Logo
Logo

Dlaczego pomidory wciąż są zielone? Przyczyny i rozwiązania

Pomidory to jedne z najchętniej uprawianych warzyw. Wynika to nie tylko z ich walorów smakowych i zdrowotnych, ale również z łatwej pielęgnacji i faktu, że z powodzeniem można je uprawiać w ogrodzie, tunelu foliowym, a nawet na balkonie. Zdarza się jednak, że pomidory długo pozostają zielone lub nie nabierają czerwonego koloru w ogóle. Z czego to wynika? Co zrobić, gdy pomidory nie dojrzewają?

Spis treści
Czynniki wpływające na kolor pomidorów Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów? Nawozy wspomagające rozwój pomidorów Jak sprawić, by zerwane pomidory stały się czerwone?

Dlaczego pomidory nie dojrzewają?

Dojrzewanie pomidorów odbywa się w dwóch etapach: pierwszy obejmuje wzrost i powiększenie masy, a drugi zmianę barwy. Niestety istnieje wiele czynników, które mogą zaburzyć ten proces i sprawić, że pomidory nie będą dojrzewać.

Na część przyczyn nie ma się wpływu np. na pogodę. Deszczowa wiosna i lato oraz mała ilość światła słonecznego mogą sprawić, że pomidory nie dojrzeją. Dlatego dobrze jest od razu na etapie sadzenia roślin zaplanować miejsce tak, aby pomidory miały dostęp do dużej ilości światła.

Równie ważne są odpowiednie warunki uprawy: właściwe podłoże, regularne podlewanie i nawozy do pomidorów, które dostarczą wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Częstym błędem jest również dostarczanie roślinom zbyt dużych dawek azotu, a zbyt małych potasu i magnezu.

Specjalne nawozy mineralne w postaci kryształków. Dla pięknego, zdrowego i bujnego ogrodu
Przeczytaj także
Specjalne nawozy mineralne w postaci kryształków. Dla pięknego, zdrowego i bujnego ogrodu

ogrodnik news tv / YouTubeDziałka I Ogród Naszą Pasją / YouTube


Sposoby na przyspieszenie dojrzewania pomidorów

Dobrym sposobem na szybsze dojrzewanie pomidorów jest obrywanie liści. Należy usuwać 1 lub 2 liście dziennie, pamiętając, aby na roślinie zostało co najmniej kilkanaście listków, w tym przynajmniej 3 na wierzchołku rośliny. Dzięki temu roślina nie będzie tak bujnie rosła, a owoce szybciej dojrzeją.

Warto również delikatnie obracać owoce w stronę słońca, a promienie sprawią, że pomidory szybciej dojrzeją. Częstym problemem jest właśnie fakt, że owoce po jednej stronie zabarwiają się na czerwono, a po drugiej pozostają zielone.

Warto również nie dopuszczać do tego, aby pomidory zbyt obficie owocowały, gdyż plony, chociaż liczne to będą niewielkie, słabe, mniej smaczne i trudniej będzie sprawić, że pomidor dojrzeje. Dlatego niektórzy ogrodnicy usuwają część kwiatów, aby na roślinie było mniej, ale za to lepszych jakościowo pomidorów.

nawóz poprawiający zawiązywanie owoców pomidorów
Nawóz poprawiający zawiązywanie pomidorów
Betokson jest płynnym nawozem mikroelementowym do stosowania w uprawie pomidora, truskawki, porzeczki czarnej oraz wiśni. Nawóz poprawia zawiązywanie owoców oraz sprzyja prawidłowemu rozwojowi zawiązków. Efektem jego działania jest wzrost ilości i jakości plonu.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Co zrobić, aby niedojrzałe pomidory zrobiły się czerwone po zerwaniu?

Pomidory są jednymi z niewielu owoców, które mogą dojrzeć już po zerwaniu. Dlatego, jeśli przez długi czas się one nie przebarwiły właściwie, to można je zerwać i zapewnić warunki, które zapewnią dojrzewanie. Można to zrobić poprzez:
• ułożenie kilku pomidorów w towarzystwie dojrzałego jabłka lub banana;
• ułożenie dojrzałych i niedojrzałych pomidorów razem;
• umieszczenie pomidorów w kartonowym pudełku wyłożonym gazetą. Jeśli zależy nam, aby pomidory szybko dojrzały, to należy wsadzić dwa owoce do papierowej torby, dołożyć do nich mocno dojrzałe jabłko i szczelnie zamknąć torbę. Po kilku godzinach pomidory powinny być czerwone i smakowite.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Alexei_other / Pixabay

Autor
Dlaczego pomidory wciąż są zielone? Przyczyny i rozwiązania
Dlaczego pomidory wciąż są zielone? Przyczyny i rozwiązania
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny