Mikołajek jukkolistny Eryngium yuccifolium

Mikolajek jukkolistny Eryngium yuccifolium
Mikołajek jukkolistny (Eryngium yuccifolium) | To nie tylko wytrzymała bylina, ale i efektowna ozdoba. Z jego woskowatymi, niebieskawymi liśćmi i srebrzystymi kwiatostanami stworzysz przyciągający wzrok zakątek w każdym rodzaju ogrodu. Łatwy w uprawie, nie wymaga specjalnych zabiegów i zadowoli się nawet przeciętną glebą, byle była dobrze przepuszczalna i lekko zasadowa. Odkryj, jak uprawiać Mikołajka jukkolistnego, aby cieszyć się jego urodą bez obaw o przemarzanie czy choroby. Przeczytaj więcej i poznaj tę niezwykłą roślinę, która może stać się ozdobą Twojego ogrodu.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
1
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, piaszczysta, małe wymagania glebowe, uboga
Kolor kwiatów: zielonkawe, białe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 60 cm (liście), 140 cm (kwiatostany)
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, kwiat cięty, bukiety, skalniaki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Mikołajek jukkolistny (Eryngium yuccifolium) to bylina z rodziny selerowatych (Apiaceae). Roślina pochodzi z Środkowej i Północnej Ameryki, gdzie porasta prerie z wysokimi trawami. Bywa też uprawiana w innych rejonach świata, głównie jako roślina ozdobna.

Jak wygląda mikołajek jukkolistny? Co to za roślina?

Mikołajek może dorastać do ok. 40-60 cm, a w porze kwitnienia do 120-140 cm. Roślina początkowo tworzy wąskie, mieczowate, płaskie, ostro zakończone, zielone liście, zebrane ponad ziemią w gęstą rozetę (liście przypominają liście jukki, stąd nazwa gatunkowa rośliny). Liście pokryte są woskowatym, niebieskawym nalotem, a ich brzegi posiadają równomiernie rozmieszczone kolce.

Latem (VI-VIII) w centralnej części rozety liściowej zaczynają wyrastać sztywne, wzniesione, rozgałęzione w górnej części pędy, zwieńczone zwartymi, kulistymi, główkowatymi kwiatostanami, złożonymi z licznych, drobnych, miododajnych, zielonobiałych lub zielonożółtych kwiatów, ozdobionych srebrzystymi, kolczastymi, wydłużonymi przylistkami. Każdy z kwiatostanów posiada też u podstawy zielonobiałe, wąskie przylistki, zebrane w rodzaj rozłożystej kryzy. W miejscu rozgałęzienia pędów, widoczne są małe, kolczaste, szarozielone listki.

Mikołajek wytwarza długi, mocny, rozgałęziony korzeń palowy, dlatego raz posadzony nie powinien być przesadzany.

Jakie wymagania ma mikołajek jukkolistny? Jak go uprawiać?

Mikołajek jukkolistny to roślina bardzo wytrzymała, długowieczna i łatwa w uprawie. Preferuje wprawdzie stanowiska w pełni słoneczne, ale nie ma dużych wymagań w stosunku do podłoża. Najlepiej prezentuje się na przepuszczalnych, ubogich w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnych, a nawet suchych glebach o lekko zasadowym odczynie pH, ale urośnie też na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Nie lubi jedynie podłoży mokrych, ciężkich i gliniastych, ani kwaśnych i zbyt żyznych, bo wtedy traci walory ozdobne i staje się bardziej podatny na choroby. Ponieważ mikołajek jest w pełni mrozoodporny, może być uprawiany na terenie całego kraju i nie wymaga zimowego okrycia.

Mikołajka jukkolistnego najlepiej rozmnażać przez wysiew nasion, bo ze względu na palowy system korzeniowy, nie znosi przesadzania i podziału.

Jak pielęgnować mikołakja jukkolistnego? Kiedy go podlewać?

Mikołajek jukkolistny wymaga umiarkowanego podlewania, najlepiej raz w tygodniu dla młodych roślin i raz lub dwa razy w miesiącu po ich ustabilizowaniu się. Roślina ta dobrze znosi suszę dzięki głębokiemu korzeniowi palowemu, który pozwala jej przetrwać w gorących miesiącach.

Co do nawożenia, mikołajek nie potrzebuje dokarmiania. Co więcej, dodawane do gleby azotu może sprzyjać rozrostowi chwastów, więc nawożenie jest zalecane tylko w przypadku wykazania przez glebę poważnych niedoborów.

Które szkodniki i choroby mogą atakować mikołajka jukkolistnego?

Mikołajek jukkolistny nie jest podatny na choroby i szkodniki, ale uprawiany na zbyt wilgotnym stanowisku, może zapadać na choroby grzybowe, a jego korzenie mogą zagniwać.

Jakie zastosowanie ma mikołajek jukkolistny? Gdzie go eksponować?

Mikołajek jukkolistny nie jest u nas gatunkiem rozpowszechnionym, ale godnym uwagi ze względu na duże walory ozdobne. Doskonale prezentuje się w ogrodach naturalistycznych, ale jeszcze lepiej wygląda w ogrodach preriowych.

Świetnie komponuje się z rudbekiami, liatrami kłosowymi, rozchodnikami okazałymi, jeżówkami, kłosowcami, perowskią czy krwawnikami, a także z ozdobnymi trawami. Ponieważ jest odporny na suszę, może być też uprawiany w ogródkach skalnych i żwirowych lub na suchych, słonecznych rabatach. Ze względu na miododajne kwiaty, polecany jest też do uprawy w pobliżu pasiek.

Jego sztywne pędy z kulistymi, najeżonymi, srebrzystymi kwiatostanami, znakomicie nadają się jako dodatki do bukietów świeżych jak i do suszenia i wykorzystania w bukietach suchych.

Zdjęcia: AdobeStock, "Eryngium yuccifolium RATTLESNAKE MASTER" / gmayfield10 / CC BY-SA 2.0.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści