Logo
Logo

Oprysk mocznikiem po zimie wspiera wzrost, zwalcza choroby i zwiększa plony owoców w sadzie

Jednym z pierwszych i najważniejszych kroków, które możemy podjąć dla dobra naszych drzew owocowych, jest wykonanie specjalnego opryskiwania. Ten kluczowy zabieg stymuluje wzrost liści i pędów, zapobiega chorobom grzybowym i może znacząco wpłynąć na plony oraz ogólną kondycję drzew. Czy jesteś gotowy, aby podjąć działania i zapewnić swojemu ogrodowemu sadowi najlepszy start w nowym sezonie? Odkryj sprawdzony sposób na stymulację wzrostu drzew owocowych i ich ochronę przed chorobami.

Zbliżająca się wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia, a ogrodnicy z niecierpliwością rozpoczynają sezonowe prace. Jednym z pierwszych i najważniejszych zabiegów, które można wykonać dla dobra naszych ogrodów, jest oprysk drzew owocowych. Mocznik, będący bogatym źródłem azotu, odgrywa kluczową rolę w rozwoju roślin, stymulując wzrost liści i pędów oraz zapobiegając chorobom grzybowym. Jego regularne stosowanie może znacząco wpłynąć na plony i ogólną kondycję drzew.

Po co stosować mocznik?

Mocznik jest ceniony w sadownictwie przede wszystkim za wysoką zawartość azotu, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju roślin. Azot wpływa na wzrost zielonej masy, co jest szczególnie ważne wczesną wiosną, kiedy rośliny potrzebują energii do rozpoczęcia nowego cyklu wegetacyjnego. Oprysk mocznikiem w okresie lutowo-marcowym, gdy gleba zaczyna rozmarzać się, a drzewa budzą się z zimowego snu, umożliwia roślinom korzystanie z azotu dokładnie wtedy, gdy jest to najbardziej potrzebne – podczas intensywnego okresu wiosennego wzrostu. 

Jednak opryskiwanie drzew mocznikiem to nie tylko sposób na dostarczenie im niezbędnych składników odżywczych, ale także skuteczny środek ochrony przed groźnymi chorobami grzybowymi. Gdy opadające liście zostaną opryskane mocznikiem, ich szybsze rozkładanie spowoduje eliminację patogenów chorobotwórczych, zwłaszcza tak groźnego dla jabłoni i gruszy, jak parch

Oprysk mocznikiem przed okresem kwitnienia drzew owocowych może także wesprzeć rozwój pąków i kwiatów, co z kolei przekłada się na lepszy plon. Warto zastosować ten zabieg, jeśli drzewo wydaje się potrzebować dodatkowych składników pokarmowych, zwłaszcza jeśli nawożenie doglebowe wczesną wiosną nie było wystarczające. 

Mocznik można również używać do ochrony wiśni i czereśni, szczególnie w walce z drobną plamistością liści drzew pestkowych. Ta choroba często prowadzi do całkowitej utraty liści na wiśniach i czereśniach jeszcze przed zbiorami owoców. Wiosenne opryski mocznikiem są skutecznym środkiem zarówno w zapobieganiu tej chorobie, jak i w jej zwalczaniu.

Opadłe liście i glebę można opryskiwać roztworem mocznika, by ograniczyć źródło infekcji pierwotnych. Do oprysków zaleca się stosowanie 5% roztworu mocznika, co oznacza rozpuszczenie 50g substancji w 1 litrze wody. Taka mieszanka jest bezpieczna dla większości drzew owocowych i zapewnia im odpowiednią dawkę azotu.

DZIAŁKOWIEC TV / YouTube


Jak i kiedy stosować oprysk mocznikiem?

Zabieg ten polega na rozpyleniu roztworu mocznika na powierzchni gleby wokół drzewa, dbając o to, by unikać bezpośredniego kontaktu z pniem drzewa.

Optymalny czas na wykonanie oprysku to wczesna wiosna, zaraz po tym, jak minie ryzyko przymrozków, a rośliny zaczną aktywnie rosnąć. Można również stosować mocznik jesienią, po zakończeniu zbiorów, opryskując opadłe liście. Wiosenny oprysk drzew mocznikiem jest mniej skuteczny niż jesienią, ale może być niezastąpiony w przypadku dużego zagrożenia parchem lub gdy zapomnieliśmy o oprysku jesienią.

Jakie drzewa owocowe można pryskać mocznikiem?

Mocznik jest uniwersalnym nawozem, który można stosować do większości drzew owocowych, w tym: jabłoni, grusz, czereśni, śliw, wiśni, brzoskwiń. Regularne stosowanie mocznika wspiera rozwój tych drzew, zwiększając ich odporność na choroby i poprawiając jakość oraz ilość plonów.

Jakie są korzyści opryskiwania mocznikiem

  1. Stymulacja wzrostu: Dzięki wysokiej zawartości azotu, mocznik znacząco wpływa na rozwój zielonej masy.
  2. Ochrona przed chorobami: Regularne opryski ograniczają ryzyko chorób grzybowych, które mogą zniszczyć plony.
  3. Lepsza kondycja drzew: Zdrowe, dobrze odżywione drzewa są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i szkodniki.
  4. Obfitsze plony: Zdrowe drzewa owocowe dają więcej owoców lepszej jakości.

Dzięki temu prostemu zabiegowi, Wasze drzewa owocowe będą zdrowsze, silniejsze i gotowe na nowy sezon wegetacyjny, obiecujący obfite i smaczne plony.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: 2207918, GerardaBeatriz / AdobeStock

Autor
Oprysk mocznikiem po zimie wspiera wzrost, zwalcza choroby i zwiększa plony owoców w sadzie
Oprysk mocznikiem po zimie wspiera wzrost, zwalcza choroby i zwiększa plony owoców w sadzie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl