Różanecznik ostrokończysty Rhododendron mucronulatum

Różanecznik ostrokończysty Rhododendron mucronulatum
Różanecznik ostrokończysty (Rhododendron mucronulatum) | To roślina, która zachwyca intensywnie różowymi kwiatami pojawiającymi się już pod koniec zimy. Idealnie sprawdza się w zacisznych, półcienistych ogrodach, gdzie dzięki ściółkowaniu i regularnemu podlewaniu może pięknie rosnąć nawet w trudniejszych warunkach. Jest odporny na mróz, jednak wczesne przymrozki mogą zaszkodzić jego kwiatom. To doskonały wybór do wrzosowisk, ogrodów japońskich i leśnych, gdzie stanowi piękny kontrast dla iglastych krzewów.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: torfowa, przepuszczalna, każda ogrodowa, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe
Kwiaty: duże, dzwonkowate
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Pokrój: rozłożysty, krzaczkowaty
Wysokość: 1,5-2 m
Okres kwitnienia: II, III
Trwałość liści: półzimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: pod koronami drzew, roślina dekoracyjna, ogrody przydomowe, skalniaki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Różanecznik ostrokończysty (Rhododendron mucronulatum) to krzew z rodziny wrzosowatych. Naturalnie występuje w Mongolii, Chinach i na Syberii, gdzie zasiedla obrzeża lasów i polany, ale jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Wygląd różanecznika ostrokończystego

Różanecznik ostrokończysty może dorastać do ok. 1,5-2 m wys, rozrastając się przy tym na boki. Krzew tworzy liczne, mocno rozgałęzione pędy i rozwija półzimozielone, skórzaste, eliptyczne, ciemnozielone i nagie z wierzchu oraz jaśniejsze i rdzawo owłosione od spodu, calobrzegie, ostro zakończone liście, skupione głównie w górnych częściach pędów. Jesienią część liści opada, a te które pozostają, zwijają się na brzegach. Młode liście pojawiają się wiosną po rozwinięciu kwiatów.

Różanecznik ostrokończysty kwitnie bardzo wcześnie, bo nawet już pod koniec lutego lub na początku marca. Rozwija dość duże, dzwonkowate, rozłożyste, pięciopłatkowe, różowe kwiaty z delikatnym wzorem na górnym płatku i wyrastającymi z wnętrza korony długimi, różowymi, wywiniętymi lekko do góry pręcikami. Charakterystyczne dla gatunku jest to, że kwiaty rozwijają się na szczytach bezlistnych jeszcze pędów pojedynczo lub są zebrane po kilka w luźne, groniaste kwiatostany.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Krzew rozwija zwarty system korzeniowy i korzeni się płytko, dlatego jest wrażliwy na suszę.

Wymagania i uprawa różanecznika ostrokończystego

Różanecznik ostrokończysty w uprawie preferuje półcieniste, osłonięte od wiatru stanowiska i żyzne, próchniczne, stale lekko wilgotne podłoża o kwaśnym odczynie pH. Ponieważ jest wrażliwy na suszę, podłoże wokół niego warto ściółkować grubą warstwą kory, która zapobiega nadmiernemu wysychaniu gleby, a także rozwojowi chwastów.

W naszym klimacie gatunek jest dostatecznie mrozoodporny (znosi mróz do ok. -25/- 29 °C), jednak wczesnowiosenne przymrozki mogą uszkadzać kwiaty, a silne, zimowe mrozy pąki kwiatowe, dlatego należy sadzić go w miejscach zacisznych i osłoniętych przed zimnym wiatrem.

Jak pielęgnować różanecznika ostrokończystego?

Należy go regularnie podlewać, szczególnie w okresach suszy, aby płytki system korzeniowy nie przesychał. Idealnie sprawdzi się tutaj ściółkowanie korą, które utrzyma wilgoć i zredukuje rozwój chwastów. Warto nawozić krzewy wiosną, stosując nawozy dedykowane roślinom wrzosowatym, co wspomaga ich rozwój i obfite kwitnienie.

Po zakończeniu kwitnienia należy usuwać przekwitłe kwiatostany, aby stymulować tworzenie nowych pąków i zapobiegać chorobom grzybowym.

Jakie choroby i szkodniki atakują różanecznika ostrokończystego?

Jak większość różaneczników, różanecznik ostrokończysty jest podatny na szereg chorób i to zarówno infekcyjnych (np. fytoftoroza, szara pleśń, rdzę, plamistość liści, zgnilizna korzeni, mączniak prawdziwy) jak fizjologicznych (np. chloroza). Zagrażają mu też szkodniki takie jak np. opuchlaki, mączliki różanecznikowe czy wełnowce.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Zastosowanie różanecznika ostrokończystego

Różanecznik ostrokończysty w ogrodzie najlepiej prezentuje się w grupach lub w zestawieniu z krzewami iglastymi. Może być uprawiany na skalniakach i w alpinariach, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wilgotności podłoża. Doskonale prezentuje się też na wrzosowiskach i w ogrodach leśnych, a także w ogrodach japońskich. W jego towarzystwie dobrze wyglądają wczesnowiosenne kwiaty cebulowe.

Wybrane odmiany różanecznika ostrokończystego

  • 'Cornell Pink' – intensywnie różowe kwiaty, obfite kwitnienie


Zdjęcia: Tatiana / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści