Świerk kłujący 'Hermann Naue'

Świerk kłujący Hermann Naue fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Świerk kłujący 'Hermann Naue' to jedna z najbardziej uroczych, karłowatych roślin iglastych. Przyrasta zaledwie o kilka centymetrów rocznie. Jej zalety to piękne szyszki, interesująca, niebieskawa barwa igieł oraz są niewielkie wymagania uprawowe. Świetnie prezentuje się w ogrodach skalnych, ale może też rosnąć w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Posłuchaj
00:00
14
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Świerk kłujący naturalnie występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, rośnie w górach na wysokości 2000 – 3000 m n.p.m. Jest to sporych rozmiarów drzewo dobrze przystosowane do warunków klimatycznych Polski, zwłaszcza do uprawy w terenach miejskich, gdzie radzi sobie znacznie lepiej od krajowego gatunku – świerka pospolitego.

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Hermann Naue' to karłowa odmiana, która ostała wyselekcjonowana w Niemczech w 1986 roku. Przyjmuje ona postać niewielkiego, szerokiego stożka. Po 10 latach osiąga 60 cm wysokości i 80 cm szerokości. W szkółkach i centrach ogrodniczych może być oferowana albo w formie miniaturowego drzewka z pniem i koroną lub w bardziej tradycyjnej postaci krzewu szczepionego nisko przy ziemi.

Tworzy liczne, płasko i gęsto ułożone pędy pokryte krótkimi, szaroniebieskimi igłami. Wiosną ich barwa ma odcień szarozielononiebieskawy, jesienią bardziej niebieski. Roślina już w młodości zawiązują bardzo liczne, osadzone na końcach pędów malutkie szyszki. Szyszki pojawiają się w maju, mają bardzo wyrazistą, niemal jaskrawą, amarantową barwę, dojrzałe stają się jasnobrązowe. Utrzymują się przez całą zimę stanowiąc atrakcyjna ozdobę.

Świerk kłujący Hermann Naue fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych odmian świerka kłującego

Wymagania i uprawa

Spośród uprawianych u nas świerków świerk kłujący wykazuje najwyższą odporność na niedobór wody w podłożu i niską wilgotność powietrza. Roślina ta toleruje zanieczyszczenie powietrza i kurz, jest mało wymagająca w stosunku do podłoża, choć najlepiej rośnie na glebach świeżych, gliniasto-piaszczystych, przepuszczalnych. Wymaga pełnego nasłonecznienia, jest w pełni odporna na mróz.

Jest to odmiana odporna na porażenia przez choroby grzybowe, natomiast czasami może być atakowana przez przędziorka sosnowca (szczególnie w upalne i suche lata). Obecność szkodnika najczęściej objawia się blaknięciem, a potem delikatnym brązowieniem igieł. Szkodniki trudno dostrzec gołym okiem, ale widać je pod lupą wraz z delikatną pajęczyną, którą tworzą. W razie stwierdzenia występowania przędziorków należy zastosować ochronę chemiczną, stosując środek przędziorkobójczy (tzw. akarycyd), najlepiej taki, który zwalcza wszystkie stadia rozwojowe szkodnika (jaja, larwy i dorosłe osobniki).

Gdzie posadzić?

Świerk kłujący ‘Hermann Naue’ zdobi ogród przez cały rok. Wiosną przyciąga uwagę jaskrawymi szyszkami, pięknie eksponowanymi na szaroniebieskim tle młodych igieł. Jesienią i zimą wygląda, jak miniaturowa choinka przybrana naturalnymi miniaturowymi szyszeczkami. Rośliny nie ulegają zniekształceniu pod ciężarem śniegu, doskonale nadają się do sadzenia w małych ogrodach, na miejscach wyeksponowanych, na skalnikach i wrzosowiskach. Niezwykle elegancko prezentują się okazy sadzone w dużych pojemnikach służących do dekoracji balkonów i tarasów.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Świerk kłujący 'Szelest' Picea pungens 'Szelest'

Świerk kłujący Picea pungens

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści