Logo
Logo

Zakochaj się w hortensji! Co zrobić, aby miała dużo kwiatów i kwitła cały sezon?

Uprawa hortensji ogrodowej może być prawdziwą przyjemnością dla ogrodnika. Gdy odpowiednio o nie zadbamy Te rośliny o pięknych, bujnych kwiatostanach mogą stać się prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Aby cieszyć się ich urodą przez cały sezon, warto znać kilka zasad dotyczących ich pielęgnacji. Od odpowiedniego miejsca, przez nawadnianie, aż po przycinanie - oto klucz do sukcesu w uprawie hortensji.

Streszczenie artykułu
Hortensja ogrodowa, znana również jako Hydrangea macrophylla, to popularny krzew ozdobny, który osiąga wysokość do 1,5 m. Jej główną atrakcją są duże, kuliste kwiatostany, które mogą zmieniać kolor w zależności od odczynu podłoża i zawartości żelaza oraz glinu w glebie. Hortensje pochodzą z Japonii, Indochin i Korei, a do Europy trafiły w XVIII wieku. W Polsce najlepiej rosną na Pomorzu i w zachodniej części kraju. Aby zapewnić hortensji odpowiednie warunki, należy ją sadzić w przepuszczalnym, próchniczym i wilgotnym podłożu, na stanowiskach od słonecznych do półcienistych. Warto również pamiętać o regularnym nawożeniu, intensywnym podlewaniu w okresie kwitnienia oraz odpowiednim przycinaniu. Przed nadejściem zimy krzewy powinny być odpowiednio zabezpieczone, na przykład poprzez owinięcie agrowłókniną.
Spis treści
Skąd pochodzi i co warto wiedzieć o hortensji ogrodowej? Jak wygląda hortensja ogrodowa? W jaki sposób kwiaty hortensji ogrodowej zmieniają kolory? Dlaczego warto uprawiać hortensję ogrodową? Co trzeba zrobić, by hortensja pięknie i zdrowo rosła?

Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na uprawę hortensji w ogrodzie?

Wyjątkowo popularna na całym świecie hortensja ogrodowa to krzew, o którym warto wiedzieć coś więcej. Hortensje rosną naturalnie w wielu obszarach dalekiego wschodu – nie tylko w Japonii, ale też np. na terenach półwyspu Indochińskiego i Koreańskiego. Do Europy trafiły w XVIII wieku i odtego czasu wciąż zdobywają oddanych miłośników, mimo że nie są łatwymi roślinami w uprawie w naszym klimacie.

Skąd wzięła się nazwa rośliny?

Nazwa rośliny – "hortensja", ma niejasne pochodzenie. Niektórzy wierzą, że przyjęła się przez pomyłkę, ponieważ francuski botanik Philibert Commerson, który jako pierwszy zwrócił uwagę na te efektowne kwiaty chciał, by krzew nazywał się "Lepautia" albo "Peautia", na cześć swojej ukochanej, astronomki i matematyczki Nichole-Reine Lepaute. Możliwe, że w procesie przyjmowania się nazwy, wkradła się pomyłka i krzew zyskał nazwę "hortensja" ponieważ było to popularne imię żeńskie w tamtych czasach.

Możliwe też, że w trakcie poznawania rośliny przez Europejczyków, zaczęto popularnie nazywać ją hortensją, po prostu od łacińskiej nazwy oznaczającej ogród, czyli hortus.

Naukowa nazwa rośliny pochodzi natomiast od greckiego słowa hydrangeam, które oznacza "pojemnik na wodę" i wzięła się od tego, że krzew ma wysokie wymagania wodne. (źródło: wikipedia.pl)

Kolorowe hortensje ogrodowe posadzone w rzędzie
Fot. MIMOHE / AdobeStock
Wśród hortensji ogrodowych znajdziemy wiele pięknych odmian, które coraz lepiej radzą sobie w uprawie amatorskiej. Na szczególną uwagę zasługuje seria Endless Summer, o której wszystkiego dowiesz się tutaj: Niezawodne, mrozoodporne hortensje ogrodowe, które kwitną przez całe lato | Endless Summer
 

Co wyróżnia hortensję ogrodową na tle innych?

Hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla) to krzew ozdobny, który osiąga wysokość do 1,5 m. Jej liście są sezonowe, czyli opadają na zimę. Są średniej wielkości, mają jajowaty kształt oraz piłkowany lub drobno ząbkowany brzeg. Hortensja kwitnie od czerwca do sierpnia, a jej kwiaty utrzymują się przez całą jesień!

Hortensje ogrodowe zawiązują pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitną latem następnego roku, dlatego jeśli jej pąki przemarzną w zimie lub przytniemy pędy w nieodpowiednim czasie nie zakwitnie.

Kwiatostan hortensji ogrodowej ma wyjątkową budowę. Jest to podbaldach, składający się z dwóch rodzajów kwiatów – wewnątrz kwiatostanu znajdują się drobne, niepozorne kwiaty płodne posiadające pręciki i słupek (wiele odmian ozdobnych w ogóle ich nie wytwarza), oraz znajdujące się na zewnątrz kwiaty płonne, o wiele większe, które stanowią o atrakcyjności krzewu.

Kwiatostany hortensji ogrodowej Fot. Thomas B, RitaE, cor weggelaar / Pixabay

Kwiaty hortensji ogrodowych najczęściej zbudowane są z kwiatów płonnych, których płatki przybierają barwy od różowej, przez czerwoną, do fioletowej. 

Fot. auntmasako, Francine Sreca, lizmitch / Pixabay

Kwiatostany hortensji, które składają się z drobnych kwiatów płodnych (powstają z nich nasiona) oraz z kwiatów płonnych, należą do grupy roślin nazywanej hortensjami lacecaps – w dokładnym tłumaczeniu z angielskiego oznacza to: koronkowe czepki.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Niezwykłe kolory hortensji ogrodowej – zmieniające się wraz z podłożem!

Hortensja ogrodowa ma duże, kuliste kwiatostany. Skala barw ich kwiatów jest bardzo szeroka – od białego poprzez różne odcienie różu, czerwieni aż do najbardziej pożądanej barwy – niebieskiej lub fioletowej. Hortensje ogrodowe kolor w zależności od odczynu podłoża oraz zawartości żelaza i glinu w glebie!

Odpowiednie wartości pH wynoszą 4,5-5,0 dla niebieskich hortensji oraz 5,5 dla różowych hortensji

Białe hortensje nie ulegają przebarwieniu, gdyż nie posiadają antocyjanów odpowiedzialnych za kolor kwiatów.

 

Dlaczego warto uprawiać hortensję ogrodową?

W ogrodzie hortensja dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina oraz jako grupa na tle trawnika. Dużo radości sprawi nam, gdy posadzimy hortensje przy tarasie, ławce lub altanie. Ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, krzew ten sam w sobie stanowi jednorodną kompozycję. W tle można posadzić iglaki o ciemniejszych igłach np. cisy.

Hortensję możemy traktować jako kwitnącą rośliną sezonową i posadzić w kompozycji z innymi kwitnącymi roślinami. Hortensja doskonale sprawdza się także jako roślina doniczkowa.

Hortensja ogrodowa na rabacie, fot. Karen Arnold - Pixabay
Fot. Karen Arnold / Pixabay

Jak uprawiać hortensję w ogrodzie?

Hortensja ogrodowa to kapryśny krzew w naszym klimacie. Wymaga od ogrodników znajomości swoich potrzeb względem stanowiska i pielęgnacji.

Jakie stanowisko wybrać dla hortensji ogrodowej?

Hortensja ogrodowa to nie roślina dla początkujących ogrodników. Ma duże wymagania, co do gleby – potrzebuje przepuszczalnego, próchniczego i wilgotnego podłoża. Źle rośnie na glebach ciężkich, gliniastych i zalewowych często nazywanych glebami zimnymi.

Preferuje stanowiska od słonecznych do pół cienistych. Na stanowiskach pół cienistych będzie lepiej rosnąć, natomiast słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu.

Czy jest mrozoodporna?

Ze względu na nadmorskie pochodzenie, hortensje ogrodowe najlepiej czują się w klimacie morskim, wilgotnym i łagodnym, gdzie nie ma dużych mrozów. W Polsce najokazalsze krzewy rosną na Pomorzu oraz w zachodniej części kraju. Nie jest wskazane sadzenie tych hortensji we wschodniej i północno-wschodniej części Polski, ponieważ rośliny te nie są mrozoodporne – ich strefa mrozoodporności to 6, czyli mogą zupełnie zginąć, gdy temperatura spadnie poniżej -23 °C, a uszkodzenia mrozowe gałązek pojawiają się już przy mrozie -10 °C.

Dlatego roślinę tą w Polsce najczęściej uprawia się w doniczkach i zimuje w pomieszczeniu.

Jak nawozić hortensję, by zdrowo rosła i pięknie kwitła?

Po zapewnieniu optymalnych warunków siedliskowych do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy nawożenie hortensji. Na rynku dostępne są już wieloskładnikowe granulowane nawozy mineralne, przeznaczone specjalnie dla hortensji. Nawozy te są optymalnie zbilansowane do ich potrzeb. Stosuje się je dwu-, trzykrotnie w ciągu sezonu, najpóźniej pod koniec sierpnia. Jeśli będziemy nawozić później, pędy rośliny nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy, a tym samym będą narażone na przemarznięcie.

Można także nabyć nawozy płynne, którymi podlewa się rośliny raz na 7-10 dni. Pod koniec lipca należy zastosować nawóz fosforowo-potasowy, który sprzyja zawiązywaniu się pąków kwiatowych oraz drewnieniu łodyg.

Jak podlewać krzewy hortensji ogrodowej?

Ze względu na bujne ulistnienie i obfite kwitnienie hortensje ogrodowe silnie odczuwają brak wody, szczególnie w okresie kwitnienia. W suche lata oraz gdy rosną na piaszczystej glebie należy je intensywnie podlewać. Nawet niewielki niedobór wody powoduje usychanie liści i kwiatostanów.

Podlewanie hortensji ogrodowej
Fot. Marina April / AdobeStock
Podlewanie rośliny wydaje się łatwym zajęciem, ale i tutaj można popełnić błędy. Przeczytaj nasz artykuł, by odpowiednio polewać swoje hortensje ogrodowe: Podlewanie hortensji – jak to robić prawidłowo? Praktyczne wskazówki

Czy trzeba ją przycinać?

Prawidłowe przycinanie hortensji zapewnia silny wzrost roślinie oraz bujne kwitnienie. Nie skraca się pędów, a jedynie po kwitnieniu przycina się przekwitłe kwiatostany. Z krzewu usuwa się pędy złamane, cienkie i słabe.

Zimowanie hortensji ogrodowej w polskim ogrodzie wymaga osłaniania!

Przed zimą po opadnięciu liści należy owinąć hortensję agrowłókniną lub słomianym chochołem. Podstawę krzewu należy podsypać torfem, drobną korą lub obłożyć stroiszem – np. gałązkami świerka. Wiosną nie należy zbyt wcześnie odsłaniać rośliny pamiętając o wiosennych przymrozkach!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, opracowanie na podstawie materiałów Colour Your Life, zdjęcia tytułowe: Olga Iljinich / AdobeStock, Maryna_Andrejchenko / Depositphotos oraz rawbuffalo / Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Skąd pochodzi hortensja ogrodowa i jaka jest jej historia?

  Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) pochodzi z Japonii, Indochin i Korei. Do Europy trafiła w XVIII wieku i zyskała popularność dzięki swojej urodzie i dużym, kulistym kwiatostanom.
 • Jakie są główne cechy hortensji ogrodowej?

  Hortensja ogrodowa osiąga wysokość do 1,5 m, ma sezonowe, opadające na zimę liście oraz duże, kuliste kwiatostany, które mogą zmieniać kolor w zależności od odczynu podłoża i zawartości żelaza oraz glinu w glebie.
 • Jakie są wymagania glebowe i stanowiskowe hortensji ogrodowej?

  Hortensje najlepiej rosną na przepuszczalnym, próchniczym i wilgotnym podłożu. Preferują stanowiska od słonecznych do półcienistych i dobrze czują się w klimacie morskim, wilgotnym i łagodnym.
 • Jak należy pielęgnować hortensję ogrodową?

  Hortensje wymagają regularnego nawożenia, intensywnego podlewania w okresie kwitnienia oraz odpowiedniego przycinania. Przed zimą krzewy powinny być zabezpieczone, np. agrowłókniną.
 • Jak zmieniają się kolory kwiatów hortensji ogrodowej?

  Kolor kwiatów hortensji zależy od odczynu podłoża: kwaśne gleby (pH 4,5-5,0) sprzyjają niebieskim kwiatom, a zasadowe (pH 5,5) różowym. Białe hortensje nie zmieniają koloru, gdyż nie posiadają antocyjanów.
 • Dlaczego warto uprawiać hortensję ogrodową?

  Hortensje są atrakcyjnymi krzewami ozdobnymi, które mogą stanowić pojedyncze akcenty lub być sadzone w grupach na tle trawnika. Doskonale nadają się także do uprawy w doniczkach.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Zakochaj się w hortensji! Co zrobić, aby miała dużo kwiatów i kwitła cały sezon?
Zakochaj się w hortensji! Co zrobić, aby miała dużo kwiatów i kwitła cały sezon?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl