Ogród z białymi kwiatami

Działka 30x50 m, położona w jednej z podwarszawskich miejscowości. Północno-zachodnią długość terenu porastają sosny i klony pospolite. W północno-zachodnim narożniku działki znajduje się niewielkie wzniesienie. Pani domu uwielbia biel i chce, by w całym ogrodzie dominowała ta właśnie barwa.

Posłuchaj
00:00
15

Projekt ogrodu z białymi kwiatami

Założenia: Działka 30x50 m, położona w jednej z podwarszawskich miejscowości. Północno-zachodnią długość terenu porastają sosny i klony pospolite. W północno-zachodnim narożniku działki znajduje się niewielkie wzniesienie. Pani domu uwielbia biel i chce, by w całym ogrodzie dominowała ta właśnie barwa.

Posadowienie budynku mieszkalnego w naturalny sposób podzieliło działkę na dwie odrębne części - jedna z nich przeznaczona została na ogród użytkowy, zaś druga to rejon wypoczynkowy. W ogrodzie użytkowym przewidziane zostało miejsce pod grządki warzywne (E), osłonięte od reszty trenu szpalerem porzeczek skalnych (11) oraz mały sad, którego reprezentantem będzie jabłoń (12).

Zgodnie z preferencjami właścicieli, na większości obszaru zaproponowano rośliny o białej barwie kwiatów. Przy tarasie (C) posadzona została przepięknie kwitnąca glicynia (24) - jej białe, 40-centymetrowe, zwisające kwiatostany, zachwycać będą zarówno wyglądem, jak i zapachem. Fantazyjnymi kwiatami wyróżnia się także powojnik alpejski (21), który będzie wspinał się po posadzonej obok kosodrzewinie (20).

Lustro oczka wodnego (D) podkreślone zostało rzędem tawuł (9) o malowniczo przewieszających się pędach. Już w kwietniu śnieżnobiałe kwiaty całkowicie pokryją roślinę, jeszcze przed rozwojem liści.

Jaśminowiec wonny Tawuła japońska
Jaśminowiec wonny. Tawuła japońska.


W celu uniknięcia monotonii bieli w ogrodzie, wprowadzona została grupa jarząbów (30), którą posadzono na tle istniejących sosen. Wiosną będzie wyróżniała się białymi kwiatostanami, ale jesienią wyeksponuje dekoracyjne, czerwone owoce. Grupa istniejących sosen (2) porastająca wzniesienie została dodatkowo wyeksponowana poprzez wykonanie przed nią linii drewnianej palisady (H).

Bezpośrednio przy wjeździe na posesję posadzony został jaśminowiec (15). Swym intensywnym, intrygującym zapachem będzie w szczególny sposób zwracał na siebie uwagę. Wejście do budynku podkreślą rzędy różaneczników (16, 17) oraz ciemnozielonego cisa (18) o wyprostowanym pokroju.

Legenda:
A. Dom
B. Podjazd
C. Taras
D. Oczko wodne
E. Ogródek warzywny
F. Śmietnik
G. Garaż
H. Drewniana palisada

Obserwuj
Autor
Architekci i projektanci krajobrazu Architekci i projektanci krajobrazu

Profesjonalni architekci krajobrazu dzielą się swoimi projektami, ich realizacją i aranżacją.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści