Jaką ziemię do ogórków wybierać? Czym powinna się charakteryzować?
Ogórki są roślinami ciepłolubnymi, które mają wysokie wymagania względem nasłoneczniania jak również względem podłoża.
Podłoże dla ogórków powinno być półprzepuszczalne, ale zarazem dobrze magazynujące wodę. Rośliny te dobrze reagują na domieszkę hydrożelu lub keramzytu w ziemi. Dzięki temu unikniemy przelania, które jest największym wrogiem ogórków, gdzie nienawidzą one stać w wodzie.
Te jednoroczne rośliny powinno sadzić się w żyznej ziemi – najlepiej wzbogaconej kompostem lub obornikiem, który przeleżał w pryzmie przez sezon. Potem można już działać z podłożem, które jest bogate w próchnicę oraz o odczynie zasadowym.
Nasiona ogórków powinny być wysiewane już bezpośrednio w gruncie na docelowym stanowisku w naszym ogrodzie. Można jednak zaryzykować i zrobić rozsadę. Jednak trzeba to robić bardzo ostrożnie, gdyż ogórki nie lubią przesadzania. Podłoże, w którym będą bytować rozsady powinno być zasilone próchnicą oraz piaskiem lub perlitem by było ono półpuszczalne.
Najważniejsze cechy ziemi do ogórków? Gdzie ją kupować?
Jak już wcześniej wspomniano – główną właściwością ziemi przeznaczonej pod wysiew lub rozsadę ogórków gruntowych powinna być jej zasadowość. W przypadku za wysokiego Ph ziemi, jesienią można przeprowadzić zabieg wapnowania podłoża. Dzięki temu, cząsteczki wapna mają możliwość dotarcia do głębszych warstw gleby i zadziałać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Tak przygotowana ziemia w nasłonecznionym stanowisku to idealne miejsce do ich prawidłowego wzrostu.
Przed siewem lub sadzeniem dobrze jest zasilić stanowisko kompostem, który wzbogaci grządkę w dodatkowe składniki odżywcze. Dzięki temu już od samego początku będziemy mogli cieszyć się zdrową rośliną, która pod naszą opieką będzie się prawidłowo rozwijać.
Jeśli nie jesteśmy pewni jakości ziemi, którą mamy w ogrodzie lub na działce, możemy po prostu kupić gotowe podłoże dedykowane wysiewowi ogórków.
Gotowe podłoże to gwarancja jakości oraz pewność, że ich struktura jest odpowiednia do naszych celów ogrodniczych. Dzięki temu zapewnimy sadzonkom odpowiednią przestrzeń na rozwój korzeni oraz części naziemnej.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Kelly Neil / Unsplash
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!