Logo
Logo

Perukowiec podolski 'Smokey Joe'

Ten niski krzew wcześnie wchodzi w okres kwitnienia i co najważniejsze, tworzy bardzo liczne, ozdobne, intensywnie różowe peruki, nadaje się do uprawy w pojemnikach oraz małych ogrodach przydomowych.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Perukowce to oryginalne krzewy ogrodowe o bogatych walorach dekoracyjnych. Ich największą atrakcją są niezwykle efektowne, puszyste owocostany.

Jedną z cenniejszych nowych odmian perukowca podolskiego jest wyhodowana w 2002 r. angielska odmiana Smokey Joe autorstwa Liss Greatham ze szkółki Liss Forest Nursery. Wygląd tej ciekawej odmiany w zabawny sposób oddaje już sama jej nazwa („palący Joe”) – oglądane z daleka krzewy faktycznie mogą przypominać siedzącą postać zanurzoną w kłębie „różowego dymu”.

 

Opis rośliny

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) Smokey Joe jest kompaktowym, zwartym krzewem dorastającym do 2–3 m wysokości. Pokrój krzewów jest w zarysie zaokrąglony. Pędy są dosyć krótkie, w górnej części rozgałęzione.

Liście są pojedyncze, całobrzegie, odwrotnie jajowate, jasnozielone, skrętolegle osadzone na pędach. Blaszki liściowe mają od 5 do 10 cm długości. Liście rozwijają się późno, zwykle dopiero w połowie maja. Najpierw rozwijają się liście w dolnej i środkowej części pędów, najpóźniej zielenią się wierzchołki gałązek. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo.

Krzewy perukowca kwitną w czerwcu, a ich kwiaty są małe, mają zaledwie 3–4 mm średnicy, są częściowo sterylne i ledwie zauważalne, zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany. W lipcu szypułki sterylnych kwiatów rozrastają się intensywnie i stają pierzaste, tworząc w ten sposób charakterystyczne, puszyste, różowe peruki pokrywające obficie cały krzew.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

W porównaniu do innych odmian Smokey Joe tworzy wyjątkowo dużo puszystych, intensywnie wybarwionych owocostanów już w bardzo młodym wieku – kwitną nawet 2–3-letnie krzewy. Peruki utrzymują się bardzo długo, niemal do wiosny. Oczywiście jesienią tracą swą barwę, stają się srebrzyste, ale nadal stanowią atrakcyjną ozdobę.

Wymagania i uprawa

Perukowce są kserofitami. W toku ewolucji przystosowały się do zasiedlania stanowisk suchych, ciepłych i silnie nasłonecznionych. Aby dobrze rosły w ogrodzie, należy zapewnić im podobne warunki do tych, jakie mają w naturze. Wymagają gleb lekkich, przepuszczalnych, dobrze rosną na podłożach piaszczysto-gliniastych. Rośliny znoszą niedobory wody oraz wysokie zasolenie gleby.

Są odporne na mróz i tylko podczas srogich zim ich pędy mogą częściowo przemarzać. Ze względu na intensywny wzrost pod koniec lata i jesienią najbardziej wrażliwe na uszkodzenia mrozowe są słabo zdrewniałe wierzchołki pędów. Na wiosnę krzewy dosyć późno budzą się do życia, stąd nie należy spieszyć się z cięciem pielęgnacyjnym (ewentualnym usuwaniem przemarzniętych lub zaschniętych pędów). Tak naprawdę cięcie nie jest potrzebne, bo rośliny mają zwarty, kompaktowy pokrój.

Perukowce są mało wymagające i łatwe w uprawie. Jedyną chorobą, na które mogą zapadać rośliny sadzone na zbyt wilgotnych podłożach, jest werticilioza, objawiająca się nagłym więdnięciem pojedynczych pędów krzewu. Porażonych roślin zwykle nie da się już uratować. W celu ograniczenia występowania choroby ważne jest, aby perukowce sadzić na glebach ciepłych i przepuszczalnych, nigdy na ciężkich i podmokłych.

Gdzie posadzić?

Cotinus coggygria Smokey Joe najpiękniej prezentuje się w kompozycjach z niewysokimi krzewami oraz na rabatach bylinowych. Efektownie wygląda sadzony w grupach, po kilka lub kilkanaście sztuk. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych tarasach lub balkonach. Puszyste owocostany można wykorzystywać do tworzenia kompozycji florystycznych zarówno ze świeżych, jak i suszonych kwiatów.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Perukowiec podolski 'Smokey Joe'
Perukowiec podolski 'Smokey Joe'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny