Odmiana ‘Blue Spire’ w porównaniu do gatunku jest niższa i bardziej kompaktowa, osiąga w czasie kwitnienia około 1 m wysokości. Kultywar ten uzyskano w 2008 r. w Wielkiej Brytanii. Jego hodowcą jest Peter Catt z Liss Forest Nursery LTD. Roślina ta zadebiutowała na polskim w 2012 roku – została zgłoszona do Konkursu Roślinnych Nowości wystawy „Zieleń to Życie” przez Gospodarstwo Szkółkarskie Wróblewscy.
Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) ‘Blue Spire’ ma proste pędy, u podstawy drewniejące; mocno omszone, srebrzyste, z licznymi, drobnymi i osadzonymi naprzeciwlegle listkami. Blaszki liściowe są lancetowate, mocno powcinane, szarozielone, po roztarciu intensywnie pachną.
Kwiaty perowskii 'Blue Spire' są drobne, grzbieciste, o ciemnoniebieskiej koronie wyłaniającej się z omszonych, srebrzysto-fioletowych kielichów. Są one zebrane w szczytowych kwiatostanach. Pojawiają się w sierpniu i wrześniu. Pachną i wabią liczne motyle.
Uprawa i wymagania
Roślina ta jest łatwa w uprawie, odporna na suszę i mróz. Preferuje stanowiska słoneczne, dobrze znosi suszę oraz ubogie gleby. Jest rośliną mrozoodporną, co czyni ją idealną do uprawy w polskim klimacie. Ma małe wymagania pielęgnacyjne, jest odporna na choroby i szkodniki.
Gdzie posadzić?
Perowskia ‘Blue Spire’ świetnie sprawdza się jako roślina do sadzenia na obrzeżach rabat bylinowych. Dzięki swojej umiarkowanej wysokości i delikatnym kwiatom stanowi doskonałe tło dla innych roślin. Może być również sadzona w większych grupach, stworzy efektowne, srebrzyste i fioletowe plamy kolorystyczne.
Dobrze komponuje się w ogrodach naturalistycznych oraz preriowych, gdzie łączy się z trawami ozdobnymi i innymi bylinami. Jest często stosowana w zieleni miejskiej, ze względu na swoją odporność na trudne warunki miejskie, takie jak zanieczyszczenie powietrza, susza czy słabe gleby.
Ta mrozoodporna bylina świetnie sprawdza się również w zieleni towarzyszącej budynkom, np. na dachach zielonych, w ogrodach wertykalnych czy na skwerach przy osiedlach mieszkaniowych oraz w nasadzeniach wzdłuż dróg, ścieżek i na rondach.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |