Logo
Logo

Liście bergenii w dziury? Zjadają je ślimaki! Oto, co musisz zrobić

Bergenia to roślina, która potrafi oczarować swoimi pięknymi, dużymi liśćmi i kolorowymi kwiatami zebranymi w duże, wysokie kwiatostany na grubych pędach. Niestety, jej urok często zostaje zakłócony przez niechcianych gości – ślimaki. Zjadają one liście rośliny zostawiając dziury i znacząco ją osłabiając. Ale nie martw się – są na to różne metody i proste kroki, które skutecznie ochronią nie tylko Twoje bergenie, ale też inne rośliny. Sprawdź, co robić.

Dlaczego ślimaki tak bardzo lubią bergenie?

Ślimaki uwielbiają wilgotne i zacienione miejsca, które stanowią idealne środowisko dla popularnie sadzonej w polskich ogrodach bergenii sercolistnej (łac. Bergenia cordifolia). Jej soczyste, mięsiste liście stanowią dla nich prawdziwą ucztę. Szczególnie aktywne podczas deszczowych okresów, gdy gleba jest mokra. W ciągu zaledwie jednej nocy ślimaki mogą wyrządzić znaczne szkody, pozostawiając dziury w liściach i osłabiając roślinę.

Szkodniki te zwykle chowają się w dzień – żerują głównie w nocy. Ich obecność poznamy nie tylko po wyraźnych i dużych dziurach oraz po charakterystycznych śladach śluzu na liściach. 

Ochroń swoją bergenię w 3 krokach – to proste i skuteczne!

Ślimaki są jednymi z najczęstszych szkodników ogrodowych, które mogą spowodować znaczne szkody. Gdy zauważysz dziury w liściach swoich roślin musisz działać szybko! By chronić rośliny ozdobne i inne przed plagą tych żarłocznych intruzów nie musimy od razu sięgać po chemię, a możemy zastosować metody naturalne i mechaniczne, czyli wszelkie bariery, odstraszające substancje i zapachy.

Krok 1: Zbierz ślimaki!

Choć może to być czasochłonne, ręczne zbieranie ślimaków jest jedną z najskuteczniejszych metod redukcji ich liczby w ogrodzie. Najlepszą porą na zbieranie ślimaków jest wczesny poranek lub późny wieczór, gdy są one najbardziej aktywne. Możesz wykorzystać latarkę, aby dokładnie przeszukać teren wokół bergenii i innych roślin.

Podpowiedź! Śluz ślimaków ciężko zmyć z rąk, dlatego najlepiej zbierać je przy pomocy łopatki i patyków niż dłońmi. Drugim problemem jest to, że zabijanie ślimaków nie przychodzi łatwo. Można więc wynosić te zwierzęta daleko od ogrodu. W Internecie można znaleźć informacje, że najlepiej jest wywieźć je ponad 20 m od działki, gdyż wtedy nie będą w stanie wrócić w ciągu jednej nocy.

Krok 2: Zastosuj naturalne bariery

Jednym z najprostszych i jednocześnie bardzo skutecznych sposobów ochrony bergenii przed ślimakami jest tworzenie naturalnych barier. Ślimaki nie przepadają za pewnymi materiałami, które mogą utrudniać im poruszanie się. Są nimi np. żwir i piasek, popiół drzewny, skorupki jaj, a nawet kawa.

► Dowiedz się jeszcze więcej o ochronie liści roślin ozdobnych z artykułów: Ślimaki na liściach funkii | Ekologiczne metody walki  oraz  Weź ten popularny produkt i zrób barierę na ślimaki. Mięczaki się nie prześlizgną

Krok 3: Posadź rośliny odstraszające ślimaki!

Niektóre rośliny mają właściwości odstraszające ślimaki. Sadzenie ich w pobliżu bergenii może znacząco zmniejszyć liczbę szkodników. Do roślin odstraszających ślimaki należą m.in.:

  • Czosnek – Jego intensywny zapach odstrasza ślimaki. Możesz sadzić czosnek bezpośrednio obok bergenii lub rozpylać wyciąg z czosnku na liście roślin.
  • Kocimiętka – Roślina ta nie tylko odstrasza ślimaki, ale również przyciąga pożyteczne owady, takie jak pszczoły.
  • Lawenda – Jej silny zapach jest nieprzyjemny dla ślimaków, co sprawia, że omijają one miejsca, gdzie rośnie lawenda.

Źródło: Zielony Umysł / Youtube

 

A pułapki na ślimaki? Czy warto je "zastawiać"?

Często spotykaną na forach internetowych metodą na ślimaki są pułapki, które przyciągają je i pozwalają na łatwe usunięcie. Wśród nich najczęściej wymienia się pułapki z piwem, ponieważ ślimaki bardzo lubią jego zapach. Wystarczy zakopać pojemnik z płynem na poziomie ziemi, aby ślimaki wpadły do środka i utopiły się. Należy regularnie wymieniać piwo i usuwać złapane ślimaki.

Uwaga! Metoda ustawiania pułapek w ogrodzie ma jednak minusy. Zapachy wabików (piwa, owoców) na ślimaki mogą sprawić, że zamiast pozbyć się problemu, w naszym ogrodzie pojawi się jeszcze więcej szkodników!

Środki chemiczne do ochrony roślin ozdobnych – gdy ślimakogedon wyrywa się spod kontroli

Jeśli naturalne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a plaga osiąga rozmiary swoistego "ślimakogedonu", można sięgnąć po środki chemiczne. Należy jednak pamiętać, aby stosować je ostrożnie i zgodnie z zaleceniami producenta, aby nie zaszkodzić roślinom i innym pożytecznym organizmom w ogrodzie.

  • Preparaty na bazie fosforanu żelaza – Preparaty zawierające fosforan żelaza są skuteczne w zwalczaniu ślimaków, a jednocześnie bezpieczne dla innych zwierząt i środowiska. Działają poprzez powodowanie, że ślimaki przestają jeść i umierają z głodu. Preparaty te można stosować wokół roślin, aby zapobiec atakom ślimaków.
  • Środki chemiczne – Na rynku dostępne są również środki chemiczne, które zawierają substancje odstraszające ślimaki. Przykładem może być metaldehyd, który jest skuteczny, ale należy go stosować ostrożnie, ponieważ może być szkodliwy dla innych zwierząt, w tym dla psów i kotów. Dlatego zawsze należy dokładnie czytać etykiety i stosować się do zaleceń producenta.

Postaw na bioróżnorodność i korzystaj z pomocy naturalnych wrogów ślimaków

W przyrodzie istnieje wiele organizmów, które mogą pomóc w naturalnym ograniczeniu liczby ślimaków w ogrodzie. Możesz spróbować przyciągnąć te organizmy do swojego ogrodu, tworząc dla nich odpowiednie warunki. Do naturalnych wrogów ślimaków należą m.in. jeże, ptaki i niektóre gady.

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie to wyzwanie, które wymaga cierpliwości i systematyczności. Dzięki zastosowaniu powyższych metod możesz skutecznie chronić swoją bergenie przed tymi uciążliwymi szkodnikami. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest regularna pielęgnacja ogrodu oraz stosowanie kombinacji różnych metod ochrony.

 

Zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska

Autor
Liście bergenii w dziury? Zjadają je ślimaki! Oto, co musisz zrobić
Liście bergenii w dziury? Zjadają je ślimaki! Oto, co musisz zrobić
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl