Logo
Logo
10
Do góry

Perukowiec podolski 'Smokey Joe'

Ten niski krzew wcześnie wchodzi w okres kwitnienia i co najważniejsze, tworzy bardzo liczne, ozdobne, intensywnie różowe peruki, nadaje się do uprawy w pojemnikach oraz małych ogrodach przydomowych.

Perukowce to oryginalne krzewy ogrodowe o bogatych walorach dekoracyjnych. Ich największą atrakcją są niezwykle efektowne, puszyste owocostany.

Jedną z cenniejszych nowych odmian perukowca podolskiego jest wyhodowana w 2002 r. angielska odmiana Smokey Joe autorstwa Liss Greatham ze szkółki Liss Forest Nursery. Wygląd tej ciekawej odmiany w zabawny sposób oddaje już sama jej nazwa („palący Joe”) – oglądane z daleka krzewy faktycznie mogą przypominać siedzącą postać zanurzoną w kłębie „różowego dymu”.

Opis rośliny

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) Smokey Joe jest kompaktowym, zwartym krzewem dorastającym do 2–3 m wysokości. Pokrój krzewów jest w zarysie zaokrąglony. Pędy są dosyć krótkie, w górnej części rozgałęzione.

Liście są pojedyncze, całobrzegie, odwrotnie jajowate, jasnozielone, skrętolegle osadzone na pędach. Blaszki liściowe mają od 5 do 10 cm długości. Liście rozwijają się późno, zwykle dopiero w połowie maja. Najpierw rozwijają się liście w dolnej i środkowej części pędów, najpóźniej zielenią się wierzchołki gałązek. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo.

Krzewy perukowca kwitną w czerwcu, a ich kwiaty są małe, mają zaledwie 3–4 mm średnicy, są częściowo sterylne i ledwie zauważalne, zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany. W lipcu szypułki sterylnych kwiatów rozrastają się intensywnie i stają pierzaste, tworząc w ten sposób charakterystyczne, puszyste, różowe peruki pokrywające obficie cały krzew.

W porównaniu do innych odmian Smokey Joe tworzy wyjątkowo dużo puszystych, intensywnie wybarwionych owocostanów już w bardzo młodym wieku – kwitną nawet 2–3-letnie krzewy. Peruki utrzymują się bardzo długo, niemal do wiosny. Oczywiście jesienią tracą swą barwę, stają się srebrzyste, ale nadal stanowią atrakcyjną ozdobę.

Wymagania i uprawa

Perukowce są kserofitami. W toku ewolucji przystosowały się do zasiedlania stanowisk suchych, ciepłych i silnie nasłonecznionych. Aby dobrze rosły w ogrodzie, należy zapewnić im podobne warunki do tych, jakie mają w naturze. Wymagają gleb lekkich, przepuszczalnych, dobrze rosną na podłożach piaszczysto-gliniastych. Rośliny znoszą niedobory wody oraz wysokie zasolenie gleby.

Są odporne na mróz i tylko podczas srogich zim ich pędy mogą częściowo przemarzać. Ze względu na intensywny wzrost pod koniec lata i jesienią najbardziej wrażliwe na uszkodzenia mrozowe są słabo zdrewniałe wierzchołki pędów. Na wiosnę krzewy dosyć późno budzą się do życia, stąd nie należy spieszyć się z cięciem pielęgnacyjnym (ewentualnym usuwaniem przemarzniętych lub zaschniętych pędów). Tak naprawdę cięcie nie jest potrzebne, bo rośliny mają zwarty, kompaktowy pokrój.

Perukowce są mało wymagające i łatwe w uprawie. Jedyną chorobą, na które mogą zapadać rośliny sadzone na zbyt wilgotnych podłożach, jest werticilioza, objawiająca się nagłym więdnięciem pojedynczych pędów krzewu. Porażonych roślin zwykle nie da się już uratować. W celu ograniczenia występowania choroby ważne jest, aby perukowce sadzić na glebach ciepłych i przepuszczalnych, nigdy na ciężkich i podmokłych.

Gdzie posadzić?

Cotinus coggygria Smokey Joe najpiękniej prezentuje się w kompozycjach z niewysokimi krzewami oraz na rabatach bylinowych. Efektownie wygląda sadzony w grupach, po kilka lub kilkanaście sztuk. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych tarasach lub balkonach. Puszyste owocostany można wykorzystywać do tworzenia kompozycji florystycznych zarówno ze świeżych, jak i suszonych kwiatów.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!