Logo
Logo

Janowiec lidyjski

Uprawiane w ogrodach janowce to wzniesione lub ścielące się po ziemi krzewy liściaste. Jednym z ciekawszych gatunków jest janowiec lidyjski, który na przełomie maja i czerwca pokrywa się masą żółtych kwiatów. Dowiedz się, jak uprawiać ten gatunek i gdzie najlepiej go posadzić.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Janowiec lidyjski (Genista lydia) to pochodzący z Bałkanów krzew, zwany też janowcem bułgarskim, jest bliskim krewnym szczodrzeńców i żarnowców. Jego zielone pędy przypominają gałązki przęśli. Wczesną wiosną krzew pokrywa się masą złocistych, żółtych kwiatów.

Janowiec lidyjski osiąga 40 cm wysokości i około 1 m szerokości. Pędy ma łukowato wygięte, gęsto ułożone w formie poduchowatej kępy, pokładające się na powierzchni gleby. Matowozielone gałązki pełnią funkie asymilacyjne.

Liście janowca lidyjskiego są silnie zredukowane, bardzo drobne, z oddali wręcz niezauważalne. Redukcja ulistnienia jest wyrazem przystosowania rośliny do wzrostu i rozwoju w warunkach silnego nasłonecznienia i deficytu wody.

Ponadto janowiec lidyjski rozwija palowy system korzeniowy, pozwalający czerpać wodę z głębszych warstw gleby.

janowiec lidyjski Genista lydia Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Żółte, motylkowate kwiaty janowca lidyjskiego mają do 1,5 cm średnicy. Tworzą się niezwykle obficie na wszystkich gałązkach, pokrywając całą powierzchnię krzewu. Termin kwitnienia roślin przypada na przełom maja i czerwca. Kwiaty wabią liczne owady zapylające.

Uprawa i wymagania

Janowiec lidyjski dobrze rośnie na podłożach przepuszczalnych, lekko kwaśnych, przeciętnych pod względem zasobności w składniki pokarmowe. Wymaga stanowisk słonecznych, ale zimą osłoniętych od wiatru.

Na zachodzie Polski zimuje dobrze, ale w centrum i na wschodzie kraju może przemarzać. Dlatego w zimniejszych rejonach rośliny warto lekko okrywać (cieniować) na zimę – najlepiej stroiszem lub siatką cieniującą.

Gdzie posadzić?

Janowiec lidyjski dobrze znosi suszę, nadaje się więc do sadzenia na słonecznych i ciepłych stanowiskach w ogrodach skalnych i na rabatach. Posadzony w grupach może pełnić funkcję rośliny okrywowej, ozdobnej zimą dzięki zielonym pędom. 

 

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Janowiec lidyjski
Janowiec lidyjski
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz