Logo
Logo

Ziemia do ogórków | Jaką wybrać i gdzie kupić?

Ogórki to pnącza, które daje smaczne i wartościowe owoce. Ich wysiew w ogrodzie można zacząć tuż przed zimnymi ogrodnikami lub bezpośrednio po, gdy ryzyko przymrozków będzie niewielkie. Odpowiednie podłoże oraz dobry nawóz to klucz do sukcesu i obfitych zbiorów. W sklepach ogrodniczych można dostać gotowe podłoża do tych roślin, ale trzeba pamiętać o tym by miały one odpowiednie właściwości, dedykowane dla konkretnych gatunków. Jakie zatem podłoże będzie najlepsze do ogórków gruntowych?

Spis treści
Jaką ziemię do ogórków wybierać? Czym powinna się charakteryzować? Najważniejsze cechy ziemi do ogórków? Gdzie ją kupować?

Jaką ziemię do ogórków wybierać? Czym powinna się charakteryzować?

Ogórki są roślinami ciepłolubnymi, które mają wysokie wymagania względem nasłoneczniania jak również względem podłoża.

Podłoże dla ogórków powinno być półprzepuszczalne, ale zarazem dobrze magazynujące wodę. Rośliny te dobrze reagują na domieszkę hydrożelu lub keramzytu w ziemi. Dzięki temu unikniemy przelania, które jest największym wrogiem ogórków, gdzie nienawidzą one stać w wodzie.

Te jednoroczne rośliny powinno sadzić się w żyznej ziemi – najlepiej wzbogaconej kompostem lub obornikiem, który przeleżał w pryzmie przez sezon. Potem można już działać z podłożem, które jest bogate w próchnicę oraz o odczynie zasadowym.

Nasiona ogórków powinny być wysiewane już bezpośrednio w gruncie na docelowym stanowisku w naszym ogrodzie. Można jednak zaryzykować i zrobić rozsadę. Jednak trzeba to robić bardzo ostrożnie, gdyż ogórki nie lubią przesadzania. Podłoże, w którym będą bytować rozsady powinno być zasilone próchnicą oraz piaskiem lub perlitem by było ono półpuszczalne.

Najważniejsze cechy ziemi do ogórków? Gdzie ją kupować?

Jak już wcześniej wspomniano – główną właściwością ziemi przeznaczonej pod wysiew lub rozsadę ogórków gruntowych powinna być jej zasadowość. W przypadku za wysokiego Ph ziemi, jesienią można przeprowadzić zabieg wapnowania podłoża. Dzięki temu, cząsteczki wapna mają możliwość dotarcia do głębszych warstw gleby i zadziałać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Tak przygotowana ziemia w nasłonecznionym stanowisku to idealne miejsce do ich prawidłowego wzrostu.

Przed siewem lub sadzeniem dobrze jest zasilić stanowisko kompostem, który wzbogaci grządkę w dodatkowe składniki odżywcze. Dzięki temu już od samego początku będziemy mogli cieszyć się zdrową rośliną, która pod naszą opieką będzie się prawidłowo rozwijać.

Jeśli nie jesteśmy pewni jakości ziemi, którą mamy w ogrodzie lub na działce, możemy po prostu kupić gotowe podłoże dedykowane wysiewowi ogórków.

Ziemia Do Siewu i Pikowania
Ziemia Do Siewu i Pikowania – 20 l
Specjalnie przygotowane podłoże do wysiewów i pikowania. Jest przystosowana do wysiewania wszystkich nasion warzyw i kwiatów.
Zobacz dostępność w naszym sklepie

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Ziemia Do Ziół i Warzyw, Natural+
Ziemia Do Ziół i Warzyw, Natural+ – 20 l
Gotowe podłoże do ziół i warzyw Natural+ to produkt powstały na bazie torfu. Stanowi idealne podłoże do uprawy ogórków oraz innych warzyw i ziół w ogrodzie.
Zobacz dostępność w naszym sklepie

Gotowe podłoże to gwarancja jakości oraz pewność, że ich struktura jest odpowiednia do naszych celów ogrodniczych. Dzięki temu zapewnimy sadzonkom odpowiednią przestrzeń na rozwój korzeni oraz części naziemnej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Kelly Neil / Unsplash 

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Ziemia do ogórków | Jaką wybrać i gdzie kupić?
Ziemia do ogórków | Jaką wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl