Logo
Logo
24
Okazje

Dlaczego pomidory kwitną ale nie owocują? 5 powodów!

Pomidory to niezwykle smaczne i zdrowe warzywa, które są chętnie uprawiane w ogrodach i na balkonach. Ich uprawa wymaga szczególnej pielęgnacji, ale warto to zrobić, gdyż samodzielnie wyhodowane pomidory przynoszą wiele satysfakcji i są niezwykle smaczne. Zdarza się jednak, że pomidory mają kwiaty, ale nie zawiązują owoców. Dlaczego na pomidorach nie ma owoców? Co zrobić, gdy pomidor kwitnie, ale nie ma owoców?

 
Dzień z życia ogrodnika amatora / YouTube


5 powodów | Pomidory nie owocują bo...

nie ma owadów zapylających

Pomidory są samopylne (kwiaty zapylane są pyłkiem pochodzącym z pręcików tego samego kwiatu lub z kwiatów rosnących na tej samej roślinie), ale ogromną pomocą są trzmiele (dzięki swojej budowie, gęstemu owłosieniu i długiej aktywności w ciągu doby, skutecznie zapylają duże ilości kwiatów, przenosząc pyłek na powierzchni ciała), których liczba stale maleje, co powoduje problemy z brakiem zapylenia wielu roślin. Problem ten jest szczególnie nasilony uprawach pod osłonami oraz w dużych miastach oraz w okolicach, gdzie stosuje się dużo oprysków chemicznych. Kłopoty z zapyleniem występują również, gdy pomidory uprawiane są na balkonach na wyższych piętrach, do których trzmiele i inne owady zapylające nie docierają. Kwiaty można spróbować zapylić samodzielnie, potrząsając delikatnie krzakiem, aby pyłek opadł lub "pędzelkując" kwiaty przy pomocy delikatnych pędzli (np. do makijażu).

pyłek nie kiełkuje

Pyłek pomidorów jest dość wrażliwy na różne czynniki zewnętrzne, co może powodować brak kiełkowania. To oznacza, że nawet z zapylonych kwiatów nie powstaną owoce. Tak się może zdarzyć przy zbyt wysokich lub niskich temperaturach. Pyłek może nie zakiełkować w temperaturze poniżej 15 stopni i powyżej 27 stopni. Na chłód nic nie można poradzić, ale przy zbyt wysokich temperaturach i uprawie szklarniowej, należy pamiętać o regularnym wietrzeniu szklarni.

Preparat wabiący owady zapylające
Preparat wabiący owady zapylające
Atraktant dla pszczół - poprawia zapylenie kwiatów. Preparat do opryskiwania kwitnących roślin uprawnych w celu zwiększenia ich atrakcyjności dla owadów zapylających, głównie pszczoły miodnej. Stosowanie Biopolinu na kwiaty roślin uprawnych zwiększa intensywność oblotu owadów i w konsekwencji wpływa na efektywniejsze zapylanie. Prowadzi to do istotnego zwiększenia plonu i poprawy jego jakości.
KUP W NASZYM SKLEPIE

mają niewłaściwą wilgotność

Pomidory źle znoszą również nadmierną i niedostateczną wilgotność. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. W trakcie upałów trzeba pamiętać o częstym podlewaniu, nawet 2 razy dziennie. Pomidory najlepiej podlewać wczesnym rankiem, pamiętając, aby wodę wylewać bezpośrednio na podłoże, starając się nie moczyć liści. Zbyt duża wilgotność powietrza może występować w szklarniach i uprawie pod tunelem i powoduje sklejanie pyłku. Ponownie rozwiązaniem jest wietrzenie tuneli i szklarni. Dowiedz się, jak podlewać pomidory

są źle nawożone

Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie nawozów z dużą zawartością azotu przez całą wiosnę, a nawet podczas lata. Azot powoduje silny wzrost części zielonych rośliny, a więc krzaki będą rozrośnięte, ale owoce mogą się nie pojawić. Wystarczy zmienić preparat na specjalistyczny nawóz do pomidorów, który nie zawiera azotu, ale za to jest bogaty w fosfor i potas. Z nawozów z azotem należy zrezygnować, gdy rozpocznie się kwitnienie. Dowiedz się, jak nawozić pomidory

Nawóz poprawiający zawiązywanie pomidorów
Nawóz poprawiający zawiązywanie pomidorów
Betokson jest płynnym nawozem mikroelementowym do stosowania w uprawie pomidora, truskawki, porzeczki czarnej oraz wiśni. Nawóz poprawia zawiązywanie owoców oraz sprzyja prawidłowemu rozwojowi zawiązków. Efektem jego działania jest wzrost ilości i jakości plonu.
KUP W NASZYM SKLEPIE

nie mają obrywanych liści

Chcąc uzyskać ładne i obfite plony, warto również zadbać o to, aby roślina zbytnio się nie rozrastała. Po zawiązaniu owoców można rozpocząć obrywanie liście, dzięki czemu pomidory „skierują energię” w rozwój owoców, a nie dalszy rozrost. Należy pamiętać, aby obrywać 1 lub 2 liście dziennie, zwracając uwagę na te zlokalizowane najniżej i najwyżej krzaka. Usunięcie liści przy podłożu zmniejszy też rozwój chorób grzybowych. Natomiast oberwanie liści wierzchołków zapobiegnie dalszemu rozrostowi krzaków. Jednak roślina nie powinna być całkowicie ogołocona – na każdym krzaku powinno być co najmniej kilkanaście liści. Dowiedz się, jak przycinać pomidory

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Wolfgang Claussen / Pixabay

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu