Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
18
Okazje

Perukowiec podolski 'Young Lady'

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) 'Young Lady' PBR  to niski krzew nadaje się do uprawy w pojemnikach oraz w małych ogrodach przydomowych, bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania i co najważniejsze tworzy bardzo liczne i duże peruki.

TEMAT NA CZASIE
10 jesiennych prac, które musisz zrobić w ogrodzie!
TEMAT NA CZASIE
10 jesiennych prac, które musisz zrobić w ogrodzie!
Jesień to doskonały moment na przycinanie żywopłotu, usunięcie suchych i chorych gałęzi z drzew oraz krzewów, przekopanie warzywnego ogródka,...

Perukowce to oryginalne krzewy ogrodowe o bogatych walorach dekoracyjnych. Ich największą atrakcją są niezwykle efektowne, puszyste owocostany. Jedną z cenniejszych, stosunkowo nowych odmian perukowca podolskiego jest wyhodowana w Holandii odmiana ‘Young Lady’.

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) 'Young Lady' jest kompaktowym, zwartym krzewem dorastającym do 1,5-2 metrów wysokości. Pokrój krzewów jest w zarysie zaokrąglony. Pędy są dosyć krótkie, w górnej części rozgałęzione.

Liście rośliny są pojedyncze, całobrzegie, odwrotnie jajowate, jasnozielone, skrętolegle osadzone na pędach. Blaszki liściowe mają od 5 do 10 cm długości. Liście rozwijają się późno, zwykle dopiero w połowie maja.

Perukowiec podolski 'Young Lady'Fot. Agnieszka Żukowska

Najpierw rozwijają się liście w dolnej i środkowej części pędów, najpóźniej zielenią się wierzchołki gałązek. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo. Krzewy perukowca kwitną w czerwcu, a ich kwiaty są małe, mają zaledwie 3-4 mm średnicy, są częściowo sterylne i ledwie zauważalne, zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany.

W lipcu szypułki sterylnych kwiatów rozrastają się intensywnie i stają pierzaste, tworząc w ten sposób charakterystyczne, puszyste peruki pokrywające obficie cały krzew. W porównaniu do innych odmian ‘Young Lady’ tworzy wyjątkowo dużo puszystych, dużych owocostanów w bardzo młodym wieku.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja

Perukowce są kserofitami. W toku ewolucji przystosowały się do zasiedlania stanowisk suchych, ciepłych i silnie nasłonecznionych. Aby dobrze rosły w ogrodzie należy zapewnić im podobne warunki do tych, jakie mają w naturze. Wymagają gleb lekkich, przepuszczalnych, np. piaszczysto-gliniastych. Rośliny dobrze znoszą niedobory wody oraz wysokie zasolenie gleby.

Są odporne na mróz, ale podczas srogich zim mogą przemarzać. Ze względu na intensywny wzrost pod koniec lata i jesienią najbardziej wrażliwe na uszkodzenia mrozowe są słabo zdrewniałe wierzchołki pędów.

Na wiosnę krzewy perukowca dosyć późno budzą się do życia, a młode liście pojawiają się od dołu krzewu, stąd nie należy spieszyć się z cięciem pielęgnacyjnym. Poza tym cięcie nie jest potrzebne, bo rośliny mają zwarty pokrój. Perukowce są mało wymagające i łatwe w uprawie.

Jedyną chorobą, na które mogą zapadać jest werticilioza, objawiająca się nagłym więdnięciem pojedynczych pędów krzewu. Porażonych roślin zwykle nie da się już uratować. W celu ograniczenia występowania choroby, ważne jest aby perukowce sadzić na glebach ciepłych i przepuszczalnych, nigdy na glebach ciężkich i podmokłych.

Gdzie posadzić?

Perukowiec ‘Young Lady’ najpiękniej prezentuje się w kompozycjach z niewysokimi krzewami oraz na rabatach bylinowych. Efektownie wygląda sadzony w grupach, po kilka lub kilkanaście sztuk.

Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych tarasach lub balkonach. Puszyste owocostany można wykorzystywać do tworzenia kompozycji florystycznych zarówno ze świeżych jak i suszonych kwiatów.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich,
zdjęcia: Grzegorz Falkowski, Agnieszka Żukowska

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!