Logo
Logo
Do góry

Agito.pl: Rozpoczynamy sezon ogrodniczy - porady i produkty

Za oknem obserwujemy jeszcze bardzo zmienną pogodę, ale już na najbliższy weekend zapowiada się piękna, wiosenna aura i temperatura powietrza nawet do 12 stopni Celsjusza. Przyglądając się drzewom widać już pierwsze pąki, a spod ziemi wychodzą powoli przebiśniegi. Wygląda więc na to, że w końcu nasze domowe ogródki i działki zaczną wymagać pierwszych pozimowych pielęgnacji.

TEMAT NA CZASIE
Czym zabezpieczyć drewno? | Kompleksowa ochrona od A do Z
TEMAT NA CZASIE
Czym zabezpieczyć drewno? | Kompleksowa ochrona od A do Z
Jego sekret tkwi w bezapelacyjnym pięknie, ponadczasowej elegancji i nieskończonej palecie zastosowań. Wygląda zachwycająco na tarasie, idealnie...

Rodzaj i intensywność prac zależy od tego, jak bardzo nasz ogród został zaniedbany przez okres jesienno-zimowy. Część osób na bieżąco robi porządki z liśćmi, czy też z wyschniętymi roślinami. Jednakże sporo z nas posiada działki oddalone od miejsc zamieszkania i w okresie brzydkiej pogody po prostu tam się tam nie zagląda. W tej sytuacji czeka nas dużo więcej pracy, do której warto się wcześnie zabrać, żeby potem móc rozkoszować się piękną, wiosenną pogodą w zadbanym, zielonym ogrodzie. Podpowiadamy jakie produkty ułatwią nam wszystkie zaplanowane czynności.

1. Porządkujemy drzewa i krzewy

sekator kowadełkowy YATO

Nasze zadania możemy rozpocząć od przycięcia starych konarów drzew i wysokich krzewów przy użyciu specjalnego sekatora kowadełkowego do gałęzi. Jego specjalne długie rękojmie pozwalają chwycić niższe gałęzie drzew, bez potrzeby wchodzenia na drabinę. Przy usuwaniu jednak innych, uschniętych konarów przyda się nam podwyższenie.

sekator uniwersalny YATO

Do mniejszych gałązek, fragmentów kwiatów czy krzewów wystarczy mniejszy, poręczny sekator uniwersalny, którego zaletą jest jednoręczna obsługa i z pewnością sprawdzi się także przy wielu innych sytuacjach, gdy trzeba coś przeciąć.

FISKARS siekiera

Kolejnym elementem porządków w ogrodzie powinno być rozłupanie wszystkich większych elementów drzew, które nagromadziły się przez kilka miesięcy, albo jeszcze nie zostały porąbane po wcześniejszej wycince drzew. Do tych czynności szczególnie przydadzą się dwa rodzaje produktów. Pierwszy z nich to siekiera rozłupująca np. Fiskars X11, przeznaczona do rozłupywania małych pni i rąbania drewna na opał. Wielkość narzędzia umożliwia pracę jedną ręką, a ostrze zostało oszlifowane pod kątem 35°. Optymalny kształt ostrza oraz idealne wyważenie zapewnia nam bardziej wydajną, a zarazem ergonomiczną i bezpieczną pracę.

MAKITA wertykulator elektruczny

Drugim rozwiązaniem może być większa siekiera np. Fiskars X17 do rozłupywania średniej wielkości pni, również o kącie oszlifowania 35°. Zaletą współczesnych siekier jest to, iż obecnie są one wykonane z lekkiego i bardzo wytrzymałego tworzywa, tj. FiberCom i coraz częściej mają antypoślizgowe rączki oraz specjalny ochraniacz w zestawie. Jeśli nie mamy jednak większego doświadczenia w tego typu pracach ogrodowych, to rozrąbywanie wszystkich większych pni pozostawmy specjalistom, aby dbać o własne bezpieczeństwo.

2. Pielęgnujemy trawnik

Wizytówką naszej działki będzie zawsze idealny trawnik. W sezonie wiosenno-letnim należy przede wszystkim dbać o jego regularne koszenie, nawożenie i podlewanie. Teraz jest za to czas na jego spulchnienie i napowietrzenie. Wertykulację, czyli pionowe cięcie darni przeprowadza się nie częściej niż 1–2 razy w ciągu roku. Dzięki temu zabiegowi polepsza się dostęp powietrza, substancji pokarmowych i wody do systemu korzeniowego.

TEXAS glebogryzarka spalinowa LIDER glebogryzarka elektryczna

Do tego zadania polecamy wertykulator elektryczny firmy Makita UV 3200, który posiada centralną 5-stopniowa regulację wysokości roboczej, a także zabezpieczenie przed wyrwaniem przewodu zasilającego i wyłącznik bezpieczeństwa. Po tym zabiegu można zacząć siać trawę w miejsca, gdzie jej brakuje po zimie.

Przydatnym urządzeniem w ogrodzie będzie także glebogryzarka. Z jej pomocą przekopiemy, spulchnimy glebę pod nowe nasadzenia, wypielimy już istniejące rabaty a także rozdrobnimy duże bryły ziemi. Można również wykorzystać ją do mieszania nawozów naturalnych i sztucznych z glebą. W zależności od mamy do wyboru glebogryzarkę spalinową lub elektryczną.

KARCHER myjka ciśnieniowa

3. Czyścimy ogród

Na koniec wstępnych prac pielęgnacyjnych warto zadbać o kamienne ogrodzenie, chodnik, taras, schody, grilla i meble ogrodowe. Warto skorzystać w tym celu z popularnego i skutecznego urządzenia do czyszczenia jakim są myjki ciśnieniowe.

Najpopularniejsze z nich, np. Karcher K5 Premium zostały wyposażone w aż 8 metrowy wąż wysokociśnieniowy oraz specjalne lance do czyszczenia właśnie kamienia.

Dodatkowo użytkowanie ułatwiają nam liczne udogodnienia, takie jak Plug 'n' Clean - system podawania środków czyszczących bezpośrednio z opakowania, uchwyty na obudowie do przechowywania akcesoriów, system szybkozłączy Quick Connect czy pokrętło do dozowania środka czyszczącego.

Wiosna po łagodnej zimie

Oczywiście w zależności od specyficznych cech i roślinności, jakie posiada nasz ogród, warto poczynić wiele dodatkowych przygotowań do sezonu wiosenno-letniego. Tegoroczna lekka zima w Polsce była wyjątkowo łaskawa dla wielu roślin, które w normalnych warunkach mogłyby walczyć o przetrwanie mrozu. Dzięki temu nie będziemy musieli dosadzać dużej liczby świeżych krzewów czy drzew.

2015-03-10
Tekst: Agito.pl, wszystkie produkty można kupić na www.agito.pl
zdjęcie tytułowe: James Clark Pixabay

Warto przeczytać
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu