, tak by moczyć jedynie podłoże. Precyzyjne (miejscowe) podlewanie pozwala nam oszczędzać wodę i dostarczać ją tam, gdzie roślina najbardziej jej potrzebuje.
CZYM PODLEWAĆ?
Najwygodniej jest korzystać z wody wodociągowej (prosto z węża). Lepiej jednak korzystać z konewki i do podlewania używać odstanej, letniej wody. Wiele roślin, np.: ogórki i pomidory (zwłaszcza te uprawiane pod folią) źle reaguje na nawadnianie zimną wodą (stres fizjologiczny).
JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ?
Magazynuj i korzystaj z deszczówki, by ograniczyć rachunki za wodę. Na trawniku dobrze sprawdzają się zraszacze, w warzywniaku i pod osłonami można wykorzystać nawadnianie kropelkowe. Podlewając wężem korzystaj z końcówek (zraszaczy lub dysz), które rozbijają strumień wody a przy okazji pozwalają na oszczędność zasobu.
8 sposobów na suszę!
Jak ograniczyć zużycie wody w ogrodzie?
Woda z roku na rok staje się coraz cenniejszym i droższym surowcem, warto więc pomyśleć o tym, jak używać jej mniej. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem aby ograniczyć podlewanie jest takie przygotowanie gleby, by magazynowała jak najwięcej wody i traciła jej jak najmniej! W czasie największych upałów warto także zastosować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Ich opisy znajdziecie w galerii poniżej.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: JillWellington / Pixabay