Logo
Logo

Weź ten popularny produkt i zrób barierę na ślimaki. Mięczaki się nie prześlizgną

Ślimaki w ogrodzie to prawdziwe utrapienie. Te żarłoczne stworzenia mogą zniszczyć nasze ulubione rośliny – ozdobne i użytkowe, w mgnieniu oka. Właściciele ogrodów często szukają metod, aby chronić swoje rośliny przed tymi nieproszonymi gośćmi. Okazuje się, że jedno z rozwiązań może być tuż pod naszym nosem – popularny produkt, który z łatwością kupisz w centrum ogrodniczym, a który niemal na pewno stosujesz już w ogrodzie na inne sposoby. Sprawdź, cóż to takiego oraz poznaj popularne, naturalne metody ochrony roślin przed ślimakami.

Dlaczego ślimaki są problemem?

Ślimaki są jednym z najczęstszych szkodników ogrodowych. Żywią się liśćmi, kwiatami, a nawet korzeniami roślin, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń i spadku plonów. Szczególnie aktywne są w wilgotnych warunkach, co oznacza, że po deszczowym dniu mogą pojawić się w dużych ilościach. Aby chronić nasze rośliny przed tymi nieproszonymi gośćmi, warto wykorzystać naturalne metody, które są bezpieczne dla środowiska i skuteczne w działaniu.

Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie
Przeczytaj także
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie

Produkt, który masz na wyciągnięcie ręki

Tajemniczym produktem, który może nam pomóc chronić rośliny przed ślimaczym głodem jest... kora do ściółkowania! Kora, często używana w ogrodach do mulczowania, nie tylko pomaga utrzymać wilgoć w glebie i kontrolować chwasty, ale także może stanowić barierę przeciwko ślimakom.

Kora do ściółkowania jest również łatwo dostępna w centrach ogrodniczych i sklepach internetowych. Można ją zakupić w różnych formach, od grubej, nieprzetworzonej kory sosnowej po drobniejszą, dekoracyjną korę, która doskonale komponuje się w ogrodzie. Wybierając korę, warto zwrócić uwagę na jej strukturę – im bardziej szorstka i grubsza, tym skuteczniejsza będzie jako bariera przeciwko ślimakom.

Jak działa kora do ściółkowania na ślimaki?

Kora, choć ma wiele zalet, nie jest jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań przeciwko ślimakom. Niemniej jednak może stanowić element większej strategii ochrony roślin.

Gruba warstwa kory może utrudniać ślimakom poruszanie się, szczególnie jeśli kora jest sucha i ma ostrą strukturę. Ślimaki preferują wilgotne, gładkie powierzchnie, więc poruszanie się po suchej, chropowatej korze może być dla nich nieprzyjemne.

Jak używać kory do ściółkowania?

Rozsyp równomiernie grubą warstwę kory wokół roślin, które chcesz chronić przed ślimakami, lub utwórz z niej pas otaczający dany teren. Na forach internetowych ogrodnicy dzielą się spostrzeżeniami, że najskuteczniej działa warstwa kory, która ma co najmniej 5-7 cm grubości.

Kora może z czasem być zmywana przez deszcz, lub przesuwać się z innych powodów. Regularnie sprawdzaj stan bariery i odnawiaj ją, dosypując nową korę tam, gdzie jest to konieczne. Sprawdzaj barierę co kilka tygodni, szczególnie po deszczowych okresach, aby zapewnić jej skuteczność.

Dodatkowe porady

  1. Kombinacja metod: Tworzenie bariery przeciw ślimakom z kory, warto łączyć z innymi, naturalnymi sposobami na ograniczanie ich poruszania się (o tym w kolejnym akapicie).
  2. Odpowiednie podlewanie: Ślimaki uwielbiają wilgoć, dlatego warto podlewać rośliny rano, aby gleba miała czas wyschnąć przed wieczorem, kiedy ślimaki są najbardziej aktywne.
  3. Przycinanie i porządkowanie: Regularne przycinanie roślin i usuwanie chwastów zmniejsza liczbę kryjówek dla ślimaków, co może ograniczyć ich populację w ogrodzie.

Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
Przeczytaj także
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty

Inne naturalne metody ochrony przed ślimakami

Istnieją różne naturalne sposoby na ochronę roślin przed ślimakami przez tworzenie barier. Stosowanie "ogranicznika" z kory warto więc łączyć z:

  1. Fusy z kawy: Fusy z kawy tworzą ziarnistą barierę i zawierają kofeinę, która odstrasza ślimaki. Po prostu rozsyp fusy wokół roślin, które chcesz chronić.
  2. Miedziane taśmy: Miedziane taśmy tworzą barierę, której ślimaki nie chcą przekraczać z powodu nieprzyjemnego wrażenia wywołanego kontaktem z miedzią. Przyklej taśmy wokół donic, grządek lub bezpośrednio na ziemi.
  3. Skorupki jajek: Rozdrobnione skorupki jajek tworzą ostrą, nieprzyjemną dla ślimaków barierę. Dodatkowo wzbogacają glebę w wapń. Rozsyp skorupki wokół roślin.
  4. Popiół drzewny: Popiół z kominka lub grilla działa podobnie do fusów z kawy – jego ziarnista struktura utrudnia ślimakom poruszanie się, a zawartość soli dodatkowo je odstrasza. Rozsyp popiół wokół roślin, które chcesz chronić.

Zdjęcie tytułowe: Ezume Images, larisikstefania/ AdobeStock

Autor
Weź ten popularny produkt i zrób barierę na ślimaki. Mięczaki się nie prześlizgną
Weź ten popularny produkt i zrób barierę na ślimaki. Mięczaki się nie prześlizgną
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy