Logo
Logo

Czym podsypać tuje, żeby szybko rosły i nie brązowiały?

Brązowienie i żółknięcie tuj często sygnalizuje problem z niewłaściwym odżywianiem lub jego brakiem. Aby uniknąć tych problemów i zapewnić roślinom szybki wzrost oraz zdrowy, piękny wygląd na lata, kluczowa jest regularne podsypywanie tui odpowiednimi nawozami, które dostarczą im optymalne dawek składników pokarmowych. Odkryj, czym najlepiej podsypać tuje, zapoznaj się z harmonogramem nawożenia oraz zasadami stosowania odpowiednich nawozów. Przedstawiamy również wyselekcjonowane produkty do pielęgnacji tui, które możesz znaleźć w naszym sklepie – wszystko po to, by Twoje tuje były zdrowe i piękne przez cały rok.

Dlaczego nawożenie tuj jest tak ważne?

Tuje są roślinami o stosunkowo niewielkich wymaganiach, jednak, aby mogły prawidłowo się rozwijać, potrzebują odpowiedniego nawożenia, szczególnie gdy są intensywnie przycinane. Regularne dostarczanie składników pokarmowych pozwala tuje tworzyć bujną masę młodych pędów i intensywnie wybarwione ulistnienie. To nie tylko kwestia estetyki – zdrowe, dobrze odżywione tuje są również bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Jakie składniki pokarmowe są niezbędne dla tuj?

Aby tuje rozwijały się zdrowo, potrzebują zarówno makro- jak i mikroelementów. Azot (N), potas (K), fosfor (P), magnez (Mg) oraz żelazo (Fe) są szczególnie ważne. Niedobór tych składników może prowadzić do wolniejszego wzrostu, słabego wybarwienia igieł oraz większej podatności na choroby. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią równowagę tych elementów, szczególnie w kontekście zmieniających się potrzeb roślin w różnych porach roku.

Zarówno nadmiar, jak i niedobór nawożenia negatywnie wpływają na wygląd i kondycję tui. Niewystarczająca ilość azotu powoduje, że rośliny rosną rzadko i słabo. Z kolei nadmiar tego składnika może sprawić, że tuje źle znoszą zimę i są bardziej narażone na choroby oraz szkodniki. Brak potasu i fosforu zwiększa wrażliwość tui na susze, zarówno letnie, jak i zimowe, co objawia się ich zwiędniętym wyglądem, a nawet zasychaniem. Niedostatek magnezu w glebie sprawia, że liście tui tracą intensywność koloru, stając się wyblakłe – jest to szczególnie widoczne po długotrwałych suszach czy intensywnych opadach.

Czasami w glebie znajduje się wystarczająca ilość składników odżywczych, jednak są one słabo przyswajalne dla korzeni, co może wynikać z nieodpowiedniego pH gleby (idealne dla tui to pH 5,5-7,2). Wzajemne oddziaływanie makro- i mikroelementów jest istotne, dlatego ważne jest przestrzeganie zaleceń producentów nawozów odnośnie dawkowania i częstotliwości ich stosowania.

Jakie nawozy wybrać dla tuj?

Do podsypywania tuj możliwe jest wykorzystanie nawozów jednoskładnikowych, takich jak saletra amonowa czy siarczan potasu. Stosowanie tych produktów wymaga jednak zaawansowanej wiedzy na temat dawkowania, ponieważ ich niewłaściwe użycie może nie dostarczyć tujom wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Dlatego dla tuj najlepiej sprawdzają się nawozy dedykowane – t.j. specjalne nawozy do tui. Są to nawozy wieloskładniowe, zawierające zbilansowane dawki makro- i mikroelementów w proporcjach idealnie dopasowanych do potrzeb tuj.

W okresie wiosenno-letnim, kiedy tuje intensywnie rosną, powinny otrzymywać nawozy bogate w azot, który jest kluczowy dla tworzenia ulistnienia. Oprócz azotu, powinny zawierać również specjalnie dobrane dla tuj zestawy makro- i mikroelementów. Szczególnie istotnym składnikiem jest magnez, którego braki mogą prowadzić do żółknięcia i zamierania gałązek tuj.

Jesienią natomiast zalecane jest stosowanie nawozów z większą zawartością fosforu i potasu, które wspomagają przygotowanie roślin do zimy i lepsze znoszenie niskich temperatur. Odpowiednie produkty można znaleźć zarówno w formie granulatów, jak i płynów czy kryształków, z czego właśnie te pierwsze są najpopularniejsze. 

Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Przeczytaj także
Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji

Dlaczego granulowane nawozy do tui są najpopularniejsze?

Granulowane nawozy do tuj oferują szereg zalet, które sprawiają, że są one popularnym wyborem wśród ogrodników.

  • Po pierwsze, są one łatwe w dozowaniu i aplikacji, co pozwala na precyzyjne dostarczanie składników odżywczych bezpośrednio do gleby wokół roślin.
  • Po drugie, ich działanie jest długotrwałe – składniki pokarmowe uwalniają się stopniowo, co zapewnia równomierne odżywianie tuj przez dłuższy czas.
  • Ponadto, granulaty minimalizują ryzyko przypalenia korzeni, co jest kluczowe dla młodych i wrażliwych roślin.

Dzięki tym właściwościom granulowane nawozy są efektywnym i wygodnym rozwiązaniem do pielęgnacji tuj.

Polecane produkty

Zalecane są takie produkty jak Nawóz granulowany do tui czy Nawóz granulowany do iglaków. W przypadku tuj o słabym wybarwieniu, można alternatywnie użyć Nawozu do iglaków przeciwko brązowieniu igieł lub Nawozu do iglaków wzmacniającego wybarwienie igieł. Warty polecenia jest także Nawóz Zadbane Iglaki z mączką bazaltową, który zawiera krzemionkę pochodzącą z zmielonej skały bazaltowej, zwiększając odporność tuj na choroby grzybowe i szkodniki.

Od sierpnia warto już zacząć przygotowywać tuje do zimy, stosując takie preparaty jak Nawóz granulowany jesienny do iglaków i tui oraz Nawóz granulowany jesienny do roślin ozdobnych Przygotowanie do zimy.

Podsypywanie tuj nawozami mineralnymi przeprowadza się raz w miesiącu, zaczynając od marca aż do połowy lipca, przy czym w tym czasie stosuje się nawozy zawierające azot. Od sierpnia do października należy przejść na nawozy jesienne, przy zachowaniu tej samej częstotliwości nawożenia, czyli raz w miesiącu.

Nadmierne i zbyt częste używanie nawozów mineralnych może prowadzić do zasolenia gleby, co utrudnia tuje wchłanianie niezbędnych składników pokarmowych, osłabiając rośliny i zwiększając ich wrażliwość na choroby. Z tego powodu, co najmniej raz w sezonie, warto uzupełnić nawożenie o produkty organiczne, takie jak kompost czy obornik. Nawozy organiczne nie tylko poprawiają strukturę gleby i wzbogacają ją w składniki łatwo przyswajalne oraz mikroorganizmy, ale również charakteryzują się tym, że nie prowadzą do przenawożenia roślin.

Jak podsypywać tuje?

  • Nawozy granulowane należy równomiernie rozsypać wokół tuj, używając ręki lub siewnika.
  • Po rozsypaniu zaleca się delikatne wmieszanie granulatów w górną warstwę gleby przy użyciu grabi, co zapobiega uszkodzeniu korzeni.
  • Po aplikacji nawozu, ważne jest, aby odpowiednio podlać tuje, aby wspomóc wchłanianie składników odżywczych.
  • Jeśli rozsypiesz nawóz tuż przed deszczem, naturalne opady mogą zastąpić konieczność dodatkowego podlewania.

 Zdjęcie tytułowe: qwartm, encierro / AdobeStock

Autor
Czym podsypać tuje, żeby szybko rosły i nie brązowiały?
Czym podsypać tuje, żeby szybko rosły i nie brązowiały?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Porady ogrodnicze
Tuje + WSZYSTKIE TAGI