Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
14
Do góry

Perukowiec podolski 'Young Lady'

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) 'Young Lady' PBR  to niski krzew nadaje się do uprawy w pojemnikach oraz w małych ogrodach przydomowych, bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania i co najważniejsze tworzy bardzo liczne i duże peruki.

Perukowce to oryginalne krzewy ogrodowe o bogatych walorach dekoracyjnych. Ich największą atrakcją są niezwykle efektowne, puszyste owocostany. Jedną z cenniejszych, stosunkowo nowych odmian perukowca podolskiego jest wyhodowana w Holandii odmiana ‘Young Lady’.

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) 'Young Lady' jest kompaktowym, zwartym krzewem dorastającym do 1,5-2 metrów wysokości. Pokrój krzewów jest w zarysie zaokrąglony. Pędy są dosyć krótkie, w górnej części rozgałęzione.

Liście rośliny są pojedyncze, całobrzegie, odwrotnie jajowate, jasnozielone, skrętolegle osadzone na pędach. Blaszki liściowe mają od 5 do 10 cm długości. Liście rozwijają się późno, zwykle dopiero w połowie maja.

Perukowiec podolski 'Young Lady'

Fot. Agnieszka Żukowska

Najpierw rozwijają się liście w dolnej i środkowej części pędów, najpóźniej zielenią się wierzchołki gałązek. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo. Krzewy perukowca kwitną w czerwcu, a ich kwiaty są małe, mają zaledwie 3-4 mm średnicy, są częściowo sterylne i ledwie zauważalne, zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany.

W lipcu szypułki sterylnych kwiatów rozrastają się intensywnie i stają pierzaste, tworząc w ten sposób charakterystyczne, puszyste peruki pokrywające obficie cały krzew. W porównaniu do innych odmian ‘Young Lady’ tworzy wyjątkowo dużo puszystych, dużych owocostanów w bardzo młodym wieku.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja

Perukowce są kserofitami. W toku ewolucji przystosowały się do zasiedlania stanowisk suchych, ciepłych i silnie nasłonecznionych. Aby dobrze rosły w ogrodzie należy zapewnić im podobne warunki do tych, jakie mają w naturze. Wymagają gleb lekkich, przepuszczalnych, np. piaszczysto-gliniastych. Rośliny dobrze znoszą niedobory wody oraz wysokie zasolenie gleby.

Są odporne na mróz, ale podczas srogich zim mogą przemarzać. Ze względu na intensywny wzrost pod koniec lata i jesienią najbardziej wrażliwe na uszkodzenia mrozowe są słabo zdrewniałe wierzchołki pędów.

Na wiosnę krzewy perukowca dosyć późno budzą się do życia, a młode liście pojawiają się od dołu krzewu, stąd nie należy spieszyć się z cięciem pielęgnacyjnym. Poza tym cięcie nie jest potrzebne, bo rośliny mają zwarty pokrój. Perukowce są mało wymagające i łatwe w uprawie.

Jedyną chorobą, na które mogą zapadać jest werticilioza, objawiająca się nagłym więdnięciem pojedynczych pędów krzewu. Porażonych roślin zwykle nie da się już uratować. W celu ograniczenia występowania choroby, ważne jest aby perukowce sadzić na glebach ciepłych i przepuszczalnych, nigdy na glebach ciężkich i podmokłych.

Gdzie posadzić?

Perukowiec ‘Young Lady’ najpiękniej prezentuje się w kompozycjach z niewysokimi krzewami oraz na rabatach bylinowych. Efektownie wygląda sadzony w grupach, po kilka lub kilkanaście sztuk.

Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych tarasach lub balkonach. Puszyste owocostany można wykorzystywać do tworzenia kompozycji florystycznych zarówno ze świeżych jak i suszonych kwiatów.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich,
zdjęcia: Grzegorz Falkowski, Agnieszka Żukowska

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Wieści z branży
Quiz - Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną
Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną

Co to za krzew, który kwitnie na intensywny żółty kolor przed rozwojem liści?

Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Twoja strona ogrodu