Logo
Logo

Azalia 'Klondyke'

Azalia ‘Klondyke’ to atrakcyjny krzew o pomarańczowych kwiatach, które pięknie wyglądają na tle ciemnozielonych liści muśniętych wiśniowym rumieńcem. Odmiana ta należy do grupy azalii wielkokwiatowych, została wyhodowana w połowie XX wieku w południowej Anglii przez Lionela de Rothschilda, uznanego brytyjskiego hodowcę azalii.

To jedna z najpiękniejszych azalii, które bez problemu można uprawiać na terenie całego kraju. Zobacz, jakie ma wymagania i gdzie najlepiej ją posadzić w ogrodzie.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Azalia (Rhododendron) ‘Klondyke’ to krzew o sezonowym ulistnieniu, dorasta do 1,5-1,8 m wysokości, przyjmuje pokrój zbliżony do spłaszczonej kuli. Zakwita w połowie maja.

Pąki kwiatowe azalii 'Klondyke' przed rozwinięciem są ceglastoczerwone. Kwiaty mają kształt lejkowaty, od środka są pomarańczowo-złote, na zewnątrz nieregularnie czerwonopomarańczowe, na brzegach pofalowane. Pręciki i słupek są długie, elegancko wystają poza koronę kwiatów, przy czym słupek jest charakterystycznie wywinięty do góry.

kwitnąca wiosną na pomarańczowo azalia Rhododendron Klondyke w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
W pełni kwitnienia kwiaty tej odmiany azalii są szeroko otwarte, mają od 6 do 8 cm średnicy, są zebrane po 8-15 sztuk w zwarte, półkuliste kwiatostany.

Krzewy kwitną corocznie, bardzo obficie. W trakcie kwitnienia rozwijają się młode liście, u których zwraca uwagę charakterystyczny, czerwonawy rumieniec. Jesienią, przed opadnięciem, liście przebarwiają się na czerwono. Latem, w lipcu i sierpniu, na szczytach nowych przyrostów, zawiązują się pąki kwiatowe, które ponownie zaczarują ogród w kolejnym roku.

Uprawa i wymagania

Azalie wielkokwiatowe wymagają gleb kwaśnych, o pH w granicach 4 - 5,5 oraz słonecznych stanowisk. Krzewy preferują gleby umiarkowanie wilgotne, podłoża przepuszczalne, bogate w próchnicę.

W przeciwieństwie do zimozielonych różaneczników, azalie kochają słońce i nie boją się mrozu. Najlepiej czują się w otoczeniu wyższych krzewów i drzew, ale nie powinny być zacienione.

Dobrze reagują na ściółkowanie przekompostowaną korą sosnową. Przykrycie gleby 5-10 cm warstwą kory skutecznie ogranicza wysychanie podłoża, hamuje rozwój chwastów, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem i pozwala utrzymać odpowiednie pH.

Gdzie posadzić?

Krzewy azalii wielkokwiatowych najpiękniej prezentują się w miejscach eksponowanych. Naturalnie komponują się z drzewami i krzewami iglastymi, są doskonałym elementem ogrodów wrzosowych.

 

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Azalia 'Klondyke'
Azalia 'Klondyke'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi