Logo
Logo

Letnie nawożenie tui. Nie przekraczaj tego terminu, bo nie przetrwają zimy!

Lato to czas, kiedy nasze ogrody bujnie się zielenią, a tuje, które są jednymi z najczęściej spotykanych roślin w polskich ogrodach, wymagają szczególnej uwagi. Aby nasze żywotniki przetrwały zimę i nadal cieszyły oczy intensywną zielenią, kluczowe jest odpowiednie nawożenie w lipcu. Ale uwaga, przekroczenie pewnych terminów może mieć fatalne skutki! W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo zadbać o tuje latem, aby były zdrowe i piękne przez cały rok.

Letnie nawożenie tui – kiedy jest najlepszy czas?

Lato, a konkretnie lipiec, to idealny czas na nawożenie tui, ale należy to zrobić w pierwszej połowie miesiąca. Dlaczego? Lipiec to okres intensywnego wzrostu żywotników, a nawozy wspierają ich system korzeniowy, co jest kluczowe dla pobierania wody i składników odżywczych. Pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć tego terminu – późniejsze nawożenie azotem może sprawić, że gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą, co narazi je na przemarznięcie.

Jaki nawóz stosować w lipcu?

Tuje lubią niemal każdy rodzaj nawozu – od gotowych mieszanek mineralnych dostępnych w sklepach, po rozwiązania z nawozami organicznymi. Jeśli nie zapomnimy o ich letnim odżywieniu, rośliny te odwdzięczają się piękną zielenią i zdrowiem.

Nawożenie mineralne w lecie – o czym trzeba pamiętać?

Wybór odpowiedniego nawozu to podstawa. W lipcu najlepiej stosować nawozy z wysoką zawartością azotu, ale tylko do połowy miesiąca. Jak już zaznaczono wyżej, azot wspiera intensywny wzrost, ale stosowany zbyt późno może osłabić roślinę przed zimą. Poza azotem, warto zwrócić uwagę na nawozy zawierające magnez, który zapobiega żółknięciu i obumieraniu gałązek, oraz krzem, który uodparnia tuje na suszę.

 

W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele wieloskładnikowych nawozów mineralnych dedykowanych żywotnikom. Upewnij się, że wybrana odżywka zawiera azot, krzem i magnez oraz że można ją stosować latem. Pamiętaj także o zalecanym przez producenta dawkowaniu, aby nie doprowadzić do zasolenia gleby.

Organiczne nawozy dla zdrowych tui

Jeśli preferujesz naturalne metody, nawozy organiczne będą idealnym rozwiązaniem. Biohumus, kompost czy obornik to doskonałe źródła składników odżywczych, które jednocześnie poprawiają strukturę gleby. Dzięki temu rośliny łatwiej wchłaniają substancje odżywcze. Nawóz organiczny najlepiej dostarczać żywotnikom co najmniej raz w sezonie.

Mikoryzy – sekret zdrowych tui

Szczepionki mikoryzowe to kolejny sposób na zapewnienie tui zdrowia i pięknego wyglądu. Mikoryzy to grzyby, które współpracują z korzeniami roślin, zwiększając ich zdolność do pobierania wody i składników odżywczych. Dzięki nim system korzeniowy się rozrasta, a tuje są bardziej odporne na stres, taki jak susza, zalanie czy zasolenie. Mikoryzy stosuje się tylko raz, podczas sadzenia lub przesadzania, ale można je również dostarczyć później, wykopując dołek w pobliżu korzeni.

Nawóz Do Tui i Cyprysów, Sumin
Specjalny nawóz dla tui (i innych iglaków)
Odpowiednio dobrane formy azotu i fosforu oraz szybko przyswajalny magnez decydują o prawidłowym, rozłożonym w czasie działaniu nawozu i skutecznym pobieraniu składników pokarmowych przez rośliny w czasie lata.
Kup nawóz do nawożenia tui w lipcu w naszym sklepie
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Jak prawidłowo nawozić tuje?

Nawozienie tui to nie tylko wybór odpowiedniego produktu, ale także prawidłowa technika aplikacji. Wykonuje je się tak samo we wszystkich porach roku, w których chcemy odżywić nasze rośliny. Nawozy najlepiej rozprowadzać wokół rośliny, unikając bezpośredniego kontaktu z jej pniem. Następnie należy obficie podlać roślinę, co pomoże nawozowi wniknąć głęboko w glebę i dotrzeć do korzeni.

Podlewanie żywotników jest niezwykle ważne zwłaszcza w okresach suszy, które są częste latem. Wymagają regularnego nawadniania, aby przetrwać letnie upały i być w dobrej kondycji przed zimą. Warto również pamiętać o mulczowaniu, które pomoże utrzymać wilgoć w glebie i zabezpieczy korzenie przed ekstremalnymi temperaturami.


Zdjęcie tytułowe: maciejr23, mashiki / AdobeStock

Autor
Letnie nawożenie tui. Nie przekraczaj tego terminu, bo nie przetrwają zimy!
Letnie nawożenie tui. Nie przekraczaj tego terminu, bo nie przetrwają zimy!
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl